9 lk genoot enorm van de warme golf die over me heen kwam Ze vonden het in iets kleins of iets groots. Ze vonden het dichtbij of ver weg, opeens of na lang wachten. In deze zomerserie vertellen mensen hoe zij hun geluk vonden of hervonden. Vandaag: Jeroen Keers. Hij had een ongewilde vrije val van een kilometer toen zijn parachute weigerde. heeft Maria vooruitgestuurd." Sinds een jaar woont Keers perma nent in deze badplaats bij Bordeaux In een rommelige, houten bungalow van 35 vierkante meter op een vakan tiepark. Waar de blauwe verf van de veranda bladdert en een ratjetoe aan oude stoelen en fietsen rondslingert in de tuin. Het contrast met zijn vrij staande villa in Hilversum, die hij nu verhuurt aan expats, kan haast niet groter. Met zijn werk als stemacteur (negentien jaar lang was hij de ver- telstem van Pokémon en hij sprak, naast talloze reclames, de voice-overs in van Wormstaart en Gladianus Smalhart in de Harry Potterfilms) is hij gestopt. Het besluit om zijn leven om te gooien, komt voort uit het 'parachu- tegeval', vertelt hij op het terras van zijn stamcafé met uitzicht op de grijze golven van de Atlantische Oce aan. „Het eerste jaar na de val leefde ik in een roes. Nooit eerder in mijn le ven heb ik me zó lang zo gelukkig ge voeld. Tijdens de sprong ging alles mis wat mis kon gaan, maar erna ging alles perfect. Maandenlang moest ik rondlopen met een halo frame: een soort metalen kooi om m'n hoofd die aan m'n schedel was geschroefd. Daarna nog een tijd met een nekbrace. Het deerde me niet. De schok, de pijn, de ongemakken: ze waren er vast, maar ik ben ze verge ten. Fascinerend hoe ons brein in staat is dingen weg te gooien die niet goed voor je zijn. Al hielp alle mor fine die ik kreeg misschien ook een handje, daar voelde ik me nogal goed bij. Maar ik genoot ook enorm van de warme golf die over me heen kwam. Ongelooflijk hoeveel positieve aan- dacht ik kreeg, van vrienden en fami lieleden die ook blij waren dat ik nog leefde. Ik zei tegen mezelf: over een halfjaar sta je weer op de tennisbaan. Dat lukte." „Een jaar later belandde ik echter in een flinke dip. Ik had weinig werk en bijna geen geld meer. Ik voelde al leen maar stress. Ik wilde maar één ding: me weer net zo gelukkig voelen als het jaar na de sprong." „Dat werd een zoektocht. Van Amerikaanse zelfhulpboeken over geld en geluk tot mindfulness en Deepak Chopra: overal stak ik wel wat van op. „Uiteindelijk besloot ik te stoppen met werken. Een enorme last viel van mijn schouders. In het Gooi woonde ik tussen mensen die zichzelf heel belangrijk vinden en geld belangrijk vinden. Ik verdiende zelf ook veel geld. Maar zo lollig was het er niet." „Ik ben uit de ratrace gestapt. Nu leef ik van de huuropbrengsten van mijn huizen - twee in Hilversum en een tweede vakantiehuisje dat ik hier voor een prikje kon kopen nadat er een boom op was gevallen. Af en toe neem ik als freelancer nog een op dracht aan, die ik op afstand kan in spreken. Verder ga ik zuinig met geld om. Ik heb hier weinig nodig." „Of ik gelukkiger ben dan voor mijn val? Ik ben in elk geval bewuster gelukkig. De periodes dat ik me ge lukkig voel zijn langer en ik ben beter in staat om dips te voorkomen. Ik ben bewuster gaan leven; relaxter. Als ik naar Bordeaux rijd, word ik continu ingehaald door automobilisten die kennelijk haast hebben. Dan denk ik: wat schiet je ermee op om drie mi nuten eerder te arriveren? Ik leef tegenwoordig letterlijk bij de dag. Met de toekomst ben ik niet be- zig. Afgelopen maanden heb ik het ingestorte vakantiehuisje herbouwd. Als ik bezig ben met mijn handen, ben ik niet bezig met nadenken. Ik voel me goed als ik iets creëer. Bin nenkort start ik met het opknappen van de bungalow waar ik nu in woon. Verder ga ik drie ochtenden in de week fietsen met een wielrenclubje. Eind van de middag drink ik vaak een biertje met vrienden. Ik ken hier veel mensen, kwam hier als kind elke zo mer al met mijn ouders. Nu komen mijn zoon en dochter in de vakanties langs. Ik kook graag en geniet van de goede wijn uit deze streek. Zo probeer ik er elke dag wat van te maken voor mezelf en voor anderen. Zelfs met een chagrijnige caissière knoop ik tegenwoordig een praatje aan. Als ik haar aan het lachen kan maken, geeft dat ons allebei positieve energie. Whatyou give is whatyou get. Een kom vuil water wordt vanzelf schoon als je er maar genoeg zuiver water bijgooit. Zo werkt het ook in je hoofd: als je jezelf continu volgooit met positieve gedachtes, word je van zelf blij." „Je kunt jezelf gelukkig maken, heb ik geleerd. Als je er maar in gelooft. Zoals Frank Zappa zei: je geest is als een parachute: als-ie niet openstaat, doet ie het niet." Hoe vind je geluk? dinsdag 14 augustus 2018 GO Geniet bewust van kleine en dage lijkse dingen. Neem de tijd. Haast is nergens goed voor. Geef tien keer per dag een compli ment, ook aan mensen die je niet kent. Sport veel en lang; door de endorfines die daarbij vrijko men voel je je goed. Een gezonde geest zit in een ge zond lichaam. De gelukslessen van Jeroen Blijf jezelf voeden met positieve gedachten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9