BINNEN&BUITEN nte 22 BINNEN BUITEN Romke van de Kaa Vakantie Kamperen is buiten zijn, genieten van de natuur. Maar wat als je niet wilt sjouwen en niet overweg kunt met een eenpitter? Dan ga je glamoureus kamperen. Nadine Ancher probeerde het uit met haar zoons. Romke van de Kaa kijkt uit naar een goede rode wijn van eigen bodem. De meeste boeren zijn door de droogte getroffen, maar de wijnboeren jui chen. De druivenoogst begint hier eer der dan in Frankrijk. Naar het zich laat aanzien wordt de populairste druif voor witte wijn, de solaris, vanaf eind augustus geoogst. De druif die in Nederland veel voor rode wijn wordt ge bruikt, de regent, volgt later. Solaris en regent zijn vertegenwoordigers van een heel contingent van nieuwe druiven die zijn ontwikkeld voor landen met een koel klimaat. Hierdoor is het mogelijk om tot aan de poolcirkel wijn te maken. Of dat ook wenselijk is, is een andere zaak. Ik woon in Gelderland waar tegenwoordig flink wat wijn wordt ge maakt. Maar, hoe zal ik het zeggen zonder al te veel vijanden te maken, de eerste drinkbare Gelderse wijn heb ik nog niet geproefd en ook aan de prijs- kwaliteitverhou- ding rammelt het nodige. Vraag is of het wenselijk is: druiven voor een koel klimaat Waarmee ik niet wil zeggen dat in ons land geen goede wijn wordt gemaakt. Er ko men heerlijke wij nen van Schou- wen-Duiveland en ook in Limburg wordt al langer dan een halve eeuw kwaliteitswijn gemaakt. Maar dat zijn witte wijnen, gemaakt van klassieke druiven- rassen, op kalkhoudende grond. Misschien is het een kwestie van wennen en zet ik over een paar jaar met smaak een glas Achterhoekse 'Cu- vee Höken moar' aan de mond. Nieuwe druivenrassen zijn nog nauwelijks tot tuincentra doorgedrongen. Daar koop je sinds jaar en dag de rode 'glorie van Boskoop' en de witte 'vroege van der Laan', klassieke tafeldrui ven. Voor solaris en regent kun je bij de wijn boer terecht, die verkoopt vaak ook wijnstok ken. 'Vroege van der Laan' wordt al sinds de 18de eeuw in Nederland aangeplant; 'glorie van Boskoop' sinds ongeveer 1900. Er is dus ruime ervaring met de teelt van deze druiven. Die er varing leert dat vooral de 'vroege van der Laan' vaak last heeft van meeldauw. Een schimmel ziekte die niet alleen het blad, maar ook de vruchten aantast. Schimmels tieren het weligst op beschutte plaatsen. In plaats van een druif tegen een muur te planten kun je hem daarom beter vrijstaand langs een draad of een hekje leiden. Daar vangt hij meer wind dan tegen een muur, met minder schimmel als gevolg. amen met de kinde ren speur ik op inter net naar plekken waar je comfortabel kunt [kamperen. Opties ge- noeg. We kunnen overnachten in aller lei originele accommodaties; van een tipi, joert, safaritent met flatscreen tot een piratenboot of boomhut. Je betaalt soms een lieve duit (meer dan 200 euro per nacht), maar dan héb je wel wat. Geen lekkend tentje of rug pijn omdat je matje toch nét geen matras is. Nee, we praten over 'slapen op stand'; kamperen zonder gedoe, geregel en gesleep. Je kunt naar plek ken waar alles al klaarstaat, met pot ten, pannen en een compleet servies. Met opgemaakte bedden, extra speel- mogelijkheden en soms zelfs een ei gen douche en toilet. En hoe gewel dig is het om vanuit een zacht bed onder witte lakens rechtstreeks naar de sterren te kijken? We beginnen ons chique week endje in Jan Klaassen Dromenland. Op deze autovrije kindercamping in het Gelderse Braamt beklimmen we met onze handbagage een enorme oranje helikopter. De plek is over zichtelijk, netjes, veilig en vooral kindvriendelijk. Je kunt er ook slapen in een fraai opgeknapte brandweer wagen, een Amerikaanse schoolbus, een prinsessentent, pipowagen of pi ratenboot. Er zijn een springkussen, Dankbaar voor vandaag slaat zoonlief zijn roze plakhandjes om mijn ontblote benen zeepglijbaan, watersproeier, trampo line, grote zandbak met klauterraket en allerlei aparte skelters en steps. Vriendjes maken betekent natuurlijk meteen gluren bij de buren! Privétuintje Onze slaapplaats is niet alleen origi neel, maar ook geriefelijk. De heli kopter is lichter, hoger en groter dan ik dacht. Mijn zoon Olin (14) en ik zijn dolblij met onze eigen nette wc en warme douche. Ook de cirkelvormige groene heg biedt beslotenheid - de landings plaats van onze heli met privétuintje met tuinmeubels - die ik als luxueus ervaar. De reeks ronde raampjes en de zachte kussenmuren maken ons helihuisje knus, evenals de bonte kleurencollectie. Er staan een koel kastje, een tafeltje met waterkoker, een soort opbergkluis en twee com fortabele stoelen in de vorm van reu- zenhanden. Ik plof neer in de palm van een hand terwijl zoon Ithiël (2) in en uit de cockpit kruipt. Fanatiek trekt hij aan de hendel. Olin zit naast hem, met zijn hoofd in de wolken; op zijn neus heeft hij een Oculus Rift, een VR-bril waarmee hij in de virtuele wereld belandt. Hij zweeft zijwaarts over een eiland tussen verlaten, ver vallen gebouwen. De meer dan 150 knopjes in de cockpit ontlokken een bewonderende puberblik: wow, die vrijdag 17 augustus 2018 GO Glamping maakt gelukkig —Nadine Ancher T De zachte kussen muren maken de heli knus, evenals de bonte kleurencollec- tie. Reage ren? r.vandekaa @persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 22