O EUWS 11 Roderick Pijls (26) bereidt zich voor op een bizarre uitdaging. Volgende maand gaat hij met gevaar voor eigen leven kitesurfen op een gifmeer in Tanzania. Het gebeurt om een wereldfoto te maken. „Iedereen vraagt me: 'waarom wil je dit?"' e professionele kitesurfer uit het Zuid-Hollandse Sommelsdijk traint deze weken hard in Noord- wijk. Zijn doel is optimaal fit te verschijnen op Lake Natron, een zoutmeer in het noorden van Tanzania, waarvan het water door bacteriën rozerood gekleurd is. Het water, dat vaak een temperatuur heeft tussen de 40 en 60 graden, zit vol natrium en heeft een hoge zuur graad. „Ik draag een waterdicht pak tot aan m'n nek en een gasmasker, waar door ik goed kan kijken en ademen," vertelt Pijls. „Maar het wordt oppas sen dat ik geen water op m'n huid of in m'n ogen krijg, want dan loop je grote kans op brandwonden. Ik zou dan meteen m'n ogen en huid goed moeten spoelen." Om die reden staan er campingdouches bij het meer. Zijn dokter en de brandweer, bij wie Pijls advies inwon hoe hij zich zo goed mogelijk kan beschermen, raad den hem het avontuur af. Ook ande ren, onder wie mede-kitesurfers, vra gen hem waarom hij met zijn ge zondheid speelt. Zijn ouders vroegen hem alle doemscenario's op te schrij ven en er oplossingen voor te beden ken. „Kijk, ik kitesurf zoals een ander loopt of fietst. Ik doe het elke dag. Ik ken m'n lichaam volledig. De dokter waarschuwde me dat ik het met die hoge temperatuur in Tanzania in zo'n luchtdik pak heel heet kan krij gen en kans heb op uitdrogingsver schijnselen. Maar ik verwacht dat ik het wel lang vol kan houden en ik zal vooraf veel drinken." Ziekenhuis Eigenlijk zijn er volgens de Som- melsdijkse krullebol twee scenario's, die de uitdaging zwaar maken. Door een gebrek aan wind zal hij niet voor uit komen. En een val in het water zal hem dwingen in zijn zware pak door het hete water naar de kant te zwem men. Moet hij naar het ziekenhuis worden gebracht, dan is dat een pro bleem: het ligt op anderhalve dag rij den afstand, bij het vliegveld in de buurt van de Kilimanjaro. Maar hieraan wil Pijls, die nummer 15 is van de wereld, beslist niet den ken. „Ik vertrouw op mijn ervaring, ik kan de weersomstandigheden 'le zen'. Dit avontuur is mega. Dit is zó groot en zó'n uitdaging. Dit is ook zo veel groter dan al die wedstrijden die ik over de hele wereld heb gekite- surfd. Dit is de overtreffende trap van geweldig." Pijls onderneemt het avontuur voor een fotoserie over bijzondere meren in de wereld. Topfotograaf Rein Rijke uit Utrecht maakt de serie in opdracht van elektronicabedrijf Asus. Dat wilde een wereldfoto en de fotograaf kwam met het idee van een kitesurfer op het gifmeer op de prop pen. „Mijn vriendin Jalou Langeree is ook professioneel kitesurfer en be grijpt dat ik dit wil doen. Ze snapt ook de risico's, maar ziet dat dit de kansen zijn die in je leven voorbij ko men en dat je die moet pakken." Drone Met een jeep wordt Pijls in twee da gen off road-rijden naar het gifmeer gebracht. Onderweg slaapt het gezel schap in tenten. Er is een bewapende gids mee die wilde dieren in het ge bied op afstand houdt. De begelei ding zorgt ook voor het eten en drin ken, zodat Pijls zich volledig op zijn uitdaging kan concentreren. Voor de fotoreportage, met een van afstand bestuurbare drone, wordt zo'n zes dagen uitgetrokken. De kite surfer zal zelf ook allerlei foto's en filmpjes posten op zijn website, Face- bookpagina en Instagram. Pijls kan niet wachten tot zijn avontuur in het Oost-Afrikaanse land begint. „Ik realiseer me, door de mensen die me waarschuwden, dat het een gevaarlijke uitdaging is. Maar ik ga nu goed voorbereid op pad. En mocht blijken dat het niet kan, bij voorbeeld omdat het echt te heet is of om andere redenen toch onverant woord is, dan doe ik het niet. Maar de kans dat het niet doorgaat, is piep klein. Ik wil zo graag varen op Lake Natron", zegt hij. Z'n ogen glinsteren er veelbetekend bij. vrijdag 17 augustus 2018 GO Theo Teitsma Sommelsdijk A Luchtfoto van het Tanzaniaanse meer met de kenmerkende rozerode kleur. FOTO DREAMSTIME Het water van Lake Natron heeft vaak een temperatuur tus sen de 40 en 60 gra den Celsius.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11