9 A legd dat een hunebed een graf is, wordt dat anders. John van der Borg uit Berkel Rodenrijs: „Het voelt niet als een begraaf plaats. Voor kinderen is het een uitdaging. Zo'n bord helpt ook niet echt, denk ik." Andere ge luiden zijn er ook. Maurice Lensen uit Brunssum ziet het hunebed wel als een graf, maar het bord geeft volgens hem de verkeerde boodschap. „Met 'niet beklimmen' ben je er niet. Je moet duidelijk maken dat er mensen zijn begraven." Dringend verzoek Het bord is overigens geen offi cieel verbodsbord, meer een dringend verzoek aan de pak weg ïoo.ooo mensen die jaar lijks de 'berg stenen' bij het hu nebedcentrum beklim men. De ont hulling is de start van een campagne om respect te kwe ken voor de laatste rust plaats van onze 'eigen' voorva- w Het voelt niet als een begraafplaats. Voor kinderen is het een uitdaging ders. Tenslotte zijn de graven zo'n vijfduizend jaar oud. Het Drentse Landschap en Staatsbosbeheer, de beheerders van de 52 Drentse hunebedden, zijn niet van plan een hek om de stenen te gaan zetten. „De bele vingswaarde moet overeind blijven", zegt Teddy Bezuijen, hoofd terreinbeheer. Volgens hem is een echt verbod niet te handhaven en zijn de bordjes ook niet Groningen bedoeld om tenminste iets te heb ben ge daan. Maar soms klauteren er zo veel 'V kinderen op het hunebed van Borger dat het monument zelf niet meer is te zien. Directeur Hein Klompmaker van het Hunebedcentrum meldt dat er regelmatig onge lukken gebeuren. „Als er door dit nieuwe bord 80 van de 100 kinderen niet meer op de hune bedden klimmen, ben ik heel blij." Het balletje is gaan rollen door een bezoek van een groep indianen, die schande sprak van de manier waarop de Nederlan ders met de graven van hun voorvaderen omspringen. De Drentse zanger Egbert Meyers verwoordde dat gevoel bij de onthulling: „Hoe beschaafd zijn we, als we gaan barbecuen tus sen de stenen van een hunebed of er een verfbus op leegspui ten?" Of er uiteindelijk waarschu wingsbordjes komen bij alle hu nebedden, hangt af van het ef fect van het gisteren onthulde eerste exemplaar. Dat bordje zorgde er in ieder geval een paar uur voor dat niemand de stenen meer durfde te beklimmen. r? <- heeft. Wie een-op-eengesprekken voert, heeft een unieke versleuteling; zelfs Telegram zelf beweert niet te kunnen meelezen. Bovendien kun nen berichten zichzelf automatisch wissen. En last hut not least: de berichtenservice deelt geen infor matie met opsporings- en inlichtin gendiensten. Omdat ook de Russi sche inlichtingendienst geen inzage heeft, is Telegram in maart van dit jaar in eigen land geblokkeerd. Het bedrijf van de Russische broers is verre van transparant. Zo is niet duidelijk hoe de versleuteling van de berichten in elkaar steekt. „Een deel is open source en controleerbaar, maar een ander deel is dat niet", zegt beveiligingsexpert Roel van der Valk van Read Team Cyber Security. „Maar de affaire in Rusland toont aan dat inlichtingendiensten nog geen toegang hebben tot de berichten." Briljant En dus vertrouwen mensenrechten activisten, advocaten, journalisten maar ook topcriminelen vooralsnog op de code van de briljante informa ticus Nikolai Durov, die van 1996 tot en met 1998 de Internationale Wis kunde Olympiade won. Keerzijde: ook leden van terroristische bewe gingen als IS en Al Qaida maken ge bruik van de dienst. De aanslagen van november 2015 in Parijs blijken deels voorbereid te zijn via commu nicatie met Telegram. Twee maanden voor die aanslagen zei Pavel Durov