B8HSB Nieuwelingen in eredivisie maken indruk er nu sprake van een crisis, écht crisis' II II 'Natuurlijk staat de druk erop' 19 Huntelaar weet, als doorgewin terde Ajacied, misschien wel als beste van de huidige selectie hoe de dynamiek in de Arena werkt. Het team moet de vonk doen overslaan op het publiek. Dus niet andersom. Wat daarvoor nodig is? Een snel doelpunt uiteraard, of een waan zinnige actie van Dusan Tadic. Een steekballetje van Hakim Ziyech. Onder Peter Bosz werkte juist het aanvallende spel vol pressie aanstekelijk. Van dat niveau is dit Ajax ver verwijderd. In eerste in stantie telt nu het resultaat. De club moet de play-offs van de Champi- ons League halen, maar vooral ook veel vraagtekens wegnemen. TEN HAG FC Emmen FC Emmen is tof. En vooral ook een ploeg zonder enige planken koorts. Want niks geen ingewik kelde verdedigingsstrategie. Em men speelt verzorgd aanvallend zoals het dat vorig seizoen in de Jupiler League deed. Met leuke, enthousiaste spelers. En een sym pathieke, nuchtere trainer Dick Lukkien. Het grootste wapen van FC Em men is 2,02 meter lang en binnen de Emmen-selectie beter bekend als 'de totempaal'. Doelman Kjell Scherpen is pas 18 jaar, maar zon dagmiddag bij ADO Den Haag (ï- 2 voor Emmen) maakte hij indruk. Ze genieten in Drenthe voorlopig heel de week van de komisch be doelde statistieken. Het hoogste puntengemiddelde in de eredivi siehistorie? FC Emmen. De enige ongeslagen eredivisieclub in de historie? FC Emmen. Fortuna Sittard De Limburgers spelen tamelijk gedurfd. Ze haalden een puntje bij Excelsior (t-i), maar gingen zelfs voor meer. Met een beetje mazzel was Fortuna na die even prachtige als gelukkige t-i van Jorrit Smeets er nog met een overwinning van door gegaan ook. Het grootste wapen is zonder twijfel Lisandro Semedo. De 'Ro- mario' van Sittard is behendig, heeft een passeerbeweging in huis en kan - best meegenomen voor een aanvaller - een doelpunt maken. De Graafschap De eredivisie maakt extra krach ten los. Er staat een Achterhoekse vechtmachine onder leiding van trainer Henk de Jong. De Vijver berg en zijn fanatieke aanhang vormen daarnaast een verrijking voor de eredivisie. Aan vertrouwen voorlopig geen gebrek bij de Superboeren. De stuntzege tegen Feyenoord (2-0) moet de opmaat zijn voor een suc cesvol seizoen. Of de ploeg goed genoeg is om niet te degraderen, valt nog te bezien. De Jong is de eerste die roept dat zijn onervaren ploeg met beide benen op de grond moet blijven staan. M.m.v. Mark van Steenbergen, Dennis van Bergen en Nik Kok winnen." De tien jaar jongere Wim Rijsbergen kan zich wel vinden in de woorden van zijn vroegere club genoot. „Bij Feyenoord is er nu sprake van crisis, écht crisis", zegt de Leidenaar. „Toevallig was ik bij dat duel met PSV om de Johan Cruijff Schaal. Dat iedereen rond Feyenoord toen zo lovend was na die gewonnen penaltyserie begreep ik al niet. Waar vroeger mannen als Rinus Israël of Willem Hanegem het karakter van het elftal bepaal den, zo maakte de laatste jaren Ka- rim El Ahmadi het verschil. Zonder hem is er geen speler die de boel bij elkaar houdt. Dat zag je in Eindho ven al. „Van Persie heeft die uitstraling vanzelfsprekend wel, alleen is hij geen jongen die tijdens zo'n wed strijd tegen De Graafschap de ande ren bijeenroept en zegt: 'Tot hier en niet verder'. Ook