WIM HOFMAN Koffiemelk en koekjes Eis: taakstraf voor 'aardige' meester Vrolijke dwarsligger 4 Monnikenwerk Hallo! Ja, met mij. Waarom bel je nu weer? Je weet... Je weet toch dat ik op weg ben naar de winkel? Wat? Nu al. Ze zou toch pas na de middag komen? Jee 6. Nou ja, houd haar maar bezig. Zie maar. Nee, dat bedoel ik niet. Ik ben zo te rug. Koekjes? Zijn die dan al op? Ze wil chocoladekoekjes? Okee, cho coladekoekjes. Wat een gezeur. En koffiemelk. Sinds wanneer wil ze koffiemelk? Ik dacht dat ze aan de lijn was. Koffiemelk dus. En koekjes. Cho coladekoekjes, ja. Daar kan ik niks aan doen. Zo is ze nu eenmaal. Zeg maar af en toe ja. En geef haar maar zoveel mogelijk gelijk. Nou ja, dat is dan drie keer niks. Ik kom zo vlug mogelijk. Koekjes en koffiemelk. Nee, ik koop geen sigaretten. Dat moet je zelf maar doen. Wat? Ammehoela. Dan koopt zij die zelf dan maar. Nee, niet hierheen. Asjeblief, zeg. Dan ga je maar weg. Zet de TV maar aan en ga maar gewoon weg. Verzin maar iets. Je bent toch altijd zo goed in smoesjes. Zeg maar dat je een afspraak hebt met de tandarts, dat wordt trou wens wel eens tijd. Zeg maar dat ik zo terug ben. Ze kan toch wel even wachten. Hoewel, het kan wel even duren, het is hier bere- druk. Nee, geen sigaretten! Ben je nu helemaal bezopen. (Einde telefoongesprek.) MIDDELBURG Tegen de 27-jarige R. van D. uit het Belgische Lokeren is gisteren in Middelburg een taak straf van 120 uur geëist. Van D. wordt ervan verdacht dat hij in de zomer van 2016 een dertienjarig meisje liet toekijken bij seksuele handelingen. Daarnaast zou hij haar billen hebben betast en had hij via social media - met seksuele be doelingen - afspraakjes met haar gemaakt. Van D. woonde destijds in Hulst en was actief vrijwilliger bij school kampen op de camping in Vogel waarde. Daar was ook het meisje dat toen nog in groep acht van de basisschool zat. Later ontmoetten ze elkaar nog in een zwembad, en vanaf dat moment hielden de twee via snapchat contact. In het begin gewoon gezellig geklets, maar van lieverlee kregen de chats een seksu eel tintje. „Ik had behoefte aan aan dacht", zei Van D. tijdens de behan deling van zijn zaak. „Ik wist dat het eigenlijk niet kon, maar de drang was groter." Ze spraken af bij het 'Bos van Pot' waar ze knuffelden. Volgens Van D. overigens een 'hug'. Toen ze op va kantie was, stuurde Van D. twee filmpjes: een van zijn geslacht en een waarop hij zichzelf bevredigde. Het contact eindigde toen Van D. erachter kwam dat het meisje de snapchats op haar telefoon had op geslagen. Het meisje vertelde toen ook alles aan haar moeder. „Het klassieke ritueel", ver klaarde de officier van justitie. „Het meisje ziet in hem de aardige mees ter met wie je kunt lachen en pra ten. Meer niet. Hij heeft een totaal andere perceptie, en uiteindelijk eindigt alles voor het meisje in één grote ellende." De waarnemend predikant van de Hervormde ge meente in Oud-Vossemeer is een dwarsligger. Ds. Piet de Jong is wars van alle gesomber over krimp van kerken. Al is hij offici eel met emeritaat (pensioen), hij steekt sinds september 2017 de handen uit de mouwen om deze gemeente even voort te helpen. Bij Het Huys van Roosevelt, het res taurant naast de kerk, is hij be kend. Tijdens de lunch op het ter ras wordt hij enthousiast gegroet. Hij laat zich het leven goed sma ken. Met een vriendelijk woord kraakt hij het geloof in statistiek van de Protestantse Kerk in Ne derland (PKN). Dit kerkverband heeft in 2017 zo'n 1,85 miljoen le den. Sinds jaar en dag publiceert de PKN cijfers over de ontwikke ling van het kerkverband. Er is sprake van krimp met zo'n 3% per jaar. „Maar, als je preciezer gaat kijken naar de cijfers, zie je opval lende dingen. In de circa zestigdui zend leden die de kerk jaarlijks verliest, worden ook overlijdens meegeteld." De kerk is vergrijsd en de meeste mensen die overlijden zijn oud. „En er is nog iets anders aan de hand. Sinds een aantal jaren schonen kerkelijke gemeenten hun kaartenbakken op. Het is min of meer beleid om mensen die zoek zijn of niet erg actief betrok ken lijken uit te schrijven. Zij krij gen dan nog een brief van de cen trale organisatie in Utrecht dat zij bij de PKN worden uitgeschreven, tenzij zij daartegen binnen 14 da gen bezwaar maken. Niet iedereen kiest dus actief voor het afscheid nemen van de PKN, maar de kerk neemt zelf het initiatief om men sen uit te schrijven. En wat ik nog kwalijker vindt, is dat de gods dienstsociologen de percentages projecteren richting toekomst. Op de strakblauwe hemel wijzend, vervolgt De Jong: „Meteorologen wagen zich er niet aan om voor meer dan vijf dagen een serieuze weersvoorspelling te doen, maar deze professionals voorspellen op basis van huidige cijfers de toe komst tot 2030. Gemeenten wor den samengevoegd en kerken ge sloten, zonder dat iemand zich af vraagt of het doemscenario uit het rapport 'Waar een Woord is, is een weg' realistisch is." De predikant wil zichzelf geen optimist noemen, maar op basis van zijn ervaringen uit het verle den durft hij zich wel over een al ternatief uit te spreken. Zijn laatste gemeente was Rotterdam-Delfs- haven, hij schreef erover in zijn laatste boek 'Sores en zegen. Mijn verhaal met de kerk'. Het aantal kerkgangers is daar verdubbeld. Hoe? „De mensen die de kerk trouw waren, zouden wel blijven, schatte ik in. Maar de paar jonge mensen, studenten die er verzeild raakten, mogelijk niet. Vanaf dat moment heb ik de preek vooral op hen gericht. Toevalligerwijs gaat het in de Bijbel vaak over figuren die net zoals zij dubben over vol wassen worden en relaties. Het en thousiasme van de groeiende groep jonge mensen stemde de hele gemeente tevreden. Er gingen jonge mensen belijdenis doen. Eerst vijftien, het jaar erop in de twintig." Vertrek werd een halt toegeroepen, terwijl de deur wijd open werd gezet: „Want als een fa milie vraagt of ik een gebed wil uitspreken bij de uitvaart van hun kind, controleer ik hen toch niet eerst op hun kerkelijke papieren?" De Jong kijkt naar de tijd, neemt afscheid en even verderop aan De Ring schudt hij de hand van een jongeman. Waar een wil is, is een weg - blijkbaar ook in Oud-Vosse- meer. vrijdag 17 augustus 2018 De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator A FOTO ANP Uitspraak 30 augustus. José Baars José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 36