Foto van moeder met kalf is een unicum Publiek welkom op Food Week 9 ♦1 PROFITEREN? 1 T/M 31 AUGUSTUS bij Dakotech! „Het is een moeder met kalf, zo mooi om te zien en ook om hun geluid te horen", schrijft de in woonster van Burgh-Haamstede in haar mailtje bij de opname, die ze als zomerfoto had gestuurd naar de PZC én naar de Stichting Rugvin. „We krijgen in de zomer twee of drie foto's per week", zegt Frank Zanderink van de stichting die zich richt op onderzoek naar walvisachtigen in de Noordzee en Oosterschelde. Jaarlijks houdt Stichting Rugvin met meerdere schepen een telling in de Oosterschelde. Zelf hebben ze een boot om door het jaar vanaf het water de bruinvissen te spot- Zowas er een bruinvis waarvan wij zeven jaar lang hebben gedacht dat het een mannetje was ten en te fotograferen. Foto's die burgers maken zijn een welkome aanvulling. Aan de hand van de vorm van de rugvin, de kleur van de huid en littekens kunnen de dieren worden geïdentificeerd. Zo'n foto leidt soms tot verras sende ontdekkingen, vertelt Zan derink. „Zo was er een bruinvis waarvan wij zeven jaar lang heb ben gedacht dat het een mannetje was. Tot iemand ons een foto stuurde waarop deze bruinvis met een kalf te zien was." De bruinvis van Laura Knol kon geïdentificeerd worden als L012R004. Dit dier laat zich gere geld zien. Het is de elfde waarne ming sinds 2012. Alle elf de keren werd ze gespot in de buurt van Burghsluis. Verlegen is de bruin vis ook niet. Toen vorig jaar met een drone waarnemingen werden gedaan, was te zien hoe ze nieuwsgierig naar een boot zwemt. Maar ze was nog niet eer der waargenomen met een kalf. Net als de meeste bruinvissen is ze een vaste bewoner van de Ooster schelde. De Stichting Rugvin hoopt over twee weken de jaarlijkse telling te houden. Voorwaarde is dat de Oosterschelde als een spiegel zo vlak is. Bij golfslag zijn de bruin vissen slecht waar te nemen. Vorig jaar juni werden 34 exemplaren genoteerd. Zanderink schat het aantal bruinvissen in de Ooster schelde momenteel op veertig dieren. Fooddelta Zeeland, een platform waarbij ruim 200 bedrijven en kennisinstellingen zijn aangeslo ten, pakt dit jaar uit tijdens de lan delijke Dutch Agrifood Week. „Vo rig jaar was het met name busi- ness-to-business, nu hebben we drie leuke activiteiten voor het pu bliek. Je wilt ook de consument be trekken bij voedsel dat van Zeeuwse bodem en uit Zeeuwse wateren komt", zegt Ronald de Vos, die bij Fooddelta Zeeland ver antwoordelijk is voor dit soort pro jecten. Publiek is zaterdag 6 oktober welkom bij De Oesterij in Yerseke tijdens de 'fandag voor de mosse len'. Belangstellenden wacht een rondleiding bij mosselverwer- kende bedrijven. Ook is het moge lijk om mee te varen met een mos- selkotter. De organisatie is handen van de Producentenorganisatie van de Nederlandse Mosselcultuur. „Natuurlijk is dit een stukje mar keting, maar we willen ook laten zien hoe de sector innoveert. Een magnetronmossel was acht jaar te rug nog een utopie. Nu kun je hem gewoon kopen." Brexit Geïnteresseerden kunnen ook za terdag 13 oktober in de Vlissingse haven een kijkje nemen op twee vissersschepen. Deskundigen ver tellen dan onder meer welke gevol gen de bouw van windparken op zee heeft voor de visserij. Ook het effect van een Brexit op de zeevis serij komt aan bod. In Zeeland begint de Dutch Agrifood Week met een sympo sium dat gedeputeerde Jo-Annes de Bat van economie zal openen. De plek is nog geheim. Het thema is 'van producent tot consument'. De Vos: „Er is veel te doen over voedsel. Neem nu de pruimen van fruitteler Hamelink uit Wemel dinge. Net te klein, vonden de grote supermarktketens. Dus leek Hamelink met zijn pruimen te blijven zitten. Het is natuurlijk te gek voor woorden dat je klein, Een magnetronmossel was acht jaar terug nog een utopie. Nu kun je hem gewoon kopen maar goed fruit nauwelijks kwijt kunt. Tijdens het symposium wil len we de hele keten, dus ook de consument, onder meer daarvan bewust maken." Energietransitie, hittebestendige rassen, het tekort aan personeel en noodzakelijke in novaties komen allemaal voorbij op het symposium. Maandag 8 oktober (locatie nog onbekend) is er een bijeenkomst over nieuwe producten zoals glu tenvrij voedsel en nieuw fruit zoals de kiwibes. Donderdag 11 oktober kunnen ondernemers zich in Doc- kwize in Vlissingen verdiepen in de blockchaintechnologie. De zelfde dag schuiven genodigden aan in Scalda in Middelburg voor een diner met nieuwe, in de regio geteelde en gekweekte producten. Zonwering raamdecoratie dinsdag 14 augustus 2018 GO Bruinvis L012R004 met haar kalf, waarvan alleen de rugvin te zien is, in de Oosterschelde. foto laura knol Veel meer dan zijn rug krijg je van een bruinvis meestal niet te zien. Het valt vanaf het water al niet mee om deze kleine walvis achtige met een ongeoefend oog te spotten, laat staan vanaf de wal. Toch lukte het Laura Knol om vanaf de dijk bij Burghsluis niet één, maar twee bruinvissen in één foto te van gen. Theo Giele Burgh-Haamstede - Frank Zanderink, Stichting Rugvin Foto's van bruinvissen, met daarbij de datum en plaats, kun nen worden gemaild naar rugvin- foundation@gmail.com. Vorig jaar waren er vooral acti viteiten voor het bedrijfsleven, dit jaar zijn er ook drie pu bliekstrekkers tijdens de Dutch Agrifood Week, die van 5 tot 16 oktober wordt gehouden. Frank Balkenende Wemeldinge -Ronald de Vos, Fooddelta Zeeland ACTIEMAAND Bescherm uw huis tegen de kracht van de zon en ervaar ultiem woongenot. Dakotech heeft een ruim assortiment zonwering en raamdecoratie. Nu extra aantrekkelijk: GRATIS ingemeten en montage. Profiteer tijdens onze actiemaand! Dakotech - Erkende vakmensen Wij leveren en monteren deuren, dakkapellen kozijnen van de hoogste kwaliteit. Wij staan garant voor hoge betrouwbaarheid en uitstekende service. *Geldig tijdens de actiemaand augustus 2018. Vraag naar de voorwaarden. Groot assortiment, hoogste kwaliteit Deskundig advies, thuis of in de showroom Vakkundige montage, eigen ervaren monteurs Energiezuinig, veilig en goed geisoleerd wonen Contactgegevens Danielsweg 6, Heinkenszand Tel.: 0113 603 148 E-mail: contact@dakotech.nl Vraag onze GRATIS BROCHURE of een GRATIS ADVIESGESPREK aan via DAKOTECH.NL/CONTACT of BEL 0113 603 148. DAKOTECH Uw partner voor ramen, deuren dakkapellen. Kijk op www.dakotech.nl of bel 0113 603 148

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 41