is de beste ^ondernemer iq Ho hocto n\ Gezondheidsdienst kreeg vorig jaar tientallen telefoontjes Fred van Leer Walcheren Drones zijn de passie van de 19-jarige Jimmy Hage uit Scharendijke. En wat is er leuker dan van je hobby je beroep te maken. Jimmy gaat er voor nu hij gisteren, in het bijzijn van zijn moeder, tot beste 'zomerondernemer' van Zeeland werd uitgeroepen. zeeland2 Dat blijkt uit documenten die het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit naar buiten heeft gebracht na een beroep op de Wet openbaarheid van bestuur (WOB). Boeren deden melding van de vergiftigingsgevallen bij de Gezondheidsdienst voor Dieren. Voor zover bekend hebben de inci denten niet geleid tot gezond heidsproblemen bij mensen. In 20t7 kreeg de Gezondheids dienst 130 telefoontjes van boeren over mogelijke vergiftigingen. Bij een bedrijf stierven verschillende dieren nadat ze beschimmelde zoete aardappels hadden gegeten. De dieren kregen last van schuim bekken, bloedneuzen en ademha lingsproblemen. Na sectie bleek dat de longen ernstig waren aange tast. Een andere veehouder had bij De accu werd in de wagen gemengd met het voedsel voor dertig jonge koeien het laden van zijn voermengwagen per ongeluk een accu opgeschept. Die werd gemengd met voedsel voor dertig jonge koeien. Een paar uur later zag de boer grove stukken accu in het voer. Hij haalde alles weg, maar het kwaad was al ge schied. Na twee dagen werden meerdere koeien blind. Ze gingen tanden knarsen en schuimbekken. Elf die ren overleefden het eten van de ac- curesten niet. Pathologisch onder zoek wees uit dat ze waren gestor ven aan loodvergiftiging. De zaak werd gemeld bij de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit, om dat mogelijk lood in de melk was terechtgekomen. Overdosis Op andere plekken stierven koeien door een overdosis koper in het voedsel. Bij een boer met Belgisch witblauwe kalveren dronken de dieren water via een oude boiler met verouderde koperen leidingen. Bij andere bedrijven zat koper in het krachtvoer. Koeien hebben ko per nodig, maar een overdosis kan fatale leverschade veroorzaken. Naalden Jaarlijks sterft een aantal koeien door vergiftiging met de venijn- boom ook taxus genoemd. Een klein handje naalden van de coni feer kan al dodelijk zijn voor het vee. Koeien eten de plant normaal ge sproken niet, maar via bijvoorbeeld tuinafval kunnen ze de taxus toch binnenkrijgen. Door botulisme kwamen vorig jaar ook meerdere koeien om het leven. Nieuwsmedia Mens, durf te leven zoals ze dat kunnen in Zuid-Europa 22 23 'Door Renesse kon ik het pesten aan' Jimmy Koeien ziek van voer en water Tientallen koeien zijn vorig jaar ernstig vergiftigd. Ze kregen be schimmelde aardappels, drink water met giftig koper of ziek makende planten. Een boer mixte per ongeluk een accu door het voer, waarna elf koeien blind werden en schuimbekkend stierven. Peter Winterman Den Haag dinsdag 14 augustus 2018 Wolkenvelden met lokaal kans op een 21°C bui. pzc.nl Ook voor het laatste <n> regionale nieuws Jaargang 260 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,35 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530 P26

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 1