HART&ZIEL Onuis 22 René Diekstra Levenslessen De tredmolen van het gewone leven maakt na de zomer korte metten met ons vakantiegevoel. En snel ook. Maar zou het niet mooi zijn als we 10 procent kunnen vasthouden van wat we leerden rondom de Middellandse Zee? Spoedcursus in vijf stappen. Veel wetenschappelijke 'feiten' hebben een beperkte houdbaarheidsdatum. De ene helft van de wereld moedigt hem aan, de andere helft probeert hem te ontmoedigen. Degenen die hem aan moedigen krijgen niet genoeg van zijn boude, brutale of beledigende uitspraken. Voor hen doet het er niet toe of ze waar zijn of niet. Ster ker: het lijkt erop dat hoe meer leugens en halve waarheden hij de wereld instuurt, hoe meer hij hun spreekbuis lijkt te worden. Des te meer brullen ze met hem mee, geloven ze in hem, houden ze van hem. Helemaal als hij degenen die hem bekritiseren ervan beschuldigt nep- nieuws te brengen. En nepnieuws zijn alle fei ten die hem niet bevallen. Dat geldt ook voor lastige wetenschappelijke feiten. Zo'n lastig feit is de veroorzaking van de wereldwijde klimaatverandering door mense lijk handelen. Of de noodzaak de uitstoot van Co2 drastisch te beperken, wil de opwarming van de aarde gestopt worden. Allemaal nepfei- ten volgens hem en dus zijn aanhangers. Daar hebben ze vreselijk ongelijk in. Maar dat ze zich in het algemeen moeilijk door de wetenschap laten overtuigen, heeft diezelfde wetenschap mede aan zichzelf te danken. Wetenschappers hebben moeite toe te geven dat ook veel 'weten schappelijke feiten' een beperkte houd baarheidsdatum hebben. Langer dan levensmiddelen, maar toch. De helft van de kennis over leverziektes bleek oud en aantoonbaar onjuist te zijn Een voorbeeld. Franse artsen, ge specialiseerd in le verziektes zoals cirrose en hepati tis, vroegen een groep experts om ruim 500 weten schappelijke publi caties op hun gebied, verschenen over de afgelo pen 50 jaar, te beoordelen. Is de inhoud ervan nog altijd feitelijk juist of verouderd of ronduit onjuist gebleken? De uitkomst? De helft van de medisch-wetenschappelijke kennis over deze ziektes bleek binnen 45 jaar verouderd dan wel aantoonbaar onjuist te zijn. Over veel andere wetenschapsgebieden valt iets soortgelijks te concluderen, zoals de wiskundige Samuel Arbesman in zijn boek The half-life offacts aan toont. Kortom, zoals alles in het heelal zijn ook wetenschappelijke feiten niet zelden aan verou dering en verval onderhevig. Hoog tijd de ver schillende wetenschapsgebieden te verplichten regelmatig overzichten te publiceren van welke feiten voortaan als nepfeiten moeten worden beschouwd. Het zou de Trumpia- nen een hoop wind uit de zeilen nemen. Hoop ik. IDe tijd is je vriend Iedereen kent het. Je staat 's och tends vroeg bij het bakkertje in Frankrijk, Spanje, Italië of welk ander land rondom de Middellandse Zee dan ook. De oude dame voor je (ge boren en getogen in het heerlijke va kantiegehucht) bestelt niet alleen haar dagelijkse brood, maar begint ook een intensief gesprek over het weer en de dramatische gevolgen voor de druivenoogst. Eventueel ge volgd door de aanstaande trouwerij van de burgemeesterszoon of het vermeende overspel van de nieuwe Parisienne in het boerendorp De bakkersvrouw plaatst één hand op de toonbank en één in haar zij en neemt alle tijd voor de conversatie. Dat er vijf mensen in haar winkeltje staan die op hun beurt wachten lijkt haar allerminst te storen. Tussen het praten door groet ze een bekende, reikt ze een vaste klant zijn bestelling aan en luistert ze aandachtig verder. Nou heeft dit scenario bij Albert Heijn geen kans van slagen, maar toch. Heeft al ons extreme gehaast nut? Levert het ons evenredig nood zakelijke tijdwinst op? Nou is het overdreven om in de rij voor een halfje bruin voortaan de aardappe loogst te bespreken, maar een beetje meer tijd nemen voor elkaar zou het dagelijks bestaan veel aangenamer maken. De tijd als vriend in plaats van vijand. C'est normal. 2 Laat het los, laat het gaan Onze calvinistische discipline heeft ons veel goeds gebracht. Mede dankzij deze kwaliteit heeft Neder land niet alleen ongekende welvaart, maar ook een zorgzame samenleving Heeft al ons extreme gehaast nut? Levert het ons nu echt tijdwinst op? opgebouwd. Het is echter niet de enige manier om succes te hebben. Bovendien trekken we die discipline ongemerkt ook door in ons gewone bestaan. Het zit nu eenmaal in onze volksaard. Kijk naar het fenomeen 'tuin'. In Nederland doorgaans keurig aange legd, kortgeknipt en onkruidvrij, ter wijl het rondom de Middellandse Zee vooral een functionele ruimte is, waar je een he-le-boel spullen kwijt kunt. Van bouwmaterialen tot kin derfietsjes. Tuinontwerpers krijgen er waarschijnlijk ongeneeslijke uit slag van, maar het is wel duidelijk dat er rondom dat huis wordt gelééfd. Conclusie: een tikje minder aange harkt is helemaal niet erg. En dat geldt niet alleen voor de tuin. Want wat is nou echt belangrijk: een uurtje met de kinderen naar het bos of een glimmend gepoetste auto? Capitol 3 Wees gastvrij Rijdend door het Turkse platte land stuitte ik op een boerenfa milie die even het werk had neerge legd. De mannen en vrouwen zaten op een groot kleed te lunchen. Toen ik vroeg of ik hen mocht fotografe ren, werd ik uitgenodigd om eerst vooral een hapje mee te eten. De mannen en vrouwen schikten wat in, haalden een extra bord tevoorschijn, Wat is echt belangrijk? Een uurtje met de kinderen of een opgepoetste auto? dinsdag 14 augustus 2018 GO Reageren? rene.diekstra @persgroep.nl Mens, durf te leven zoals ze dat kunnen in Zuid-Europa Hans Avontuur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 22