1 Onnodig wakker door NL-Alert, kan dat niet anders? Sprong in het diepe was het waard 3 daadwerkelijk een bedrijf op te bouwen." Toch kan hij nog niet echt opstijgen. Hij moet onder meer 3500 euro zien te vergaren om zijn verplichte drone-vliegbre- vet te halen. „Er komt heel veel bij kijken. De verzekering, de keuring van je drones, de veiligheid, een stuk wetgeving en ga zo maar door." De jonge ondernemer haalde af gelopen seizoen 'net niet' zijn luchtvaartopleiding aan de hoge school Inholland in Delft. Dit jaar gaat hij in de herkansing met een aanverwante hbo-opleiding aan De Haagse Hogeschool: megatronica. „Mijn bedrijfje kan ik naast school doen. Ik heb al potentiële klanten: Ik heb al potentiële klanten: een camping en een makelaar willen graag beelden een camping en een makelaar wil len graag beelden uit de lucht heb ben. Als ik mijn brevet heb, kan ik mogelijk ook drone-instructeur worden. Dat lijkt me een aardige bron van inkomsten." Naast Jimmy Hage mag ook Mar- tijn Crombeen (19) uit Axel door naar de landelijke finale. Voor het eerst dit jaar wordt er in elke regio een wildcard uitgereikt. Martijn verhuurt zich als DJ, maar wil ook zijn apparatuur gaan verhuren. Een tweede plek was er voor Tom West- strate (19) uit Goes die met zijn Stu- dioVeel mediaproducties waaron der animaties wil maken voor be drijven. Iske Sykes (19) uit Axel pakte plek drie. Haar bedrijf Iskedesigns verzorgt de marke ting van bedrij ven. Ondernemen is vallen en opstaan. Quinten Allaart (23) uit Schoondijke, één van de Zeeuwse ZomerOndernemers uit de eer ste lichting van 2015, heeft dat aan den lijve on dervonden. Een samenwerking met een collega ondernemer liep vorig jaar stuk. De trammelant was nog niet het ergste. „Het heeft me een hoop geld gekost." Quinten verhuurt opblaasattracties zoals springkussens en stormbanen via zijn be drijf Makkey. In het zomerseizoen is het druk. Het project ZomerOndernemer gaf hem het duwtje richting een eigen bedrijf. De toen 19-ja- rige, afgestudeerd in marketing en communica tie aan Scalda in Middelburg, heeft veel aan dat project gehad, met name handreikingen om een netwerk op te bouwen. Met een gemeentelijke lening voor jonge beginnende ondernemers zette hij Makkey op. Bij toeval was hij op het idee van opblaasattracties gekomen. „Mijn ouders werden beiden vijftig jaar. Ik zocht een vier me ter hoge opblaasbare Abraham en Sara. Die was niet te vinden. Zo is het balletje gaan rollen." De keuze was een gouden greep. Makkey bleek geen luchtkasteel. Er kwam een springkussen bij en inmiddels is het assortiment uitgegroeid tot tientallen attracties. In de warmere maanden sjouwt hij nu van braderieën naar buurtbarbe cues, van communies in Vlaanderen naar visse rijfeesten. „Ik heb er inmiddels ook een party- verhuur-tak bij. Als je een attractie neerzet, wil len ze er soms sta-tafels bij. Om die reden heb ik het assortiment verbreed. Je moet investeren om geld te verdienen. In het tweede jaar draaide ik al quitte. Op dat akkefietje met de persoon met wie ik samenwerkte na, gaat alles prima." Zij werden dus voor niets wakker door het nauwelijks te negeren sig naal. Dat is vervelend, maar ook on vermijdelijk, zegt Corry Brand van de Veiligheidsregio Zeeland. „We kijken heel goed naar het ge bied dat we willen alarmeren, aan de hand van de incidentlocatie en de windrichting. Op de meldkamer wordt rond het gebied een ovaal ge trokken. Vervolgens wordt een NL- Alert verstuurd via de zendmasten van mobiele providers in het ge bied. Soms staat een paal net op de rand. Het bereik van zo'n paal is groter dan het gebied dat wij willen bereiken." „Klopt. Dat kun je ook niet beïn vloeden. Om er zeker van te zijn dat we ook de mensen bereiken die het gebied in- en uitreizen, wordt het signaal ook meerdere keren uitge zonden. Het kan dus heel goed zijn dat je het zelfs drie of vier keer hoort." „Er zijn heel veel factoren die een rol spelen. Overdag doe je het mis schien net iets makkelijker dan 's nachts. Aan de andere kant zien overdag meer mensen zelf al wat er aan de hand is en horen ze sirenes, 's Nachts hebben ze vaak niets in de gaten. Om mensen wakker te maken, moet het wel heel dringend zijn. Als onze adviseur gevaarlijke stof fen en de officier van dienst van de brandweer vinden dat mensen echt de ramen en deuren moeten slui ten, versturen we toch een NL- Alert, al weten we dat we ook men sen bereiken die we niet willen be reiken. Het middel wordt niet zo maar ingezet." „We volgen de landelijke instruc ties. Je moet altijd een 'stopbericht' uitzenden als de maatregelen zijn opgeheven. Maar we snappen heel goed dat als je ramen en deuren dicht hebt gedaan, het heel verve lend is dat je na een uur nóg een keer wakker wordt gemaakt met de mededeling dat ze weer open kun nen. Het zijn de regels, maar dat moet toch anders kunnen. We gaan dat inbrengen in het landelijk overleg. Met zo'n bericht kun je bijvoor beeld ook wachten tot zeven uur 's ochtends. Mensen willen gewoon weer slapen en niet na een uur wakker opnieuw worden om te ho ren: het is weer veilig. Zeker niet als je de eerste keer ook al voor niets bent gewekt." NL-Alert bestaat sinds 2013. In Zee land wordt het middel slechts twee a drie keer per jaar ingezet. Dit jaar gebeurde dat tot nu toe tweemaal: bij de grote brand bij Kloosterboer in Vlissingen-Oost (5 juli) en afge lopen weekend bij de woningbrand in Goes. Veel moderne telefoons zijn auto matisch ingesteld om NL-Alert te ontvangen. Op sommige toestellen moet dat handmatig gebeuren. Kijk op de NL-Alert Instelhulp voor meer informatie. dinsdag 14 augustus 2018 zoekt het hogerop met drones - Jimmy Hage, Beste ZomerOndernemer 2018 T Quinten Allaart verhuurt springkussens. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Bij de grote woningbrand in Goes, in de nacht van vrijdag op zaterdag, werd de omgeving via een NL-Alert gewaarschuwd voor de rook. Toch ontvingen ook veel mensen buiten het ge bied het bericht. Rolf Bosboom Goes Hoe kan het dat mensen onno dig een NL-Alert ontvangen? Het is een nogal indringend ge luid. De Goese brand was 's nachts. Speelt het tijdstip een rol bij de beslissing om een NL-Alert te sturen? Bij de brand in Goes werd om half vijf 's nachts nóg een NL- Alert verstuurd met de medede ling dat het gevaar was gewe ken. Is dat nodig? NL-Alert wordt maar zelden in gezet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 35