g-3 Rimpelloze Rescue Oudere Zeeuw vaker slachtoffer verdrinking Telefoon 'Ik mocht alleen in een tent slapen' Koperdief moet naar instelling veelplegers 2 ZOMERVAKANTIE SCHOOL BEGINTA DANI VAN WELY (9) Commentaar Rescue Vlissingen is het grootste evenement van Zee land. Honderdduizend mensen trokken woensdag naar Vlissingen, waar ze samendromden op twee kilometer boulevard. Nu zijn bezoekers van een evenement dat in het teken staat van hulpverlening doorgaans geen hooligans. Op Rescue kwamen vooral gezinnen af. Maar toch, met honderdduizend mensen op een kluitje kun nen irritaties snel oplopen. Dat gebeurde niet. Er waren nauwe lijks tot geen wanklanken te beluisteren, stelt de organisatie daags na het monsterevenement. Als dat juist is, mag de groep vrijwilligers zich hard op de eigen schouder kloppen. Organisatorisch vergt het nogal wat om zo'n enorme stroom bezoekers te ontvangen en te vervoeren. Het is bij wijze van spreken de hele stad Delft die een dagje Vlissingen komt doen. Deels kwamen mensen per trein, deels met de auto. Ook het parkeren en het vervoer per bus liepen redelijk gesmeerd. Dat is niet vanzelfsprekend. Bij Concert at Sea liep het dit jaar op donderdag 28 juni uit de hand, al is dat de organisatie niet aan te wrijven. Rond dezelfde tijd waren 20.000 mensen op weg naar het concertterrein aan de Brouwersdam. Daar door ontstonden grote files en verkeersproblemen. Als je dat in ogenschouw neemt, is het rimpelloze verloop van Rescue Vlissingen een prestatie van formaat. Het is bij wijze van spreken de hele stad Delft die een dagje Vlissingen komt doen Vorig jaar verdronken 86 Neder landers, blijkt uit cijfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek gisteren heeft gepubliceerd. Dat aantal ligt al jaren rond de 8o per jaar. Het gaat hierbij om gevallen van 'accidentele verdrinking', of wel verdrinking zonder opzet. Man Onder de 86 verdronken Neder landers was vorig jaar één Zeeuw. Over de periode 1996 tot en met 2017 waren dat er 48, wat neer komt op gemiddeld ruim twee per jaar. In acht op de tien gevallen ging het om een man. Het is op vallend dat relatief veel oudere Zeeuwen het slachtoffer worden van verdrinking. De afgelopen tien jaar, van 2008 tot en met 2017 waren 9 van de 22 slachtoffers tus sen de 75 en 85 jaar oud. Onder de 86 verdronken Nederlanders was vorig jaar één Zeeuw Hoeveel gevallen van verdrin king plaatsvinden in Zeeland is niet duidelijk. Het Centraal Bu reau voor de Statistiek registreert niet de plaats van het ongeval, maar de woonplaats van het slachtoffer. ALMANAK De Middelburgse zeventiger trok een antiek telefoontje uit zijn tas. „Kijk, hier bel ik mee. Hier zitten nog gewoon knopjes op. Thuis hebben we er nog eentje liggen, met een antenne- tje. Daar duwen we de shag mee aan." Zo'n telefoon waarover je moet wrijven? Nee, dat is niets voor hem. „Als ik op vakantie ga stuur ik weieens een sms'je naar mijn dochter. Ik typ één letter in en druk dan op verzenden. Dat is voor mijn dochter ge noeg. Die weet dan meteen dat die ouwe weer met zijn telefoon klooit, omdat-ie is aangekomen op zijn vakantieadres." Filosofie Café opent de deuren Duinbrand bij Brouwersdam ZIERIKZEE Buschauffeuse stopt met petitie Een beetje. De vakantie is leuk, maar ik heb veel zin om al mijn vrienden weer te zien: Siebe, Jaro, Finn en Esli. Ik heb ze helemaal niet gezien tijdens de vakantie. Ik wil weer samen voetballen. Ik vind het ook spannend om weer naar school te gaan. Ik heb de nieuwe juf nog niet zo goed gezien. En in groep zes leer je powerpoint, en moet je spreekbeurten houden en huiswerk maken. Ik weet niet of ik dat wel op tijd afkrijg. Daar moet ik wel eens aan denken als ik in bed lig. Ja, ik ben naar Bonaire geweest met mijn vader, mijn moeder en mijn broertje. Het was er heel mooi: het water was