'We hebben Ivana gerechtigheid beloofd, die belofte komen we na' II Inti is Pentagon te slim af en wint WK hacken 5 Voor oom Fred Agenjo is opgeven geen optie Deen overleden nadat tentharing in zijn keel vloog den gesnapt, kunnen ze het koste loos nog een keer proberen, net zolang tot het wel lukt. Salam en andere hulporganisaties brengen voedsel naar de kampen en zorgen voor tentjes, proberen de trooste loze omstandigheden iets te ver beteren. „Straks wordt het weer winter, we willen niet dat er men sen in de openlucht moeten sla pen", zeggen de hulporganisaties. In het kampje bij Grande Synthe zitten vooral Koerden. In andere kampen zijn het Afghanen, of Pa- kistanen, of Afrikanen. Als de poli tie een kamp ontruimt, duiken ze vaak later elders op. Is het niet in Frankrijk, dan wel in België. „Het is een waterbedeffect. Duw je het op de ene plaats omlaag, dan komt het elders omhoog", zei Nico Pae- linck, korpschef van de politie aan de Belgische Westkust in de krant De Tijd. „Frankrijk treedt nu har der op, dus is er een verschuiving naar België. Smokkelbendes vol gen de weg van de minste weer stand." Die leidt nu naar de Belgi sche kustplaatsen Oostende en Zeebrugge. In die laatste stad werd vorige week een illegaal kamp met honderd vluchtelingen ontruimd. De politiechef wil een conse quenter beleid in België, nu staan sommige burgemeesters de kamp jes toe en laten anderen ze oprui men. Gulpt het waterbed dan naar Nederland? Hier zijn het tot nu toe vooral Albanese jongeren die 'in klimmen' in vrachtwagens. Dat doen ze op parkeerplaatsen langs snelwegen, ze gokken er dan op in vrachtwagens terecht te komen die via Hoek van Holland naar En geland gaan. Hun aantal stijgt al enkele jaren. „Toen Ivana's vader Marcel de kist sloot, zei hij: 'Ik zorg ervoor dat jij gerechtigheid krijgt.' Dat zei hij zeker ook namens mij. Die belofte moet nagekomen worden. Het was voor ons meteen duidelijk dat haar dood geen ongeluk was. We voel den dat die uitkomst van het poli tieonderzoek was gekocht." Fred Agenjo stuurde namens de familie een Britse privédetective naar Kuala Lumpur. Forensisch patholoog Frank van de Goot ver richte autopsie. Advocaat Sébas Diekstra zette zijn tanden in de zaak. Het Openbaar Ministerie be gon een oriënterend onderzoek. En nu dient in Kuala Lumpur de rechtszaak om de waarheid te ach terhalen. Viel Ivana van de twin tigste verdieping van een apparte mentengebouw terwijl het Ameri kaanse echtpaar Johnson sliep, of zit het anders in elkaar? De familie heeft een Maleisische topadvocaat ingehuurd voor de kruisverhoren. Oom Fred, Ivana's grootouders en peetmoeder wonen de zittingen bij. Moeder Karin zal later deze week getuigen. Eurodisney Fred is een aangetrouwde oom. „Maar Ivana was niet zomaar een nichtje. Ze was meer. Loes, mijn vrouw, en ik konden geen kinde ren krijgen, dat was ons niet gege ven. Ivana was ook een beetje ons kind. We hebben stad en land met haar afgereisd. Eurodisney, Slagha ren, overal. En later, toen ze bij haar grootouders woonde in Ma leisië, naar Disneyworld in Hong kong. Tot in haar puberteit had ik een heel speciale band met haar." De zoektocht naar gerechtigheid kostte de familie al tienduizenden euro's. „Van de Goot en Diekstra helpen ons enorm. Een autopsie 1 Lumpur ging wonen, was ik de boodschappen uit de kofferbak aan het halen. Ik dacht: Fred, trek je bek nou open. Ik had er zó'n slecht gevoel over. Ze was 18 jaar. Dan ben je nog niet wereldwijs. Ivana zag nergens het kwaad van in. Ik neem het mezelf kwalijk dat ik niets gezegd heb. Maar wat kun je een 18-jarige nog verbieden?" Uit de autopsie bleek dat Ivana al een halfjaar drugs gebruikte, ook toen ze nog niet in Kuala Lumpur woonde. „Ze was zo gefocust op haar carrière dat we niet konden geloven dat ze zoiets zou doen. Ze heeft met de drugs een verkeerde afslag genomen. Ik ben soms boos op haar en boos op mezelf dat ik het niet gezien heb. Maar welke 18- jarige neemt nooit een verkeerde afslag? Ivana heeft niet de kans ge had om te leren van