13 Petitie voor vergoeding ureumzalf HUIDZIEKTE De 1-jarige Hugo Broekate heeft door een 'visschubbenziekte' de hele dag jeuk. Daarom is zijn familie een inzamelings actie gestart voor een zuurstofbad. „Dat kan hem verlichting geven." INZAMELINGSACTIE Hij gedraagt zich als ieder ander kind van zijn leeftijd. Hugo Broe kate lacht, speelt en haalt streken uit. Deze ochtend moet zelfs de massief metalen deurstopper eraan geloven. Het zware ding knalt met geweld tegen de grond. Het kereltje lacht honderduit. „Gelukkig is hij verder een vrolijk jongetje", zegt moeder Nadja Kist. „Dat scheelt." Hugo is nog maar 1 jaar en 4 maanden. Hij leeft al sinds zijn ge boorte met een verschrikkelijke huidaandoening: lamellaire icht- hyosis. Door de 'visschubben- ziekte', die ervoor zorgt dat de huid te snel groeit, heeft het kind uit Westerhaar de hele dag jeuk. De ziekte is ongeneeslijk. Het le ven zo aangenaam mogelijk ma ken, is daarom het devies. Drie keer per dag wordt Hugo inge smeerd met een zalf. Maar een zuurstofbad zou hem nog meer helpen, stelt de familie. „We heb ben contact met een vrouw, wier 6-jarige dochtertje dezelfde aan doening heeft", vertelt moeder Nadja Kist (28). „Haar huid is sinds het bad een stuk zachter gewor den, de jeuk een stuk minder. Om de andere dag twee uur in zo'n bad werkt verlichtend." Vergoeding Het enige probleem: geld. Met de aanschaf van een zuurstofbad is al snel 8.000 euro gemoeid. Geld dat de familie Kist niet heeft. En de kosten worden niet vergoed door de verzekering. Vandaar dat opa Dick en oma Hennie een inzame lingsactie zijn gestart (via nr. NL67RABO3466616956). „Want dat bad, dat moet er komen. En gaat er ook komen", zegt Dick, ter wijl hij liefkozend naar zijn klein zoon kijkt. „Het houdt me 's nachts wakker." Ook bij mede-Vroomshopers springen de tranen regelmatig in de ogen, zegt opa Dick, als hij Hugo meeneemt tijdens een rondje op zijn scootmobiel. „Al vragen mensen ons regelmatig of het brandwonden zijn", zegt vader Rick Broekate (34). „Daar lijkt het wel wat op." Schrikbeeld Rick en Nadja blijven positief. Maar dat het een schrikbeeld is voor iedere ouder, staat vast. De 'schubbetjes' zitten over Hugo's hele lichaam. En daar heeft hij tel kens last van. Ook nu. Zodra moe der Nadja zijn broekje uittrekt - 'voor verkoeling, want zijn huid houdt warmte vast en hij kan niet zweten' - begint Hugo direct te krabben. Dat gaat zelfs 's nachts door, in zijn slaap. Zo gaat het nu al bijna anderhalf jaar. Direct na de geboorte, zagen Rick en Nadja al dat er iets mis was met hun zoontje. „Z'n huidje was vuurrood en heel strak", zegt Rick. „Al snel kregen we de dia gnose." De aandoening is erfelijk, maar in de familie van zowel Broe kate als Kist heeft niemand de huidaandoening. „Het is gewoon pech. De kans is groter dat je de lotto wint." Veel valt er niet tegen te doen. Voor speciale medicatie komt hij pas op een latere leeftijd in aan merking. Vooralsnog is Hugo aan gewezen op zalfjes. Maar ook dat moet de familie uit de eigen porto- VERZEKERING monnee gaan betalen. „De ureum- zalf wordt niet meer vergoed. Die kost 30 euro per 100 gram. Reken maar uit hoeveel dat kost, als je daarmee z'n hele lichaam moet in smeren. Het is niet te betalen. We smeren nu met een zalf met een hoog ureumgehalte. Dat helpt ge lukkig iets." vrijdag 17 augustus 2018 GO 'Hugo krijgt niet de zorg die hij nodig heeft' Ferry de Goeijen Westerhaar/Vroomshoop Lamellaire ichthyosis komt voor bij 1 op 200.000 mensen, daar mee zijn er ongeveer 85 mensen die deze aandoening in Neder land in bepaalde mate hebben. Kinderen worden vaak in een strak vlies of knalrood geboren. Karin Veldman, voorzitter van de Vereniging voor Ichthyosis Net werken: „De huid zou langzaam af moeten schilferen, maar bij nagenoeg alle typen ichthyosis is dit proces verstoord. De aan maak van de huid gaat te snel en het loskomen te langzaam. Cel len staan op het lichaam in de file." Via een online petitie, die inmid dels 4.680 keer is ondertekend, eisen patiënten met de huid ziekte ichthyosis dat de speciale ureumzalf opnieuw wordt ver goed door zorgverzekeraars. Volgens het Zorginstituut Neder land, onderdeel van het Ministe rie van Volksgezondheid, is ech ter niet bewezen dat de zalf werkt. Patiënten beweren het te gendeel en zeggen dat het de huis zachter maakt. Nu zijn ze daar duizenden euro's per jaar aan kwijt. „Dat het middel al jaren met suc ces wordt gebruikt en voorge schreven wordt daarbij gene geerd", zegt Veldman. „Zorgin stituut Nederland wil weten schappelijk bewijs." BabyjHugo Broekate heeft door een huidziekte dagelijks last van hevige jeuk. FOT^LAR»M0OK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13