r 27 De Queen of Soul werd ze genoemd. Aretha Franklin, die gisteren op 76-jarige leeftijd overleed, verdiende die titel. Met een stem waarmee ze een flatgebouw omver kon blazen en een fameus gevoel voor timing gingen haar nummers verder dan het oor. Doorgaans recht het hart in. Queen of Soul overleed op dezelfde dag als The King In haar stem konden we onze geschiedenis lezen, onze kracht en onze zorgen. Rust in vrede. Laatste groet aan de koningin. De grootste zangeres die ik ooit heb gekend. De Queen ofoursouls, die ons vele, vele jaren heeft geïnspireerd. De herinnering aan haar klasse als muzikante én als mens zal ons voor altijd bijblijven. at Aretha Franklin zou gaan zingen, is geen wonder. Ze werd in 1942 geboren in Memphis als dochter van een zin gende predikant en een gospelzangeres. De kerk, daar ge beurde het in die tijd. Als kind al kwam Aretha in aanraking met gospelgroot heid Mahalia Jackson, die Aretha's moeder Barbara 'een van de beste gos pelzangeressen van het land' noemde. Tragisch genoeg verloor Aretha haar moeder een paar weken voor haar tiende verjaardag; Barbara kreeg een fa tale hartaanval op haar 34ste. Op dat moment woonde ze al gescheiden van Aretha's vader C.L. (Clarence La- Vaughn) Franklin. Onder vaders vleugels begon ze aan haar lange loopbaan. Ze was als kind gewend dat thuis in Detroit zangers over de vloer kwamen. Behalve Mahalia Jackson waren dat ook (latere) vakge noten als Sam Cooke en Jackie Wilson. De jonge Aretha zat dan vaak bovenaan de trap, hopend op een bezoek van de elf jaar oudere Sam Cooke. „Ik was heel erg verliefd op Sam", zou ze later ver tellen. „Hij had daar geen idee van." Toen ze 14 jaar was bracht Aretha, die zichzelf op gehoor had leren pianospe len, haar eerste gospelalbum uit. Op dat moment was ze al moeder van een zoon, die ze naar haar vader ver noemde. Clarence werd geboren toen Aretha pas 12 jaar oud was. Op haar veertiende schonk ze hem al een broer tje, Edward. Aretha's oudere zus Erma en oma Rachel verzorgden de kinderen in hun eerste jaren. Later kreeg Aretha nog twee zonen, Ted (1964) en Kecalf (1970). Een groot gezin was ze gewend, ze had zelf twee broers en twee zussen. Aretha, die twee keer trouwde én scheidde, kampte een groot deel van haar leven met gezondheidsproble men. Ze overwon verslavingen (roken en drinken), schommelde sterk in ge wicht en onderging in 2010 een opera tie die, zo zei ze, haar leven voor tien tot vijftien jaar zou verlengen. Het ging om alvleesklierkanker, hoewel ze nooit in detail trad over wat haar precies mankeerde. Commercieel succes be reikte ze met klassiekers als Respect, Think, (You Make Me Feel Like) A Natural Woman en het duet met George Mi- chael, I Knew You Were Waiting (For Mé). Geroemd werd ze vanwege het ge voel dat ze in haar liedjes legde, haar ti ming en haar veelzijdige en flexibele stem, met groot bereik en volume. Intussen beperkten de optredens van de soulzangeres zich voornamelijk tot de VS. Daarbuiten trad ze in haar om vangrijke loopbaan minder dan vijftig keer op. Twee van die concerten, in 1968, gaf ze in Nederland (De Doelen en het Concertgebouw). Dat ze niet te rugkeerde, had te maken met haar vliegangst. In 1982 beleefde Franklin haar laatste vlucht. „In zo'n tweemoto- rig toestel, van Atlanta naar Detroit. Het was zo'n onrustige vlucht dat ik in het zicht van het vliegveld zei: 'Dit nooit meer'." Sindsdien reisde ze nog slechts per tourbus en leerde ze, zo zei ze zelf, 'het echte Amerika' kennen. In 2017 stopte de zangeres met optre den. Ze kondigde nog een laatste album aan, met medewerking van sterren als Stevie Wonder, Elton John en Lionel Richie. Het verscheen tot op heden niet. Zat de sleet erop na 54 jaar optre den? Ze vond zelf dat haar houdbaar heidsdatum in zicht kwam: „Je kunt niet eeuwig doorgaan. Maar stil thuis zitten is niets voor mij", vertelde ze vo rig jaar. Ze bleef zingen, ze kon niet an ders. Haar stem liet haar ook op hogere leeftijd niet in de steek. Zoek op You- Tube haar optreden terug ter ere van Carole King in het Kennedy Centre. Als 73-jarige, met een mantel die past bij een koningin, zingt ze achter de piano (You Make Me Feel Like) A Natural Wo man, het nummer dat King mede schreef. Al bij de tweede zin pinkt Ba rack Obama een traan weg. Een genot om terug te zien en vooral te horen. Zo willen we ons de Queen of Soul graag blijven herinneren. vrijdag 17 augustus 2018 GO -Oud-president Barack Obama —Zanger John Legend —Zanger Paul McCartney Aretha Franklin bleef zingen, ze kon niet anders Alexander van Eenennaam Aretha Franklin is niet de eerste grote muzikant die overlijdt op 16 augustus. Elvis Presley ging de legendarische soul zangeres voor. The King overleed op 16 augustus 1977 op 42-jarige leeftijd thuis in Graceland, Memphis. Franklin, bijgenaamd de Queen of Soul, stierf gisteren in Detroit, waar ze woonde. Zij overleed aan de gevolgen van alvleesklierkanker. Elvis Presley werd op de bewuste dag in 1977 levenloos aangetroffen op het toilet. Kort daarvoor had hij de piano in zijn huis nog be speeld. Rond zijn doodsoorzaak zijn altijd vraagtekens gebleven; officieel stierf Elvis aan hartfalen. - Van boven naar beneden: Aretha Franklin (links) met haar vader C.L. en zus Caroline, in duet met James Brown, stralend in Radio City Music Hall, bij de inauguratie van president Obama in 2009 en in het Ken nedy Centre in 2015. FOTO'S AFP, AP, REUTERS, GETTY

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 27