r 7 V D66 noemt het 'onbestaanbaar' dat ruim 12 procent van alle Nederlanders van alloch tone komaf is, maar dat 'slechts' zo'n 2 procent van alle 2300 rechters buitenlandse wortels heeft. „Rechters moeten herkenbaar zijn voor de hele bevolking. Dat draagt bij aan het ver trouwen in de rechtstaat," zegt Tweede Ka merlid Maarten Groothuizen (D66), die met het voorstel komt. De oproep is omstreden te noemen. Ver trekkend president Leendert Verheij van het gerechtshof deed recent eenzelfde soort op roep en werd verweten positieve discrimina tie te propageren. Groothuizen wil dat voor komen door geen quota op te leggen. Volgens de voormalig officier van justitie gaat het 'ze ker niet' om identiteitspolitiek. „Het gaat er nog steeds om dat de beste man of vrouw de baan krijgt, maar er vallen nu tijdens de wer ving van rechters te veel geschikte kandi daten met een migratieachtergrond af." Bij rechters-in-opleiding wordt bij voorbeeld ook gekeken naar bestuurs functies die zij bekleden naast hun stu die. Allochtone kandidaten zouden hier minder vaak aan toe komen, bijvoor beeld omdat van hen wordt verwacht dat zij hun familie meer bijstaan. Daarnaast bleek uit een eerder promotieonderzoek dat rechters met een migratieachtergrond vertrekken omdat zij grap jes of opmerkingen over hun achtergrond van col lega's als uitsluitend erva ren. „Terwijl diezelfde rechters weten dat de andere ach tergrond van collega's hen kan hel pen om een verdachte of een zaak beter te begrijpen als het verband houdt met, of speelt in een cultuur die anders is dan hun eigen achtergrond", aldus Groot huizen. „Met betere selectie en campagnes is heel veel mogelijk." Met zijn plan pleit het Kamerlid er ver der voor dat rechters worden gestimu leerd om vonnissen te schrijven in ge makkelijker Nederlands, het zogeheten r Bi-taalniveau dat de overheid op haar /websites hanteert. „Nu gebruiken rechters te veel onnodig jargon, waardoor hun oordeel voor veel mensen niet helemaal te snappen is." Daarnaast wil Groothui zen dat rechtbanken gaan proberen processen via in ternet uit te zenden. „Toen ik bij het Joegoslaviëtribunaal werkte, merkten wij dat dui zenden mensen dat proces daardoor konden volgen in hun thuisland. Het droeg bij aan het verwerkingsproces. Ik Rechters gebruiken te veel onnodig jargon denk dat het hier de betrokkenheid bij de rechtspraak versterkt." Groothuizen roemt het vertrouwen in onze rechtstaat, dat op zo'n 72 procent staat. „Het kan altijd hoger, maar ik heb ook gezien hoe anders dat kan zijn." Corruptie Voordat hij in de Kamerbankjes plaatsnam, was de Nijmegenaar officier van justitie. Hij deed strafzaken in ons land, maar werkte ook namens de Europese Unie in Kosovo en Oe kraïne om de rechtspraak daar te versterken. „Vooral in Oekraïne was het vertrouwen broos. De corruptie was wijdverbreid. Wij staan er hier goed voor, maar het kan altijd be ter." In Kosovo stelde Groothuizen als officier tussen 2012 en 2014 vervolgingen in. Onder meer tegen een politiechef die mensenhandel moest bestrijden, maar heimelijk de bordelen tipte als er een inval op handen was. Zoals hij ook een voormalig rechtbankpresident in het land vervolgde wegens corruptie. „De Koso- vaarse politie leverde lokale kennis. Hoe werkt het hier? En wij konden gemakkelijker zaken starten juist omdat wij niemand ken den en zonder aanzien des persoon misdaad konden bestrijden." Zijn expertise spitste zich ook toe op crimi nele geldstromen. „Als in Oekraïne een ver moedelijke crimineel in een dure auto reed, dan keken we op wiens naam die wagen stond. Dan bleek het een oma in de Karpaten. De politie zei aanvankelijk: oké, dan houdt het op. Maar wij hebben daar duidelijk gemaakt dat er meer manieren zijn om te bewijzen dat die met zwart geld kan zijn gekocht. Kijk bij voorbeeld eens naar wie de boetes betaalt. De belasting? Wie rijdt er in de auto? In een land waar de rechtstaat niet sterk is halen mensen snel hun schouders op over criminaliteit, ter wijl dat het vertrouwen ondermijnt." De situatie in Nederland is gelukkig, zegt Groothuizen, onvergelijkbaar. „We hebben het hier goed voor elkaar. Maar ook hier moe ten we zorgen dat het recht toegankelijker wordt. Dat begint met het kunnen begrijpen van wat de rechter zegt en een herkenbare sa menstelling van rechtbanken." dinsdag 14 augustus 2018 GO 'Te weinig kleur in Nederlandse rechtspraak' Er moeten meer rechters worden aange steld met een migratieachtergrond. Dat is onderdeel van een plan van coalitiepartij D66, dat het kabinet oproept hiertoe in gesprek te gaan met de rechtspraaksec tor. Tobias den Hartog Den Haag k Rechters tijdens een open dag. ARCHIEFFOTO JOOST HOVING - Maarten Groothuizen (D66) FOTOMARNIXSCHMIDT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7