nog dat het 'recht op privacy belangrijker is dan onze angst voor slechte dingen, zoals ter rorisme.' Na de aanslagen in Parijs wiste Telegram openbare groepen waarin IS zich manifesteerde. Maar een-op-eenchats worden nog steeds ongemoeid gelaten. Toch is het verbieden of sluiten van Telegram geen optie, vindt beveiligingsdeskundige Rafael Amado van Digital Shadows. „De berichtenservice speelt ook een goede rol, bijvoorbeeld in regimes waar sprake is van onderdruk king. Mensenrechtenactivisten en journalisten maken er han dig gebruik van. Ik zal er nooit voor pleiten om Telegram offline te halen." Amado vindt dat politiedien sten een zware kluif hebben aan de opsporing van criminaliteit en terreur op Telegram. „Je ziet dat groepen heel snel variëren. Ze pop pen op en verdwijnen weer, net zo als aanbieders. Soms bestaan ze maar een paar dagen. Dat De berichten service Telegram speelt ook een goede rol, bijvoorbeeld in regimes waar sprake is van onderdrukking maakt het lastig voor de politie om er grip op te krijgen." Er zijn wereldwijd duizenden aan bieders op Telegram waar zaken als creditcardgegevens, gehackte per soonsgegevens en beveiligingslekken worden verkocht, blijkt uit onder zoek van Digital Shadows dat in juni is gepubliceerd. „Er staan adverten ties op internetforums waarin hon derd gehackte accounts tegelijk wor den aangeboden", zegt Amado. „Daaronder staat: stuur me een be richt via Telegram." Plofkoffer De toestroom van criminelen op Telegram is versneld sinds de FBI en de Nederlandse politie vorig jaar zo mer illegale martkplaatsen Alphabay en Hansa Market sloten, constateert Digital Shadows. „Het vertrouwen in het dark web is weg", zegt Amado. „Zo lang Telegram niet samenwerkt met opsporingsdien sten, is dit het nieuwe platform." Nadeel voor de politie is dat de ver koop er decentraal plaatsvindt. Waar de Nederlandse politie met het over nemen van Hansa Market in één klap een site met duizenden aanbieders en gebruikers in handen had, zal op Telegram elke aanbieder afzonderlijk moeten worden aangepakt. Pseudo- koop lijkt vooralsnog de enige oplos sing. „In het sociale verkeer ligt de zwakte voor verkopers. Je moet ze in zó'n positie krijgen dat ze in contact moeten treden met de koper", zegt Roel van der Valk. Vooralsnog voelen criminelen zich zo vrij als een vogel op Telegram. Ze bieden volop drugs aan, en vragen om tips. Zoals Jo, die een foto stuurt van met inkt besmeurde bankbiljet ten, waarschijnlijk afkomstig uit een plofkoffer. 'Hoe kan ik deze geld ge makelijk inwisselen?' maandag 13 augustus 2018 GO 53 hune bedden - Bezoeker John van der Borg Assen o# °S Borger1^ DRENTHE Emmen Hoogeveen De hunebedden zijn ook geliefd als foto locatie. FOTO COR Q^KQck' ?.*.,ll 100% 121:19 "V 7.2K leden I Vastgezet bericht inicicsoc: ru hoe kan ik deze geld gemakelijk inwisselen Wapens, drugs en illegaal ver kregen geld worden via Telegram gemakkelijk verhandeld. Vastgezet bericht Amsterdam SOSA HEEL 50 EURO halfje 30 EURO MADMA1 GRAM 25 EURO KETAMINE 1 GRAM 30 EURO XTC 5 STUKS 25 EURO BINNEN HALF UURTJE OP BESTEMMEN ALLEEN OMG AMSTERDAM Tel Wie gele platen wil drukken Is bij mij aan het juiste Pb me!! T Pavel Durov. - - Beveiligings deskundige Rafael Amado Vastgezet bericht Tazers, Boksbeugels, Pepperspray, Messen, Vuurwerk. Alles aanwezig omgeving Amsterdam! Connect ietssl! beste clone iphone op telegram te koop pb me Paarse Tesla's 220mg wees er snel bij op=op

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9