12 FBI ontslaat criticus Trump NETWERK ONDERGRONDS Onder de grond helpen bomen en schimmels elkaar in een Wood Wide Web, zei internetpionier Marleen Stikker zondag op tv. Een wat voor web? „Acacia's waarschuwen elkaar voor hongerige giraffen", stelt een boomexpert. De FBI heeft Peter Strzok, een hoge medewerker die zich laatdunkend over president Donald Trump had uitgela ten, ontslagen. De advocaat van Strzok, Aitan Goelman, maakte het ontslag gisteren bekend. Volgens Goelman is Strzok op initiatief van onder directeur David Bowdich van de FBI de laan uit gestuurd. Strzok deelde in tekstberich ten met collega's kritiek op de president. Hij noemde Trump onder meer 'een idioot'. Naar aanleiding van dit bericht mocht Strzok niet meer mee werken aan het onderzoek naar eventuele Russische beïnvloeding van de Ameri kaanse verkiezingen in 2016. Dat onderzoek staat onder lei ding van Robert Mueller. Strzok heeft een lange staat van dienst bij de federale re cherche. Onduidelijk is wie en wat de doorslag heeft gege ven bij zijn ontslag. Goelman zegt dat het gaat om 'politieke redenen'. Het ontslag tast vol gens hem de vrijheid van me ningsuiting aan en zou alle Amerikanen grote zorg moe ten baren. Trump heeft Strzok herhaaldelijk op Twitter aan gevallen. Waterpeil in de Rijn is bijna laagste ooit Zelden stroomde er zo weinig water door de Rijn. Alleen in 1949 en 1921 stond het water in de Rijn bij meetpunt Lo- bith in deze periode lager, al dus Rijkswaterstaat. Vanuit Zwitserland en Duitsland is de afgelopen dagen een mini male hoeveelheid water afge voerd. Als het zo droog blijft en het opnieuw warm wordt, is er een kleine kans dat vol gende week sprake is van een historisch lage waterstand. Rotsblok valt op migranten Arrestanten nog in cel Aanval eist veel levens Het was voor duizenden kijkers naar televisieprogramma Zomergasten iets waar ze tot zondagavond nog nooit van gehoord hadden: een onder gronds netwerk van schimmels, een Wood Wide Web. Het was ook goed nieuws, want als bomen en schim mels elkaar helpen en de natuur dus altruïstisch (onzelfzuchtig) is, kun nen we er misschien wel op vertrou wen dat de mens dat ook is, stelde Zomergast Marleen Stikker. Er werd tot ver na het einde van het tv-programma over doorgepraat op sociale media en gisteren bij de kof- fieautomaat. Want gaat het er onder gronds echt wel zo lieftallig aan toe? Stikker, directeur van Waag, een sociale onderneming die technologi sche oplossingen zoals de Fairphone bedenkt, liet zondag in het drie uur durende tv-programma een animatie zien over samenwerkende bomen en planten. Met een ondergronds net werk van schimmeldraden in en om hun wortels waarschuwen bomen en planten elkaar voor gevaar, voedt de oudere 'moederboom' de jongere en schenken stervende bomen hun res terende voedsel aan vitale bomen. Als een erfenis. Altruïstisch, vond Stikker. Jorn Copijn, boomdeskundige en landschapsarchitect is bekend met het fenomeen dat bomen elkaar hel pen. „Ik ken verhalen uit Afrika waar de acacia's elkaar waarschuwen als giraffen verderop aan de plant knab belen. Gealarmeerd maken die een bittere stof aan, zodat de takken niet meer lekker zijn als de giraffen bij hen zijn aangekomen. „En als aan de ene kant van een bos bomen worden gekapt, beginnen bomen verderop vocht vast te houden. Als verdedi gingsmechaniek." Vincent Merckx, werkzaam bij na tuurhistorisch museum Naturalis in Leiden, is gespecialiseerd in interac ties tussen schimmels en planten. „Onderzoek heeft aangetoond dat een boom aan honderden, soms wel duizend schimmels is verbonden. De boom ernaast zal, afhankelijk van de soort, 20 tot 80 procent van diezelfde schimmels hebben, waardoor een netwerk ontstaat." Een netwerk om vat normaal gesproken tientallen meters, met uitschieters naar enkele kilometers, schat Merckx. Behalve dat de schimmels voedingsstoffen aanle veren, beschermen ze de gewassen ook tegen ziektes en droogte. Alleen maar voordelen, zou je den ken. Toch was in het fragment te zien dat organismen zich ook behoorlijk kunnen misdragen via het netwerk. Door als een parasiet alleen voe dingsstoffen te onttrekken, of zelfs elkaar te vergiftigen. dinsdag 14 augustus 2018 GO WASHINGTON Meer dan 40.000 honden liefhebbers hebben afgelo pen week genoten van de World Dog Show, 's werelds grootste hondenshow. Hier werden ruim 33.500 honden uit 74 landen getoond. LELYSTAD OLALA Op een plek waar toeristen altijd met hun fototoestel in de weer zijn, watert een man keurig af in een 'uritrottoir'. Het is de nieuwste aanwinst van Parijs, dat langs de romantische Seine ecologische urinoirs heeft gezet die niet stinken, fotoafp OGULIN In Kroatië zijn twee vluchtelingen om het leven gekomen toen een rotsblok van duizenden ki lo's op ze viel. De twee maakten deel uit van een groep van twaalf migran ten, die illegaal door Europa reis de. Ze hadden in de bergen bij de stad Ogulin over nacht, toen ze werden verrast. De migranten waren op weg naar Triëst in Italië. ARENA Drie mensen die in Amsterdam zijn opgepakt wegens een incident in de Arena, zitten nog vast. Een steward kreeg een hartin farct. Mogelijk is de man bij de keel gepakt en gesla gen. Hij is stabiel. GHAZNI Bij hevige gevech ten tussen taliban en Afghaanse vei ligheidstroepen in de stad Ghazni zijn zeker honderd agenten en militai ren en tientallen taliban gesneu veld. Het strate gisch gelegen Ghazni, aan de weg tussen hoofd stad Kaboel en Kandahar, werd vrijdag van vier kanten aangeval len. De Navo helpt de soldaten. Het Wood Wide Web: handelen zit diep geworteld Virginia Groenendijk Leiden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 12