Rotterdamse (90) in bed beroofd van sieraden 14 Israël laat brieven en pakketten voor Palestijnen najaren door Medewerkers van het Palestijnse centrale postbedrijf in Jericho wis ten niet hoe ze het hadden toen plots 10,5 ton brieven en pakketten werd afgeleverd. De lading moest in zakken langs de muren van het postbedrijf in Jericho op de Weste lijke Jordaanoever worden opgesta peld. Volgens een woordvoerder maken de sorteerders overuren. De post werd vastgehouden in buurland Jordanië. Dat gebeurde op last van Israël, dat de grenzen van de Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook, én de post van Palestij nen controleert. Sommige brieven en pakketten waren al in 2010 ver zonden. Andere stukken zijn be schadigd. Er zitten allerlei opmerkelijke goederen tussen de vrijgegeven la ding, zoals een rolstoel uit Turkije, bestemd voor de Gazastrook. „De post komt van over de hele wereld. Het zijn pakketjes, cadeaus en aan kopen via internet, die niet op tijd zijn aangekomen vanwege de wei gering van Israël om ze binnen te laten", zegt Dr. Allam Moussa, de Palestijnse minister van communi catie- en informatietechnologie in een persverklaring. „Mijn ministe rie heeft jaren gewerkt om deze post hier te krijgen. Jordanië heeft ons geholpen met de onderhande lingen met Israël." Volgens de minister is het ver trouwen in de Palestijnse post dienst beschadigd door de vertra ging. Overeenkomst De Palestijnse Autoriteit, die delen van de Westelijke Jordaanoever controleert, sloot in 2016 een over eenkomst met Israël over interna tionale post. Tot dan verliepen in ternationale zendingen van en naar de Palestijnse Gebieden via het Is raëlische nationale postbedrijf. Met de overeenkomst zouden Palestij nen deze post direct ontvangen. Het Palestijnse ministerie zegt dat Israël zich niet aan de afspraken hield en de boel vertraagde. Maar volgens Israël wordt nog aan de overeenkomst gewerkt en is er daarom nu nog geen sprake van di recte internationale post in de Pa lestijnse Gebieden. „Als gebaar van goede wil hebben we nu een een malige zending van 10,5 ton post uit Jordanië toegestaan", meldt een woordvoerder van COGAT, het Is raëlische bestuur van de Palestijnse Gebieden. Israël gaf geen reden waarom de post soms jarenlang werd tegenge houden. „Sommige stukken wer den vastgehouden om veiligheids reden en andere vanwege admini stratieve zaken. Het gaat weken kosten om het allemaal te sorte ren", meldde Ramadan Ghazawi, een medewerker van het Pales tijnse postkantoor in Jericho, tegen persbureau AFP. Om klachten te voorkomen zal de post worden be zorgd met een verklaring dat de brieven en pakketten in deze con ditie door Israël zijn afgeleverd, al dus Ghazawi. De 8o-jarige overbuurman Klaas is woedend. „Als de daders dat heb ben geweten, zijn het helemaal laf bekken." De voormalig stratenma ker is zeer begaan met Nel en haar 75-jarige vriend Theo. „Nel was hulpbehoevend, niet meer zo goed ter been door die valpartij. Ze was sinds een week of drie weer thuis en dan overvallen ze haar in de slaapkamer, de lafbekken. Waar haal je de smerige moed vandaan om zulke kwetsbare mensen zoiets aan te doen! Het lijkt er op dat de daders op de hoogte waren van de situatie. Schandalig." Geschrokken In de straat - de Endeldijk in Rot- terdam-IJsselmonde - herinnert al leen de plaklaag van het tape op de voordeur (waarmee die verzegeld is geweest) aan het bizarre misdrijf. Dat speelde zich af zonder dat bu ren er iets van merkten. In de woning van Nel en Theo heerst bedrijvigheid, er is familie. Een kleinzoon meldt dat het naar omstandigheden goed met zijn oma en haar partner gaat. „Maar de familie is heel erg geschrokken", zegt hij. „Het grijpt ons enorm aan. Hoe haal je het in je hoofd zoiets te doen? Ik denk dat je gepaste hulp nodig hebt als je zoiets uithaalt." De kleinzoon zegt details over de nachtelijke beroving niet prijs te mogen geven van de politie. Hij vertelt dat zijn oma en haar vriend voorlopig even bij familie zijn on dergebracht. Politiewoordvoerder Marjan Kurt meldt dat alles op alles wordt gezet om de daders zo snel mogelijk te pakken te krijgen. „Het buurton derzoek loopt. We hopen dat men sen die iets is opgevallen of mis schien camerabeelden hebben, zich bij ons melden. De daders achter deze superlaffe overval moeten van de straat worden gehaald." Hoe de vier mannen met bivak mutsen op de woning zijn binnen gekomen, is nog onduidelijk. Ze trokken bij de 90-jarige niet alleen een ring van één van haar vingers, De daders achter deze superlaffe overval moeten van de straat gehaald maar namen ook geld en sieraden mee. Waarom juist Nel en Theo slachtoffer zijn geworden; dat is nog gissen. Amateurbokser Overigens kreeg de 75-jarigeTheo helemaal niets mee van het mis drijf. Hij sliep in een andere kamer en was kennelijk in een diepe slaap. De berovers lieten hem ongemoeid. Pas nadat de daders ervandoor waren, maakte Nel haar vriend wakker en schakelden ze de politie in. „Misschien maar goed ook voor die gasten dat Theo doorsliep", stelt overbuurman Klaas. „Hij is ama teurbokser geweest en had er mis schien wel één te grazen kunnen nemen." vrijdag 17 augustus 2018 GO Tonnen vertraagde post Het cen trale postbe- drijft in Jeri- cho ligt volge stouwd met zakken post. De brieven zijn niet altijd meer in goede staat. Ramadan Ghazawi laat de rolstoen zien die ook bij de door Israël vertraagde post zit. FOTO'S AFP Het Palestijnse postbedrijf in Jericho heeft deze week in één keer 10,5 ton brieven en pakket ten te verstouwen gekregen. De post werd vastgehouden door Israël. Sommige brieven zijn wel acht jaar vertraagd. Jan Franke Jericho Een 90-jarige Rotterdamse vrouw is gisterochtend vroeg in haar slaapkamer overvallen door vier gemaskerde mannen. Zij was nog herstellende van een val. Na een verblijf in het zieken huis en een zorghotel, was ze net weer thuis om verder aan te sterken. Sander Sonnemans Rotterdam —Politiewoordvoerder Marjan Kurt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 14