u 7 Nu zijn er zoveel regels met in- en uitvoer. Zo'n schelp meenemen kan niet meer zomaar achter de foto, maar ook omdat hij is gemaakt in Aboru, waar de vader van Bea vandaan komt. Tifa Een ander voor Willem belangrijk item is een handgemaakte tifa, een Molukse trommel. „Het is hét mu ziekinstrument van de Molukken", vertelt hij. „Bij de meeste Molukse gezinnen zul je er thuis wel een aan treffen." Willem liet zijn tifa vorig jaar spe ciaal maken, omdat hij er graag een uit 'zijn' dorp wilde. Tijdens een reis samen met zijn vrouw en kinderen nam hij de trommel in ontvangst. Twee weken voor vertrek was de tifa zo goed als af. Een échte traditionele trommel, zo bleek. Want: „Alleen de huid bovenop de trommel was nog niet klaar", grinnikt hij. „Het wilde zwijn was nog niet afgeschoten, daar moesten ze het oerwoud nog voor in." Tifa's worden niet alleen op de Mo lukken gemaakt, maar ook in Neder land, vertelt Willem. Zelf volgde hij in Zwolle al eens een workshop om zo'n traditionele trommel te maken. „Toen heb ik het hele proces gefilmd, dus nu zou ik er in principe ook zelf een kunnen maken." Of hij dat ook gaat doen? „Wie weet, ooit." Een ding staat als een paal boven water: er gaat niets boven zijn eigen, authentieke tifa. „Omdat deze echt van 'mijn' dorp Seruawan komt." Vlak naast de tifa trekt ook een ta- huri, een grote zeeschelp met langge rekte opening, de aandacht.. „Een echt gebruiksinstrument op de Mo lukken. Op het eiland Seram, waar mijn ouders vandaankomen, gebrui ken ze het om bewoners bij elkaar te roepen, bijvoorbeeld als er iets bij- zonders aan de hand is, bij een cere moniële activiteit of bij een noodge val." Diep geluid Willem pakt de schelp met beide handen beet. Met zijn stem bootst hij het lage, diepe geluid na. „Je moet hem op een bepaalde manier vast houden om er geluid uit te krijgen." Ook hier wordt dit soort schelpen nog regelmatig gebruikt, legt hij uit. „Bijvoorbeeld bij muzikale activitei ten of bij andere festiviteiten." Willem en Bea hebben de tahuri al heel wat jaren in bezit: Bea's vader nam hem in de jaren 8o mee naar Ne derland als aandenken. Bea: „Toen kon dat nog, nu zijn er zoveel regels met in- en uitvoer. Zo'n schelp mee nemen kan nu niet meer zomaar." Alle Molukse attributen hebben sinds een aantal jaar hun plekje op het kastje. En wat Willem betreft blijven ze daar voorlopig ook zeker liggen. „Het is iets tastbaars van de plek waar onze familie woont." vrijdag 17 augustus 2018 GO Beide ouders van Willem Pentury zijn opgegroeid op de Molukken, net als zijn schoonvader. Willem en zijn vrouw hechten veel emotionele waarde aan de foto op de achter grond die zij zelf maakten, fotoslex de meester - Bea Saija De tifa en de tahuri hebben een vaste plek op het kastje waar de foto boven hangt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 39