13 Merckx ziet vooral een zakelijke wereld. „De schimmel voorziet de plant van fosfor en stikstof, en krijgt uitbetaald in koolstof. Als een goed koper schimmelwerk, dat minder koolstof eist, zich aandient, beëindigt de plant de samenwerking. En ja, bo men helpen elkaar, maar dat gebeurt alleen bij de eigen soort. Niet bij 'vreemde bomen'." Hij is gepromoveerd op de donkere kant van schimmelnetwerken: plan ten die hun schimmels niet betalen voor voedingsstoffen. Hoe herken je een saboteur? „Het levende voor beeld daarvan zijn kleine plantjes met een bloem, maar zonder groene bladeren. Doordat fotosynthese (de omzetting van koolstofdioxide naar glucose door zonlicht, red.) zonder bladgroen niet mogelijk is, weet je dat ze volledig op de schimmels leu nen." Meedogenloos Het kan er in de natuur meedogen loos aan toegaan, zegt Copijn. „Ik ben nu op Vlieland, en zie dat de Japanse rugosa-roos momenteel de natuur lijke vegetatie aan het overwoekeren is. Maar de natuur zal haar werk doen. Op een gegeven moment ko men de rozen water tekort in deze duingrond en moeten ze plaatsma ken voor andere soorten." Het is ook niet zwart of wit in de na tuur, zegt hij. „Zo zijn beuken erg do- Bomen helpen elkaar, maar alleen de eigen soort. Geen 'vreemde bomen' minant en proberen ze eiken te ver dringen door over hun bladerdek heen te groeien. Zonder licht sterft de eik. Dat lijkt hard, maar de insec ten en spechten varen wel bij een flo rerende beuk." Mensen En wat betekent dat dan voor de hoop op altruïsme bij mensen? Paul van Lange, hoogleraar Psychologie aan de Vrije Universiteit in Amster dam, heeft veel onderzoek gedaan naar sociaal gedrag. Hij ziet het posi tiefin. „In tegenstelling tot wat lange tijd werd gedacht, laat onderzoek zien dat mensen ontzettend altruïs tisch handelen. Zeker als dat wordt aangewakkerd door empathie." „Bij vijfjarigen merk je dat al, zij willen Bambi helpen. Bij volwasse nen zie je dat terug in de commotie over de hongerige dieren bij de Oost- vaardersplassen. En je weet vast nog wel de foto van dat verdronken vluchtelingenjongetje. Dat soort beelden beklijft ontzettend. Zelfs de kleur van zijn shirt heb je waar schijnlijk opgeslagen." Maar, empa thie is een vluchtige emotie, onder kent Van Lange. Daarbij is altruïstisch gedrag sterk onderhevig aan omstandigheden, legt hij uit. Wanneer wordt de mens een saboteur? „Bijvoorbeeld op de Wallen in Amsterdam. Daar is de kans op altruïstisch gedrag een stuk kleiner dan in het normale leven, door een heel specifieke combinatie van alcohol in het bloed, groepsvor ming en minder sociale controle door afwezigheid van licht." dinsdag 14 augustus 2018 GO Soms gebruiken parasieten voeding uit het schimmel web zonder iets aan het netwerk terug te geven. Een stervende boom kan zijn soortgenoten helpen door ze via het web te voeden met vrijkomende stoffen. Soms helpt een boom zijn nakomelingen door de jonge boom via het netwerk voeding te geven. Het netwerk geeft voedingsstoffen aan de boom. De boom geeft suikers terug aan het netwerk. Bomen kunnen via chemicaliën in het netwerk met elkaar communiceren. Bij gevaar (bijv. rupsen) gaat hun afweersys teem in de andere bomen werken. voedings stoffen in Schimmel- netwerk ligt om en in de wortels suikers uit Bomen zoals de zwarte walnoot kunnen giftige stoffen afgeven waardoor bomen eromheen sterven en hij meer ruimte krijgt. -Vincent Merckx (Naturalis)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13