Hassan na goud op 5000 meter: 10.000 meter is mij te saai 21 Vierde op de medaillespiegel van de gecombineerde EK met maar liefst 43 plakken: het was zeker niet slecht voor de Nederlandse sporters. Maar hoe goed gaat het écht? OVERIGE SPORTEN BAANWIELRENNEN OPENWATERZWEMMEN De Nederlandse zeilers beleefden vorige week hun beste WK ooit, de EK in Berlijn was goed voor acht atletiekplak- ken en in Glasgow maakten de open- waterzwemmers, turners en wiel- rensters indruk bij de gecombineerde EK's. Gaat het echt zo goed met de Nederlandse sport of werken de medailles verblindend? Om te beginnen: niet elke tech nisch directeur was de afgelopen da gen helemaal tevreden. Ad Roskam bijvoorbeeld, technisch directeur van de Atletiekunie, beleefde de EK met gemengde gevoelens. „We zagen mooie prestaties, maar er zaten ook zeperds tussen die ik intern wel ga benoemen." In 2016 in Amsterdam wonnen de Nederlanders op de EK een medaille minder dan nu, zeven om acht, maar daar zit nu één gouden medaille bij, destijds waren dat er vier. Acht medailles is wel het groot ste aantal sinds 1950. André Cats, de technisch directeur bij zwembond KNZB, heeft ook een dubbel gevoel. „Het ging goed, het resultaat bij openwater kan zelfs niet beter, maar in het bad kan het dat wél. Vijf medailles was niet onver wacht, maar het hadden er ook twee of drie meer kunnen zijn. Goed, dat is ook sport: het lukt niet allemaal." Wat Cats ziet is dat Nederland het als 'land van de kleine aantallen' in ternationaal goed doet. „Dat komt niet uit de lucht vallen, maar door goed beleid en hard werken. Deze prestaties zijn daarom geen gewel dige verrassing. Dat het allemaal in een concept van meer EK's binnen twee weken plaats had, benadrukte wel wat Nederland kan. Het laat zien dat wij het als sportland goed doen." Volgens sportbestuurder Joop Al- berda is het succes een gevolg van een ommekeer midden jaren tachtig. Dat het alle maal in een conceptvan meer EK's in twee weken plaats had, benadrukte wat Neder land kan Waar topsport voorheen een bijzaak was en in de maatschappij doorgaans niet heel serieus werd genomen, kwam er een andere opvatting. Alberda: „De omslag was: excelle ren mag. Volleybal, paardensport, roeien, daar mocht je succesvol in zijn. De maatschappelijke beweging ging van breedteactiviteit naar meer topsportgedreven. In de jaren erna kwam dat verder tot wasdom. Nu zie je dat we heel hard op weg zijn naar de Amerikaanse instelling: dat je suc cesvol mag zijn en dat je prestaties betekenis hebben na de sport. „Er wordt ook steeds meer van mensen verwacht op maatschappe lijk vlak. Vroeger was een 5,8 op school voldoende. Nu wordt gezegd: wel hoge cijfers halen! Die instelling vloeit ook door naar de topsport." Daarnaast beschikt Nederland over een goede infrastructuur. Veel sport velden zijn gemakkelijk te bereiken. Ook op het gebied van emancipatie heeft Nederland een grote voor sprong ten opzichte van sommige andere landen. Het verklaart deels waarom Nederland juist bij de vrou wen momenteel zo succesvol is. Ook een verschil met het verleden, aldus Alberda: „Dertig jaar geleden ging iedereen demonstratief zitten bij de geluiden van het Wilhelmus. Nu zingt iedereen mee. Als er wordt gewonnen, draagt iedereen ogenblik kelijk de nationale vlag. Nationalisme is een belangrijke indicator voor de maatschappelijke waardering." Uiteindelijk draait het voor de meeste sporters doorgaans om meer dan de EK. Er zijn sporten die zware concurrentie hebben in Europa, bij andere disciplines is het verschil tus sen Europees en wereldniveau soms redelijk klein. Cats: „Openwater- zwemmen