A Ria Bremer terug op tv met 'Hoe Bevalt Nederland 2.0' 44 27 stylist en presentator met veel plezier bij betrokken. Het programma, dit jaar voor het eerst volledig in het Ne derlands, is al jaren een succes op de vrouwenzender. Het mooiste com pliment over de bruidsjurkenshow heeft Van Leer al op zak: „Er zijn deelneemsters geweest die zeiden dat ze het uitzoeken van de jurk een mooier feestje vonden dan het trou wen zelf." Levensverhaal Afgezien van het jurken passen ('Sommige wil ik zelf ook wel aan') weet Van Leer de bruiden in mum van tijd op hun gemak te stellen. „Als je bijvoorbeeld flink aan de maat bent, is het echt niet altijd leuk om te passen. Maar iedereen kan er prachtig uitzien, met welk lichaam dan ook." Zijn grote bekendheid op social media hielp ook een handje. „Ze heb ben allemaal het idee dat ze me ken nen, doordat ze me volgen op Insta- gram en YouTube. Dat stelt mensen gerust. Ik heb ruim een half miljoen volgers. Soms tetteren wildvreemden in de kroeg opeens hun levensver haal in mijn oor. Bizar. Ze weten he lemaal niet wie ik écht ben." Volgens Van Leer denken veel mensen onterecht dat hij dag en nacht, altijd goedgehumeurd en blij, elk jetsetfeestje in Nederland afloopt. Maar het zit anders. Hoe hysterisch hij in zijn programma's en op social media ook mag zijn, eigenlijk is hij 'een rustig jongetje' dat het liefst thuis op de bank zit. „Van de zeven avonden per week ben ik er vijf lek ker thuis. Heerlijk. Maar dat ik laat ik niet zien op Instagram. Daar zit toch Ik ben veel gepest en zat als jongetje vaak binnen. Ik was te zwaar en heel onzeker niemand op te wachten?" Ook als kind in Alblasserdam was hij rustig en teruggetrokken. „Ik ben veel gepest en zat als jongetje vaak binnen. Ik was te zwaar en heel onze ker." Pas in het Zeeuwse Renesse, waar zijn ouders een stacaravan had den en hij elk weekend kwam, bloeide de jonge Fred op. De bad plaats heeft een onvergetelijke in druk op hem gemaakt. Hij schiet meteen vol. Met tranen in zijn ogen, zich uitgebreid excuse rend voor zijn emoties, legt hij uit waarom. „Renesse was de reden dat ik er doordeweeks niet aan onder door ging. In Alblasserdam keek nie mand me aan, maar in Renesse was ik helemaal popiejopie. Wie weet wat er van me was geworden als Re nesse er niet was geweest. Mijn leven is daar begonnen. Zo zie ik het echt." Wat trekt hem dan zo aan in de badplaats? Van Leer weet niet waar hij moet beginnen. „Renesse ruikt naar vrijheid. Nog steeds. Die geur, ik kan hem niet beschrijven. Hij trekt me terug in de tijd, geeft me een be paald gevoel van binnen. Vreugde, kracht. In Alblasserdam voelde ik me niet altijd lekker, maar in Renesse was ik blij. Die plek was een eyeope- ner. Ik had nooit vrienden, maar in Renesse wel. Ik had nooit vriendin netjes, maar daar wel. Of nou ja, daar eigenlijk ook niet, want ik wist toen al dat ik gay was, maar ik had wel aandacht. Ik ging daar voor het eerst uit, werd populair. Iedereen riep 's nachts: 'Fred, Fred, Fred!' Overal waar ik kwam, kenden mensen me. Een enorm contrast. Door Renesse kon ik het pesten aan. Ik dacht door deweeks: het zal me allemaal worst zijn. Waar jullie in Albasserdam doetjes blijven, ben ik in Renesse ge woon The Man." Janken Anderhalfjaar geleden kwam Van Leer voor het laatst in de Zeeuwse badplaats. „Ik denk vaak: ik moet er weer eens heen. Maar wie van mijn vrienden krijg ik in godsnaam zo ver om een weekend naar Renesse te gaan? Dan ga ik liever naar Ibiza." Ook dit jaar reisde hij met vrienden af naar het Spaanse eiland. De zomer duurt lang voor Van Leer. Hij heeft twee maanden vrij, een unicum. Nooit eerder besloot hij zo lang niet te werken. „Ik vind het moeilijk, maar het moet. Van mezelf, maar ook van mijn psycholoog." De afgelopen jaren kampte hij met een sluimerende burn-out. „Ik werd re gelmatig jankend wakker." Het gaat nu een stuk beter. „Wat ik ook heb geleerd, is om be ter nee te zeggen. Ze vragen me voor de gekste dingen. Zo ben ik al vier keer benaderd voor Expeditie Robin- son. Maar no way dat ik een maand zonder vreten op zo'n eiland ga zit ten. Ik zit liever lekker thuis. Daar ben ik het gelukkigst." Toen haalde zij de duizenden me ningen op via een papieren en quête, nu werd het onderzoek op digitale wijze uitgevoerd via het EenVandaag Opiniepanel. De uit komsten zijn te zien in een driede lige docu. „Het geeft een mooi beeld van de ontwikkeling in 35 jaar van voortplantingsgenees- kunde. Weinig gebieden in de me dische wereld zijn zó veranderd", aldus Ria Bremer, die op nog re gelmatig wordt herkend en aange sproken over Stuif es in, het kinder programma dat ze tussen 1968 tot 1985 presenteerde. „Ze zingen het Gouden Stuiver lied of Dit is het einde. Hartstikke leuk." Nóg bekender werd ze door Vin ger aan de pols, het medische pro gramma dat ze van 1980 tot 2000 presenteerde. Ze wordt volgend jaar tachtig, maar blijft plannen én tele visie maken. „Mijn leeftijd schijnt belangrijker te zijn dan dat ik nog kan bijdragen aan het maken van televisieprogramma's", zegt Bre mer een tikje cynisch. Logisch, ze maakte vorig jaar De Anatomische Les met Ria Bremer. In 2010 en 2011 maakte zij documen taires over Sam, een jongen die be gin jaren 90 aan een spierziekte leed en niet lang meer te leven zou Ik kan daar nóg wel tien series over maken. Wat mij betreft is dit nog niet het einde hebben. „Ik heb hem nog negentien jaar kunnen volgen." Met een Hoe Bevalt Nederland 2.0, een driedelige docu van 45 mi nuten, blijft Ria Bremer in de me dische hoek. „Ik heb mij door de jaren heen kunnen specialiseren in medische zaken en wetenschap. Het is hartstikke fijn om terug te kunnen kijken en dat te kunnen combineren met het heden. Ik kan daar nóg wel tien series over ma ken. Wat mij betreft is dit ook niet het einde, maar laten we eerst even afwachten hoe dit bevalt". dinsdag 14 augustus 2018 Zelf hoeft-ie absoluut niet te trouwen, maar Fred van Leer geniet met volle teu gen van de bruiloft van an deren. FOTO MARCEL WAGENA Say Yes To The Dress Benelux vanaf vanavond om 20.30 uur bij TLC. Ria Bremer (79) verschijnt vanaf 5 september op de buis met Hoe Bevalt Nederland, een pro gramma dat zij in 1983 al eerder maakte. Een groot onderzoek over zwanger worden, zwanger zijn en bevallen. Wat is er veran derd na 35 jaar? „Een heleboel." Dennis Jansen —Ria Bremer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 27