3 Warmte zorgt voor afwijkende vormen bij groente en fruit 1 Door de aanhoudende warmte kampen veel telers met 'misvormde' groenten en fruit Te kleine appels, kromme kommers en scheve preien. Sommige supermarkten verkopen deze groenten toch. Lia van den Berg ziet het wel, bij haar favoriete 'Plus-ie' in IJsselmuiden. „Ja, deze komkommer is iets krom, hè. En deze.Ja, deze is mooi recht." De kromme komkommer is er eentje van een teler die normaal wordt afge keurd voor de supermarkt, maar straks misschien net wél door de keuring komt bij Plus Supermarkt. De andere is van de Plus zelf. De supermarkt wil samen met Coop de leveranciers en telers tege moet komen, die grote problemen hebben om 'esthetisch verant woorde' groente en fruit af te leveren. Bij elke oogst zijn er exemplaren die de schappen van de supermarkt niet halen. Ze hebben namelijk net niet de vorm en afmetingen die de super markten eisen. Door de combinatie van hitte en droogte dit jaar, is het aantal misvormingen van onder meer peren, kroppen sla, prei, aard beien, uien en paprika's gigantisch toegenomen. Soms hebben misvor mingen zo de overhand in de produc tie, dat telers leveringsproblemen krijgen als ze geen misvormde exem plaren mogen aanleveren. „Veel van onze misvormde papri ka's hebben we helaas moeten weg gooien", vertelt Johan Tuinman, be drijfsleider van Peppers Unlimited uit IJsselmuiden. „Zonde. Ze hebben het te warm gehad, die paprika's. Zijn anders gegroeid en kennen niet de vorm zoals de supermarkt ze voor de consument wil. Een tiende van onze groente en fruit wordt verspild omdat ze niet mooi genoeg zouden zijn Yvonne van Asselt, woordvoerder van supermarktketen Coop, heeft goed nieuws voor Tuinman: „Ook in paprika's stellen wij ons flexibeler op met betrekking tot de maatvoering en kleur, is vrij recent besloten. Wij snappen dat het probleem groot is voor de markt en hele partijen voed sel weggooien is zo zonde. Daarnaast wil de consument de schappen ge vuld zien. Door de droogte zijn de vormen dit jaar soms even iets anders van groente en fruit. Wij leggen het de consument goed uit. Als je dat doet, is er veel begrip." „De kroppen sla, de appels en de peren zijn bij ons kleiner dan an ders", vertelt Debbie Huisman, pr- manager van Plus Supermarkten. „De broccoli is iets minder mooi van vorm. En de komkommer wordt straks krommer." Ze sluit niet uit dat bedrijven als Peppers Unlimited eve neens misvormde paprika's kunnen afleveren. Al vindt Huisman mis vormd geen fijn woord. „Wij hebben de specificaties iets aangepast, de vorm mag afwijken. Daar waar het relevant is, voor leveranciers en te lers. Het zijn voor Nederland echt ex treme omstandigheden geweest. Waardoor het moeilijk is om aan onze reguliere specificaties te vol doen." Chantal Engelen, deskundige op het gebied van voedsel en consumen tengedrag, richtte het platform Kromkommer op. Haar strijd: stop met discriminatie van fruit op uiter lijke kenmerken. „Want de natuur maakt niet telkens dezelfde soort, dat wordt dit jaar nog eens goed duide lijk. Zo'n 10 procent van alle groente en fruit wordt door die wens ver spild, omdat ze niet mooi genoeg zouden zijn." De kans dat de supermarkten groente met afwijkende vormen he lemaal overnemen in het assorti ment is overigens nog klein. „Als al les weer normaal is gaan de specifica ties ook weer naar de normale stan daard", aldus Debbie Huisman van Plus. 'De mindere goden blijven liggen' dinsdag 14 augustus 2018 GO Schots en scheef in 't schap Ellyn van Valkengoed André Valkeman IJsselmuiden A Afgekeurde groen ten naast die van de PlUS. FOTO FREDDYSCHINKEL Chantal Engelen Komkof Groente en fruit uit Nederland is dit jaar zo'n 10 tot 20 procent kleiner dan vorig jaar constate ren de Land- en Tuinbouworga nisatie en het GroentenFruit Huis. De consument merkt daar niet meteen iets van. „Tussen de oogst zitten nog genoeg producten, die voldoen aan de standaard. De inkopers van su permarkten zullen daar sneller voor kiezen. Wat wél betekent dat de mindere goden blijven liggen," zegt Wilma van den Oever, van het GroentenFruit Huis. Deze producten kunnen ver kocht worden aan tussenhan delaren, de markt of de indu strie. Een te klein pruimpje kan nog rustig in de jam belanden. Ook de Agrimarkt in Goes en Vlissingen verkoopt een 'hete zomer-oogst'. Deze bestaat uit te kleine en scheve groente, maar ook te grote bramen en courgettes. De Agrimarkt begon de actie samen met de vereniging voor tuinders en boeren. Kras.nl/39456 Kras.nl/39557 Kras.nl/39371 2 personen exclusief reserveringskgstèa, servicebijdragi T per-persoon o.b.v. H 'rj' Gardameer Dolomieten Le Marche Dolomieten Kroatië Sardinië en Corsica Bezoek Elba en Cinque Terre Inclusief wijnproeverij Klantbeoordeling 7,5 Garda, Dolomieten en Padua 4-sterrenhotels met zwembad Klantbeoordeling 8,1 Best bewaarde geheim van Italië jO O.a. het Gardameer, Bolzano Poreg Hotel nabij het zandstrand Incl. drankjes bij het diner in Lovran Met o.a. Urbino, Jesi en Bologna Klantbeoordeling 8,0 sjZfcj Bijzonder natuurschoon böj Fantastische eilandentour "bc". Klantbeoordeling 8,0

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3