lichtblauw en je bleef erop drijven. Je kon er snorkelen, zwemmen en lekker eten. De vakantie naar Bonaire. Maar het was ook heel leuk om met mijn opa en oma naar de camping in Brabant te gaan. Ik mocht alleen in een tent slapen. Ik kon lekker uit rusten en spelletjes en puzzels ma ken. Een klein beetje. Na de vakanties op Bonaire en op de camping wist ik niet zo goed wat ik moest doen. Maar toen was ik jarig en toen kreeg ik weer allemaal nieuwe dingen om mee te spelen. Twaalf weken, omdat het zo leuk is om vakantie te hebben. De officier van justitie in Middel burg wil dat de 27-jarige S. L. uit Sommelsdijk de zogeheten ISD- maatregel wordt opgelegd. Deze maatregel behelst een verblijf van twee jaar in een instelling voor veelplegers. L. wordt verdacht van een poging om op 14 mei van dit jaar in Brui- nisse op het terrein van windpark Krammer koperdraad te stelen. Ook wordt hij verdacht van vernieling van een kabelhaspel en het bezit van 5,4 gram speed. Passanten hadden die avond ie mand op het windmolenpark in aanbouw zien rondscharrelen en belden de politie. Toen die arri veerde werd geconstateerd dat L. bezig was met het strippen van ko peren kabels. Op het moment dat L. de agenten zag, nam hij de benen en rende hij de bossen in. Een opgeroepen poli- tiehelikopter leverde geen resultaat op. Politiehond Barry daarentegen wel; die ontdekte L. in een dicht stuk bos en beet hem in de billen. Volgens de deskundigen is L. een 'ervaren speedgebruiker', die na ge bruik van de drugs in een drugs psychose raakt en dan voor veel overlast zorgt. vrijdag 17 augustus 2018 Gemiddeld twee Zeeuwen per jaar komen om het leven door verdrinking. De laatste jaren gaat het in bijna de helft van de gevallen om 75-plussers. Rolf Bosboom Vlissingen Tip? redactie@pzc.nl BROUWERSHAVEN Het draait er niet om een drankje of een hapje. In het nieuwe Filosofie Café dat 23 september wordt geopend in Brouwersha ven gaat het bovenal om het uitwisselen van diep zinnige gedachten met elkaar. De plaats van ont moeting is het tuinhuis van het pand aan de Haven Noordzijde 24. Filosoof Joeri Kooimans belicht tijdens de eerste bijeenkomst (aanvang 13.30 uur) de gekte van de prestatiemaatschap pij. De organisatie is in handen van de Filosofie Groep die voort komt uit het Dialoognetwerk Schouwen-Duiveland. OUDDORP Langs de N57 bij de Brouwersdam heeft gis termiddag een duinbrand gewoed. Het vuur greep door de hard wind snel om zich heen. Een flink stuk duin brandde af. De brand ging gepaard met grote vlammen en de rook was in de omgeving goed te zien. Hoewel er de laatste weken aardig wat regen is gevallen heerst er in heel Nederland nog steeds een neerslagte kort. Verwacht wordt dat het tekort de komende weken oploopt tot meer dan 300 millimeter. Hier door blijft de kans op nat- tuurbranden groot. Buschauffeur Arlet Olt- hoff uit Zierikzee is ge stopt met haar actie voor een oplaadpaal voor OV-chipkaarten bij het busstation van Zie rikzee. De actie heeft volgens haar geen zin meer, omdat Connex- xion heeft gezegd dat Zierikzee niet hoeft te rekenen op zo'n oplaad paal. De palen maken al lemaal plaats voor on- line service. Wel heeft de vervoerder gezorgd dat passagiers hun chip kaart weer kunnen opla den bij In 't Ouwe Pak'uus. Meer dan drie honderd mensen onder tekenden de petitie. Die zes Dani van Wely wil wel twaalf weken zomervakan tie. FOTO'S MAR- CELLE DAVIDSE Naam: Dani van Wely (9) Woonplaats: Kapelle Gaat naar: groep 6 van 't Honk in Kapelle Heb je zin om weer naar school te gaan? Ben je op vakantie geweest? Wat was het allerleukste van de zomervakantie? Heb je je ook nog verveeld in de vakantie? Als jij zou mogen kiezen, hoe lang zou de zomervakantie dan moe ten duren? Ad Roos Middelburg Uitspraak 30 augustus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 34