23 VU*Cd>(/ Orv^eL deelden hun brood en benadrukten verschillende keren dat ik toch echt iets meer moest nemen. Het is een vorm van gastvrijheid die in islamitische landen heel ge woon is en je ook tegenkomt in va kantielanden als Marokko, Egypte en Tunesië. In het laatste land werd ik letterlijk van straat geplukt en gefê teerd op een heerlijke maaltijd in een kamer vol vrolijke mannen en gie chelende vrouwen. We zijn in Nederland een stuk minder goed in het spontaan ontvan gen van onverwachte gasten. Zelfs met familie en vrienden maken we het liefst eerst een afspraak - al dan niet ingegeven door die drukke agenda. We vangen hier naar verhou ding wel veel vluchtelingen op, maar de grondslag daarvoor zit 'm weer in de christelijke roots van ons land en dat je met barmhartigheid een plek in de hemel kunt verwerven. Als drie Tunesische toeristen door pakweg Woerden wandelen, denk ik niet dat ze gauw ergens op de koffie worden gevraagd. Zou wel leuk zijn. Marahbabek. 4 Aan tafel allemaal! Natuurlijk, een drukke Span jaard hapt ook weieens snel een broodje weg om zo vlug mogelijk Drie Tunesische toeristen zullen bij ons niet zo gauw op de koffie worden gevraagd verder te kunnen. Maar in de landen rond de Middellandse Zee is de maal tijd normaal gesproken het absolute hoogtepunt van de dag. In sommige landen wordt de be langrijkste maaltijd 's middag geno ten, maar met het verdwijnen van de siësta co verschuift dat steeds meer naar de avond. Onlangs stond er een mooie quote in deze krant van een Spaanse voet baller die in Nederland maar niet kon wennen aan dat vroege en functio nele eten. „Bij ons is het diner het be langrijkste moment van de dag, dan vieren we met elkaar het leven." En dat doe je dus langzaam, uitgebreid, met goede producten en zonder tele foons en andere stoorzenders. Kopiëren kunnen we het feno meen niet, daarop is onze maat schappij niet ingericht. Maar ken merken als 'meer tijd', 'met elkaar' en 'zonder telefoon' maken zelfs ons bord rode kool met gehaktballen een stuk meer maaltijd. Bovendien hoor je aan tafel ook nog eens wat je disge noten bezighoudt. Buen prouecho! 5 Kleed jezelf mooi aan Marktdag in Zuid-Europa. Het perfecte moment om een stra tegisch plekje op een terras te zoeken en de dorpelingen te bekijken. Eén ding valt direct op: niemand loopt in een joggingbroek, op crocs en met een big shopper van Lidl, Aldi of de Castorama. De meeste dames en heren hebben, voor ze de deur uitgingen, een beetje werk van zichzelf gemaakt. Moet dat nou? Nee, natuurlijk niet. Maar ze ge ven wel sjeu aan het leven, die mooie jurk, die stijlvolle schoenen en die tas die ook als een tas oogt in plaats van een XL-vuilniszak. Als we deze eigenschap breder trekken, komt het erop neer dat de mensen rond de Middellandse Zee meer aandacht hebben voor de goede dingen van het leven en daar ook hun geld aan uitgeven. Waar wij Hollanders een goede fles rosé al gauw wat overdreven vinden - 'deze van de supermarkt is ook lekker hoor' - daar kunnen ze in het zuiden intens genieten van een mooi pro duct. Niet alleen de connaisseurs, maar ook de gewone man en vrouw. Groente en fruit op de markt worden betast, bekeken, besnuffeld en uit voerig besproken, inclusief de ma nieren van bereiden. Bewoners gaan op zoek naar de beste verse vis in plaats van een leuke aanbieding. En 50 kilometer rijden voor een pot ambachtelijke lavendelhoning of olijfolie is niet ongewoon. Er bestaat een mooi Marokkaans spreekwoord over de bedoeling van geld: 'God, geef dat we ons geld omsluiten met onze handen en niet met onze har ten.' Uitgeven dus, genieten, delen. Obrigadol DIT DOEN WE DUS NIET dinsdag 14 augustus 2018 GO Andersom zal je het niet gauw zien, maar in Zuid-Europa is het normaal een vreemde uit te nodigen. ILLUSTRATIE ANNE STALINSKI Lang niet alles rond de Middel landse Zee maakt ons leven vrolijker. Deze vijf dingen kunnen we beter niet overne men. Slecht met dieren omgaan. Te laat komen of zonder bericht helemaal niet verschijnen. De openbare weg gebruiken als stortplaats voor huisvuil. Bureaucratie (en hier en daar corruptie). Als automobilist een kamikaze actie uitvoeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 23