Domweg gelukkig- na een val van 1000 meter 8 Wat als een parachute niet opengaat? Het overkwam Jeroen Keers. Dit gaf zijn leven een andere wending. Hij stopte met werken, ging naar Frankrijk en woont in een vervallen vakantiehuisje. Tijdens de sprong ging alles mis, maar erna ging alles perfect Hilversum, 1-11-2014 Dit gaat niet goed. Hij blijft maar vallen en vallen en vallen. De wind raast oor verdovend langs zijn hoofd. Hij kijkt naar boven en vloekt: de parachute is maar half open. Dit is pas de derde les voor zijn brevet, maar hij weet wat hem te doen staat. Hij trekt aan het touw van de reserveparachute. Maar ook nu niet de hemelse stilte die meteen hoort te volgen als het valscherm openklapt. Hij buitelt voorover. Tolt rond en rond en rond. De grond ziet hij steeds sneller op zich afkomen. Hij schreeuwt. Dan: niets meer. Om standers horen een vreselijke klap. Het volgende moment dat Jeroen Keers zich herinnert, kijkt hij vanuit zijn ziekenhuisbed in de betraande ogen van zijn dochter. Hoe doods angst voelt? Hij weet het niet meer. „Ik zag m'n leven ook niet aan me voorbijtrekken. Ik zag geen prachtig licht, geen 72 maagden. Helemaal niks. Ik was even dood, maar helaas was er geen reet aan." „Dat ik nog leef, dank ik aan Ar- nold Timmer, die vlakbij de plek waar ik sprong woont. Hij hoorde me schreeuwen, zag me neerstorten en rende op me af. Ik lag op m'n rug op het asfalt, lijkbleek, ademde niet en had geen hartslag meer. Arnold dacht: daar ligt een zak botten. Toch begon hij te reanimeren. Hij had net een opfriscursus BHV gehad. De pi loot van de Cessna zag het misgaan en belde 112. De ambulance was snel ter plaatse. In het ziekenhuis bleken drie nekwervels en twee ruggenwer- vels gebroken. Ik ben met spoed aan een interne bloeding geopereerd. Gek genoeg heeft Arnold me niet be ademd, terwijl dat volgens de EHBO- regels wel moet. Hij weet niet waarom. Intuïtie misschien. In elk geval is dat m'n redding geweest. Als hij m'n hoofd met die gebroken nek wervels achterover had gelegd, was dat de genadeklap geweest. Doordat de wervels naar buiten toe zijn ge broken, hebben ze m'n ruggenmerg bovendien niet beschadigd. Dat ik nu niet verlamd in een wagentje zit, is volgens de artsen een wonder." „Zo is het parachutegeval - ik noem het geen ongeval, want ach teraf vind ik het een van de mooiste dingen die me is overkomen - omge ven met wonderlijke zaken. Op het moment dat ik viel, kreeg m'n moe der terwijl ze de krant zat te lezen ineens een huilbui. De buurman ver telde dat m'n labrador, die normaal altijd binnen lag, als een dolle door de tuin liep. Ik geloof niet in God, of in wonde ren. Maar ik ben wel gaan geloven dat er meer is tussen hemel en aarde dan wij begrijpen. Een soort energie mis schien. Rationeel is niet te verklaren dat ik de val heb overleefd en er, be halve een wat stijve nek, niks aan over heb gehouden. Die kans was misschien één op zeven miljard. Maar kennelijk kan het dan gebeu ren. Net zoals gebeurd is dat net dat ene zaadcelletje uit de zeventig mil joen van mijn vader bij de eicel van mijn moeder kwam en mij heeft ge vormd. Tegenwoordig vier ik twee verjaar dagen: mijn geboortedag, 11-1, toen mijn moeder me het leven gaf. En 1- rr, de dag dat Arnold me een tweede leven heeft gegeven." Montalivet, 7-8-2018 Op de boulevard van Montalivet wijst Jeroen Keers naar een stand beeld van Maria. De moeder van Je zus torent hoog boven de strandgan- gers uit. „Of ik hier leef als God in Frankrijk? Dit is in elk geval waar God zijn vakantiehuis heeft. Kijk, hij dinsdag 14 augustus 2018 GO 'Ik was even dood, maar helaas was er geen reet aan' Annemieke van Dongen Montalivet Jeroen Keers moest maanden lang een frame dragen dat aan zijn schedel vastzat, foto erikvan t woud Jeroen Keers voor zijn stamcafé in Mon talivet. „Ik heb hier weinig nodig." Foto ernaast: Keers die neerstort met zijn parachute. FOTO'S ANNEMIEKE VAN DONGEN, PRIVÉBEELD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8