HART&ZIEL Vraag het onze specialisten Pubervakantie Het heeft een hoog 'als-dat-maar- goed-gaat-gehalte': een puber die voor het eerst met vrienden op vakantie gaat. Hetty Groenendijk stond onlangs voor de test met zoon Daan (17). Een berichtje in de whats- appgroep 'bezorgde moe ders', drie uur 's nachts. 'We leven nog'. Je zou zo'n bericht op allerlei manie ren kunnen lezen, maar voor Hetty Groenendijk (57) klinkt het gerust stellend. Zoon Daan is immers voor het eerst alleen met vrienden op va kantie - de befaamde camping Terp stra op Terschelling, waar de kratten bier met steekwagentjes worden binnengebracht - en dat levert ge mengde gevoelens op. Groenendijk: „Je leest over coma zuipers, jongeren die met drank op de zee in lopen - hartstikke gevaar lijk op Terschelling met al die muien en stromingen - en over groepen kotsende pubers, dat wil je gewoon niet als ouder. En eerlijk is eerlijk: loslaten is gewoon eng." En ja, ze is een bezorgde moeder. Zoals er waarschijnlijk alleen in Nederland nog honderdduizenden bezorgde moeders en vaders rond lopen die met angst en beven de eer ste feestvakantie van hun kind tege moet zien. Dus het voorstel om de appgroep 'bezorgde moeders' aan te maken ('heb ik niet zelf gedaan'), levert instemming op. Het is fijn om af en toe een teken van leven te horen." Niet dat Daan en zijn drie vrienden uitvoerig verslag doen van hun avonturen - zo komt er in een week tijd één wazige foto langs - maar gewoon het feit dat er iets ver schijnt, werkt geruststellend, zegt Hetty Groenendijk. Zo'n eerste 'zon, zee en zuipvakan- tie' is een mijlpaal in het leven van zoonlief en van ouders, zegt Hetty. Zoals ze zich ook andere mijlpalen kan herinneren. „De eerste keer dat hij als peuter op z'n fietsje, over de stoep, een blokje om ging. Dan zwaaide ik 'm uit aan de achterkant van het huis, en holde ik alvast naar de voorkant van het huis om te kij ken of-ie er al aankwam." Zó veel nabijheid is natuurlijk niet meer gewenst als je zoon 17 is. Dat snappen ouders ook wel. Hoewel? „Vooraf opperde een andere moeder om samen met mij ook op Terschel ling te gaan kamperen. Dan zouden we in de buurt zijn als er iets ergs zou gebeuren." Grijnzend: „Maar dat hebben die boys natuurlijk niet zo'n goed plan gevonden." Wat ze wel heeft gedaan: het een en ander vooraf bespreken. Niet als preek, maar in min of meer alle daagse situaties. „Als ik een artikel in de krant lees over comazuipers, dan heb ik het daar wel even over. Hij bagatelliseert zoiets meestal: 'Mam, we hebben op school alcoholvoor lichting gehad.' En dat is natuurlijk ook zo, en ook over condooms hoefik hem eigenlijk niks te vertellen. Aan de andere kant: je weet soms niet wat groepsgedrag teweegbrengt." Ze spreekt uit ervaring. De zoon van een vriendin beleefde na een avond vol drank een vreselijk fiets- ongeluk en belandde in het zieken huis. Het gevaar ligt altijd op de loer. Op zulke momenten troost ze zich met de gedachte dat Daan doorgaans een verstandige jongen is. Een andere moeder wilde in de buurt kamperen. Dat vonden de boys niet leuk „Ik heb natuurlijk niet alle details gehoord, maar begrijp wel uit zijn verhalen dat er bij het stappen groe pen jongeren zijn die véél erger zijn. Zo heeft hij verteld van de buren op de camping, een groep meisjes die om elf uur 's ochtends aan de bree- zers zat. Dat vindt hij toch raar, en dat vind ik dan weer fijn." Daan verscheen na een week steenkapot, maar op het oog onge schonden weer thuis. Moeder gerust gesteld, en gevaar geweken dus? „Nou, ze willen volgend jaar weer zo'n zon-, zee- en zuipvakantie. In de Algarve in Portugal." Ontspan meer door je in te spannen Wat moet ik laten staan bij borstvoeding? dinsdag 14 augustus 2018 GO 3ezorgde moeders op de app Leo van Marrewijk Hetty Groenendijk: 'Ik vond het fijn dat Daan die drinkende meisjes raar vond.' fotoguusschoonewille —Hetty Groenendijk Ons panel beant woordt al uw vragen over lijf en leden, hart en ziel. Vandaag: effi ciënt ontspannen en wat te eten bij borstvoeding. Ik heb maar twee weken vakantie en wil uitgerust terug komen. Hoe kan ik zo goed mo gelijk ont spannen? Voor veel mensen is inspanning een vorm van ontspan ning. Daarom werken ze aan het opknappen van het tafeltje van oma, gaan ze fietsen of doen ze aan sport. Nu kan het zijn dat je idee van vakantie iets is in de trant van 'eindelijk even helemaal niets doen'. En dat is dus maar de vraag. Van nietsdoen ontspan je niet per definitie meer. Psycholoog Steven Pont Misschien juist wel minder. Als je terugkijkt op een vakantie van nietsdoen, dan is elke dag inwis selbaar. In zekere zin zijn die dagen mis schien saaier dan thuis. Als je werkelijk wat onderneemt dan lijken de dagen minder op elkaar en ben je er pas echt 'helemaal uit'. Het zou zonde zijn de rou tine van het dagelijks leven in te ruilen voor een vaste routine van een vakantie. Ik geef borstvoeding en de kraamverzorg ster zegt dat ik alles weer mag eten, klopt dat? Als je be vallen bent moet je nog steeds opletten; sommige voe dingsstoffen komen in je melk. Dit is voordelig; de baby komt al vroeg in aanraking met smaken. Maar schadelijke stof fen komen ook in de melk. Je mag best een glaasje champagne drinken om de geboorte te vieren, maar doe dit niet vlak voor een voe ding. Ook een kopje kof fie na een slapeloze Voedingsdeskundige Monica Mars nacht mag, maar weet dat je baby er onrustig van kan worden. Som mige voedingsstoffen kunnen buikkramp geven. Deze worden nog niet goed opgeno men door de darm van je baby. Aangezien je baby afhankelijk is van jou is het belangrijk dat je gezond, en vol doende, eet en drinkt. Te snel afvallen is niet gezond, schadelijke stoffen uit je vetreser- ves kunnen in de melk komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 25