is heel sterk in Europa. In het zwembad is dat anders, daar krijg je vooral sterke tegenstand uit Ame rika, Canada en Australië erbij. Ook in de atletiek is buiten Europa enorme concurrentie." Alberda noemt de EK dan ook een tussenstation. Om te weten hoe het écht gaat in de Nederlandse topsport ten opzichte van de rest van de we reld, is het wachten op de volgende WK of Olympische Spelen. „Dat is het ultieme functioneringsgesprek, daar kan iemand genadeloos gefi leerd worden voor het oog van de wereld. De prestatie die daar wordt getoond is zo goed als je op dat mo ment bent." In april werd Sifan Hassan in een taxi door Los Angeles gereden. Ze was daar voor een fotoshoot van haar sponsor Nike. Vanuit het niets volgde er een fikse klap. Nadat de eerste schrik was gezakt, voelde Hassan steken in haar nek. Ze was vanachter aangereden. Behalve haar nek stribbelde daarna ook een knie tegen. Op snel heid trainen kon niet; ze zegde af voor de FBK Games, de NK in Utrecht en alle Diamond League wedstrijden. Pas op 30 juni in Parijs keerde ze terug op de baan. De wedstrijden die volgden, stonden allemaal in het teken van EK-goud op de 5000 meter. „Het is fantastisch dat ik op het juiste moment in vorm ben ge raakt", zegt de 26-jarige Hassan. „Natuurlijk twijfelde ik, maar het lukt mij meestal om goed te zijn op de toernooien. Sommige vrouwen waren al moe na alle wedstrijden die ze hadden gelopen. Ik ben hier op mijn top en had nog energie. Van deze medaille ga ik genieten!" Hassan mag dan niet zo bekend zijn als Dafne Schippers, ze is wel het andere zekerheidje in de Oranje-equipe. Op vrijwel elk toer nooi waar ze sinds 2014 aan deel- nam, ging ze met een medaille naar huis. Met het goud op de 1500 meter bij de WK indoor in 2016 als hoog tepunt. Alleen waren de Spelen dat jaar een dieptepunt. Een blessure voor het toernooi brak haar op. Op deze EK maakte ze haar favo rietenrol op de 5000 meter meer dan waar. Nadat ze in juli het Euro pees record (14.22,33) en het Neder lands record op de Engelse mijl (4.14,71) had verbeterd, waren alle blikken op haar gericht. Vorig jaar raakte ze in de war van die rol op de WK in Londen, nu bleef ze rustig. „Ik kon alleen maar verliezen, maar elk jaar kan ik beter met die rol om gaan. Ik win hier in een kampioen schapsrecord." Zelfs Lonah Chem- tai Salpeter - een rivale die dacht dat de race zondag niet 12,5 maar 11,5 rondjes duurde - kon haar niet ver slaan. Hassan, lachend: „Ik heb een beetje indruk gemaakt." Meteen na haar gouden race stapte Hassan in het vliegtuig naar Zwitserland om weer op hoogte te gaan trainen in Sankt Moritz. Haar coaches in Portland (Peter Julian en de vanwege dopinggeruchten on der een vergrootglas liggende Al- berto Salazar) willen dat ze in de toekomst ook de 10.000 meter gaat lopen. De 1500 meter zal over twee jaar op de Spelen in Tokio vanwege het schema niet te combineren zijn met de 5000. „Maar de 10.000 meter vind ik helemaal niks!", zegt Has san. „Ik loop ook om te genieten en 25 rondjes lijken mij maar saai. Ik doe liever geen saaie dingen." Schoonspringen, Jf 10-metertoren (d Van Duijn mMON, 10 kilometer Van Rouwendaal V# dinsdag 14 augustus 2018 WT 'Topsport is nu serieuze zaak Lisette van der Geest Rotterdam -André Cats (KNZB) Na een moeilijk voorjaar door een fiks auto-ongeluk zorgde Sifan Hassan op de 5000 meter voor het enige Nederlandse at- letiekgoud op de EK. Over het alsnog pieken, de favorietenrol en de dubbele afstand. Pim Bijl Berlijn M Sifan Hassan: 'Ik heb een beetje indruk gemaakt', fotoap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 21