Jordy Clasie niet. Hij heeft twee jaar niet gevoetbald. En dat zie je. Deze selectie is niet topclubwaardig." De vraag is: wat moet er gebeuren Dit elftal heeft geen kwaliteit, het straalt niets uit wil de rust toch nog een beetje te rugkeren in de Kuip? Israël: „De wedstrijd tegen Trencin donderdag overtuigend winnen. Kijk, normaal gesproken maak je die 4-0 niet meer goed natuurlijk. Maar van zo'n ploegje moet je toch gewoon riant kunnen winnen, zeg? „Feyenoord mag het zichzelf echt verwijten dat het zich zo voor schut heeft laten zetten in Slowakije. Je weet dat zo'n Trencin gaat aanval len. Dan stel je je daar toch op in? Wat doet Feyenoord? Dat laat het allemaal maar gebeuren. Dan heb je als elftal gewoon geen idee, dan doe je maar wat en dan ben je inderdaad niet topclub-waardig. Onvoorstel baar als je je realiseert dat je een heel jaar bezig bent om überhaupt Europees te mógen spelen." „Er zijn trainers voor minder ont slagen", zo schampert Rijsbergen, om dat vervolgens direct te nuance ren. „Giovanni van Bronckhorst is niet het probleem. Dat is gewoon een goede vent en prima trainer. De spelers zijn het probleem. Neem Zonder El Ahmadi is er geen speler die de boel bij elkaar houdt zo'n Jean-Paul Boëtius, die tegen De Graafschap zijn ploeg gigan tisch dupeert. Als ik de trainer was, zou ik tegen zo'n figuur zeggen: 'Kom jij eens hier, mannetje. Of je gaat verdomme voetballen nu. Of je dondert lekker op.' Het is te hopen dat er in de spelersgroep jongens opstaan die dat doen. Al vraag ik me af wie. Dit Feyenoord mist leiders." Rijsbergen vervolgt: „Ik hoop van harte dat Het Legioen de ploeg er doorheen sleept, donderdag tegen die Slowaken. Dan weet je het nooit daar. Maar normaal gesproken sta je daarvoor al op te grote achterstand. Ik denk dat Feyenoord moet hopen dat het weer een KNVB-beker wint dit seizoen. Om het kampioen schap gaat deze selectie namelijk niet meestrijden." dinsdag 14 augustus 2018 vonk slaat over i i tffiBM ■IMI Vanavond, 3de voorronde CL Ajax - Standard Luik Vanaf 20.30 uur, TV: Ziggo Huntelaar kopt Ajax al vroeg op voorsprong in Luik. foto proshots AMSTERDAM Een nederlaag tegen Standard Luik en Ajax loopt plaatsing voor de groeps- fase van de Champions League mis. Trainer Erik ten Hag beseft dat de wedstrijd na het zwakke optreden van Ajax tegen Hera- cles (1-1) een extra lading krijgt. „Natuurlijk is er druk, maar die staat er altijd op. Dat de druk na afgelopen weekend door de bui tenwereld wordt opgevoerd is logisch", zegt Ten Hag. „Daar moeten wij mee omgaan." Spijt heeft Ten Hag niet dat hij vier vaste basisspelers rust gaf, met alle gevolgen van dien. „Je calculeert in dat het ten koste kan gaan van automatismen, maar ik maakte een afgewogen keuze. Over het spel was ik uiteraard zeer ontevreden." Ajax kan nog geen beroep doen op spits Kasper Dolberg. Achter de naam van Carel Eiting stond gisteren nog een vraagteken. De middenvelder had last van buik krampen. De drie gepromoveerde clubs in de eredivisie gaven direct hun visitekaartje af. FC Emmen en De Graafschap wonnen, Fortuna Sittard pakte een punt. Een rondje langs de frisse nieuwelingen. A Kjell 'De Totempaal' Scherpen brengt voor FC Emmen redding tegen ADO Den Haag. fotoproshots - Rinus Israël (76) -Wim Rijsbergen (66)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 19