Frietsector blijft bij contractprijs voor oogst 5 Precies 25 jaar geleden werd de strak geasfalteerde Veerse Gatdam onder een anderhalve meter dik zandpakket verstopt. Sindsdien oogt de dijk als een duin. Er is meer verzanding in aantocht. Ia de verwoestende storm vloed van 1953 wilde Ne derland vooral veiligheid. Dijken, dammen, robuust en strak. De in 1961 voltooide Veerse Gat dam paste volledig in dat stramien. Langs een liniaal gelegd, zwart ge asfalteerd: het gat was dicht en de vissersvloot van Veere was meteen verleden tijd. De natuur ging zich in die eerste jaren meteen met dat eerste delta werk bemoeien. Zeker in het na jaar en in de winter werden er vanaf het strand karrenvrachten zand de dijk op geblazen. Rijkswa terstaat veegde die niet geplande zandophoging elk voorjaar plichtsgetrouw op, zodat de dijk er weer strak en zwart bij lag. Crea tieve geesten zagen aan de bin nenkant van de dijk - de kant van het Veerse Meer - een groot en zwart schoolbord liggen, waarop naar hartenlust boodschappen konden worden geschreven. Kin deren lieten er hun groeten achter in letters van zand. Strijdbare ac tiegroepen voor een beter milieu en samenleving - zoals de anti- kernenergiebeweging -bedienden zich van regenvaste verf. Waarmee er weer extra werk aan de winkel was voor de schoonmakers van Rijkswaterstaat. Vijfentwintig jaar geleden kwam de ommekeer. Het asfalt van de dam ging scheurtjes verto nen. In het nadenken over het op krachten houden van de zeewe ring viel op de burelen van Rijks waterstaat het kwartje. Leo Adri- aanse, senior adviseur waterbe heer bij de rijksdienst, zegt: „Ja renlang haalden we het van nature opgewaaide zand eraf. In 1993 werd voor het eerst gedacht: zand maakt de dijk sterker. Dus werd er in plaats van zand weggehaald juist zand opgebracht." Recreatieondernemer Jan Mida- vaine - tevens docent natuur en fotografie van de Zeeuwse Volks- Jarenlang haalden we het van nature opgewaaide zand eraf universiteit - organiseerde eerder dit jaar een excursie op de dam ter gelegenheid van die kwart eeuw 'verzanding'. Hij ontdekte dat er in de nazomer van 1993 tachtigdui zend kubieke meter zand werd ge dumpt op de helling aan de kant van het Veerse Meer, 2800 meter lang en 19 meter breed. Aanplant van helmgras hield het zandpak ket vast. Spreeuwen zorgden door de verspreiding van zaden dat er volop duindoorn ging groeien. Nu oogt de strakke dijk als een na tuurlijk duinlandschap. Even wa ren er zorgen dat de zandlaag het zicht op de asfaltlaag zo belem merde, dat Rijkswaterstaat geen zekerheid had over de kwaliteit van de zeewering. Maar volgens adviseur Adriaanse wordt daar nu anders over gedacht: „De controle van het asfalt is niet zo'n punt. We moeten natuurlijk wel de sterkte van de dam bepalen en - met het oog op de stijging van de zeespie gel - vergroten. Dat gaan we doen door op het strand meer zanddui nen aan te brengen. Zo versterken we de zeewering." INSPIRATIEBRON Dat is de uitkomst van een overleg tussen landbouworganisatie LTO Nederland en de Vavi, de vereni ging van zes grote aardappelver werkers. Dat Nederland door de langdurige droogte afstevent op een kleine aardappeloogst, drijft de prij zen enorm op. Op de vrije markt betaalt de handel tussen de 25 en 30 cent voor een kilo aardappelen. Maar contracttelers profiteren daar niet van. Zij hebben een ver koopbedrag afgesproken met de frietindustrie. Telers verwachten echter dat ze niet aan hun leve ringsafspraken kunnen voldoen. We zijn het eens dat het nog te vroeg is om conclusie te trekken over het seizoen Door de extreme droogte zijn de aardappelen kleiner en is de op brengst per hectare lager. Tegelij kertijd hebben ze extra kosten ge maakt voor het beregenen van hun velden. Daarom verwachten con tracttelers dat ze zwaar verlies zul len lijden. Het betreft duizenden aardappelboeren. Vier vijfde van het areaal consumptieaardap pelen gaat naar de frietindu strie. Voor LTO Nederland is de noodsituatie waarin de aardappel telers verkeren aanleiding om met de Vavo, de Vereniging voor de Aardappelverwerkende Industrie, om de tafel te gaan. De contracten worden echter niet opengebroken, bleek vrijdag tijdens een overleg. „Vorig jaar was de situatie precies andersom. De aardappelprijzen op de vrije markt waren laag, maar contracttelers kregen wel een mooie Daar hebben we toen ook niet aan getornd", zegt Vavi-secretaris Hylke Brunt. Bovendien is het aard appelseizoen nog niet ten einde, onderstreept hij. „LTO en de Vavi hebben elkaar eens goed in de ogen gekeken. We zijn het eens dat het nog te vroeg is om nu al conclusies aan het aardappelseizoen te verbin den. Wel lanceert LTO een werk groep die gaat nadenken over ma nieren waarop je de hele aardappel keten toekomstbestendig kunt ma ken." Dat is in het belang van de te ler en de industrie is, zegt Brunt. De vraag naar friet blijft immers toenemen. dinsdag 14 augustus 2018 GO Kinderen schrijven met zand op de Veerse Gat- dam, ruim 25 jaar geleden. FOTO JAAP WOLTER- BEEK-ZB BEELDBANK VAN ZEELAND T De Veerse Gatdam oogt nu als een duin. foto DIRK-JAN GJELTEMA En toen werd de dam een duin Jan van Damme Vrouwenpolder -Leo Adriaanse, rijksdienst De komende weken staat de Veerse Gatdam volop in de belangstelling. Zondag 26 augustus nodigt beeldend kunstenares Roos Nieboer uit Oost-Souburg belang stellenden uit voor een wan deling op de dam. Ze doet dat in het kader van het pro ject 'So You Don't Get Lost in the Neighberhood', een initiatief van expositieruimte Vleeshal in Middelburg. Donderdag 6 september wordt de Delta Water Chal- lenge gelanceerd. Studenten en jonge ondernemers ont wikkelen ideeën voor de toe komst van de Veerse Gat dam en het aansluitende tra ject naar de Oosterschelde- kering. Het gaat daarbij om veiligheid, ruimtelijke en landschappelijke kwaliteit, duurzaamheid en 'belevings waarde'. De contracten die zijn gesloten tussen aardappeltelers en de frietindustrie blijven voorals nog van kracht. Frank Balkenende Colijnsplaat -Hylke Brunt, Vavi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 37