O V Oud-topman Verberk overleden 16 Arie Verberk 1943-2018 'v TERUGBLIK DE GROTE KRACH VAN 1998 praktisch op de fles. Door een default' op 17 augustus 1998 ging alles mis wat mis kon gaan en beleefde het land de ergste financieel-economische crisis ooit. Kort Pijlen nu op aandeelhouders Het ontevreden personeel van Ryanair probeert, naast stakingen, nu ook via aan deelhouders van de Ierse prijsvechter een oplossing te vinden voor het slepende con flict over arbeidsvoorwaarden. Vakbonden uit België, Spanje, Italië en Portugal roepen de aandeelhouders in een open brief op om druk uit te oefenen om het verdienmodel van de maatschappij te veranderen. De Ryanair-directie lijkt niet van zins voluit te gaan voor vakbondserkenning en het af sluiten van cao's, zo ervaren de klagers. Ze menen dat budgetmaatschappijen in Europa in staat moeten zijn om winstgevendheid te combineren met een gezond arbeidskli maat. Rabobank boert weer goed Rabobank blijft profiteren van de aanhou dend gunstige economie in Nederland. De nettowinst bedroeg het eerste halfjaar van 2018 bijna 1,7 miljard euro, 12 procent meer dan in het eerste halfjaar van 2017. Door de lage rente in Europa liep de rentewinst wel licht terug. Mede doordat klanten extra ble ven aflossen op hun hypotheken, daalde ook de totale hypothekenportefeuille licht naar zo'n 192 miljard euro. Rabobanks aandeel op de markt voor nieuwe hypotheken zakte van 22 naar 20 procent. Arie Verberk, oud-topman van vlieg maatschappij Martinair, is overle den. Verberk was van 1995 tot 2002 de financiële topman van Martinair en daarna van 2002 tot 2007 president-direc teur. Hij werd 75 jaar. Ook was Verberk lange tijd hoogleraar in formatievoorziening aan de Universiteit van Amsterdam. Na zijn pensionering vervulde hij commissariaten bij bedrijven, waaron der Space Expo, Koninklijke Nederlandse Munt, HVC Groep en Nedstaal. Dat deed hij ook bij de Persgroep Nederland, uitgever van deze krant. Van 2003 tot 2009 was hij eerst voorzitter van de raad van commissa rissen van Het Parool. Hij vervulde vervol gens dezelfde functie bij de Persgroep Nederland, waar behalve Het Parool ook AD, Trouw en de Volkskrant on der vallen, net als een aantal regio nale titels. Enkele weken geleden nam hij afscheid. „We verliezen in hem een groot raadgever, ver- trouwensman en suppor ter", reageren Erik Rod- denhof, ceo van de Pers groep Nederland, en Frits Campagne, voor zitter van de raad van commissarissen. NN Group Air France- KLM Takeaway. com Boskalis r komt geen devaluatie, vast en zeker niet!", ver klaart de Russische president Boris Jeltsin in I augustus 1998 onver schrokken, als journalisten hem vragen of de regering de koppeling van de Rus sische roebel aan de dollar gaat loslaten. Drie dagen later, op 17 augustus 1998, gebeurt uitgerekend dat. Het doet de Russische economie als een kaarten huis in elkaar storten. „Ik ging naar bed met 7 roebel voor een dollar en werd wakker met 24 roe bel voor een dollar", herinnert de Ne derlandse ondernemer Jeroen Ketting van Lighthouse Management Solutions zich. Sinds 1994 leidt hij bedrijven in de Russische hoofdstad en heeft hij alles voorbij zien komen. Maar de 'melt down' van 1998 sloeg alles. „De handel lag compleet stil, alle investeringen stokten en er lagen geen producten meer in de schappen. Als je een extra pak rijst zag, dan kocht je dat. Zo onze ker was de situatie." De Russische Federatie had zich nog geen zeven jaar ervoor losgezongen van de Sovjet-Unie, die per 1992 ophield te bestaan. De nieuwe Kremlin-bewoners, die de macht van de communisten na bijna 75 jaar hadden overgenomen, voerden een economische shockthera pie door, waarbij de prijzen totaal wer den vrijgelaten. Die schoten als een ra ket omhoog, met als gevolg een hyper inflatie in 1993 van tegen de 900 pro cent. Gek genoeg ging het in 1997 net een beetje vooruit met Rusland. Het door de regering ingevoerde stabilisa- De handel lag compleet stil, er lagen geen producten meer in de schappen tieprogramma drukte de inflatie dat jaar tot een alleszins acceptabele 14 procent. Het Internationale Monetaire Fonds (IMF) en de Wereldbank hadden Rus land leningen verstrekt. Daardoor nam ook het vertrouwen van de internatio nale investeerders toe. Er viel dat jaar zelfs een bescheiden groei van 1,4 pro cent te noteren. Maar het onheil naderde: in de zomer van 1997 waren tal van Aziatische eco nomieën ingestort, wat doorgalmde in Rusland. Al begin 1998 vroegen experts zich af of de regering de roebel niet moest loskoppelen van de dollar en la ten 'zweven'. Op die manier zou de munt misschien flink aan waarde ver liezen, maar het zou in ieder geval goed zijn voor de export. Moskou slaagde er maar niet in de Russen aan het betalen van belasting te krijgen, waardoor de staatsinkomsten schromelijk achterbleven. De schatkist was toch al leeggeraakt door de oorlog in Tsjetsjenië, binnen- en buitenlandse schulden waren veel te hoog. Het ging dus mis - en hoe. De econo mische verwoesting leidde tot apoca lyptische voorspellingen. Rusland zou tien tot vijftien jaar nodig hebben om van deze financiële ramp te herstellen, meenden experts. Niettemin ging het na anderhalf, twee jaar weer vooruit. Dat viel samen met de komst van Vladi- mir Poetin: veel Russen schrijven de economische stabilisatie van toen toe aan hun nieuwe president. Bankier Sergej Romantsjoek van Metallinvestbank zegt dat de kentering evenwel berust op toeval: „Gewoon puur geluk: de olieprijs begon heel on verwachts te stijgen en hard ook. Tot aan zo'n 145 dollar per vat. Daarvan O vrijdag 17 augustus 2018 GO RYANAIR-PERSONEELVERLEGT FOCUS NETTOWINST 12 PROCENT OMHOOG m De verzekeraar presenteerde uitstekende kwartaalcijfers en voerde zijn winst flink op. m Beleggers zijn positief over de beoogde topman Ben Smith. Perspectieven in Duitsland, waar het nu meer klanten heeft dan in Neder land, zijn minder, stelt KBC. Analisten vonden de resultaten van de baggeraar flink tegenvallen. O Joost Bosman Moskou —Jeroen Ketting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16