haar fout." Cocktails „Voor de familie zijn de Johnsons minimaal moreel schuldig maar we neigen ook naar een stap ver der als ze inderdaad bewust de hulpdiensten niet gebeld hebben. Een echtpaar op leeftijd neemt een meisje, want dat was het, willens en wetens mee naar huis om vieze dingen mee te doen. Daar is ze vermoedelijk aan een overdosis overleden. Het is nog de vraag hoe ze die drugs kreeg. Ze is meegeno men naar die nachtclub, waar ze cocktails met xtc maakten. De Johnsons hebben een keuze ge maakt toen Ivana in hun apparte ment lag. Ze hebben geen 112 ge beld toen ze zagen dat Ivana stierf, maar ze hebben gedacht aan hun eigen carrière en status en haar le venloos van het balkon gegooid." De Johnsons hebben nooit iets van zich laten horen aan de fami lie. Ook verzoeken om een inter view worden genegeerd. Morgen wordt het Amerikaanse echtpaar gehoord. „Mocht de rechter uitein delijk beslissen dat er geen straf bare feiten zijn gepleegd dan gaan we in hoger beroep. Ook al zeggen mensen: Laat toch rusten, je krijgt er Ivana niet mee terug. Ophou den is geen optie." 'het NFI kost zo'n 140.000 euro, maar we hoefden alleen de labora- toriumkosten van 6000 euro te be talen. Sébas (Diekstra, red) heeft nog ons nooit een rekening ge stuurd." Van de Goot zal volgende week getuigen over zijn bevindin gen. Agenjo, ict'er bij KPN, kan zijn eigen uren niet meer tellen. „Dui zenden e-mails, nog meer whats- appjes. Mijn vrije dagen zijn op. Ik moet bij mijn baas gaan bedelen om extra tijd." De dood van het fotomodel trekt een harde wissel op de familie. Va der werd twee keer geopereerd aan zijn hart, moeder houdt zich ter nauwernood staande en ook Fred loopt bij een psycholoog. Zonder slaappillen doet hij geen oog dicht. „We hebben geen traditionele rouw gehad, omdat wij nooit dui delijkheid hebben gekregen over wat er is gebeurd." „Ik heb een schuldgevoel over wat er gebeurd is. Toen Ivana me eind oktober vertelde dat ze terug ging naar Maleisië en in Kuala Ze heeft met de drugs een verkeerde afslag genomen. Ik ben soms boos op haar en boos op mezelf De Belgische hacker kan het nog altijd niet geloven dat hij heeft ge wonnen. „Ik ben echt speechless", zegt Inti. „Dit is het grootste hac- ker-event in de league. Honderd hackers zoals ik, de beste op de ranglijst, worden uitgenodigd voor vijf dagen in Las Vegas. Elke nacht krijgen we een doel. Uber is gepasseerd en afgelopen nacht was het het US Department of Defense of Pentagon. Die mannen waren hier allemaal in uniform. Wat ik gevonden heb bij het Pen tagon mag ik niet zeggen, maar ze mogen er mij een medaille voor geven", zegt De Ceukelaire. Aalst kent De Ceukelaire als de ethische hacker die een foutje vond op de website van paus Franciscus en er een videoclip met 'Onzjier es nen Ajoin' (God is een ajuin) op postte. Hij liet Donald Trump ook al tweeten over Aalst. De trofee won hij niet zomaar. „Er was grote concurrentie van een Zweeds team, maar op het einde heb ik het gehaald." KOPENHAGEN Een 61-jarige Deen die tijdens een storm in zijn keel werd geraakt door een rondvliegende tentharing, is overleden. Erik Larsen Fjordvald werd af gelopen vrijdag getroffen toen hij zijn tent inpakte. Hij raakte bewusteloos en werd met een helikopter naar een ziekenhuis gebracht. Maar intensieve be handeling kon niet voorkomen dat hij zondag aan de verwon dingen bezweek. Larsen Fjordvald nam deel een motorevenement op een cam ping in Thy, in het noordwesten van Denemarken. dinsdag 14 augustus 2018 De familie Smit heeft gezworen om de waarheid rond Ivana's dood te achterhalen. Oom Fred Agenjo legt uit waar de gedre venheid vandaan komt. Ton Voermans Kuala Lumpur Fred Agenjo: „Ik had er zo'n slecht gevoel over." privéfoto - Fred Agenjo (oom Ivana) AALST Inti De Ceukelaire uit Aalst heeft in Las Vegas The Most Valuable Hacker-award van HackerOne gewonnen. Het is zo'n beetje het WK voor hac kers en de meest prestigieuze trofee waarmee een hacker kan thuiskomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5