'Wanhopige' man steelt leeg vliegtuig en crasht op eiland 7 Kanker door omstreden bestrijdingsmiddel De 46-jarige Dewayne Johnson, va der van twee zoons, gebruikte het middel zo'n dertig keer per jaar en kwam zelfs eens helemaal onder Roundup te zitten, toen een tuin slang scheurde. Hij claimde hier door kanker te hebben gekregen. Een juryrechtbank in San Francisco stelde hem in het gelijk. Het glyfo- saat in het bestrijdingsmiddel zou de Amerikaan ziek hebben ge maakt. Hij had zweren over meer dan 80 procent van zijn lichaam, stelden artsen vast. De uitspraak is opmerkelijk, om dat er naar schatting honderden za ken lopen tegen fabrikant Mon santo en door de miljoenenclaim nu ook geheime documenten op straat zijn komen te liggen. Daaruit blijkt dat al sinds de jaren 90 intern bekend was dat Roundup kanker verwekkend zou kunnen zijn. Ook in Europa zal de uitspraak nauwkeurig worden gelezen. Ook hier ligt Roundup onder vuur. Het middel is weliswaar sinds 1974 een van de meest gebruikte bestrij dingsmiddelen ter wereld in de landbouw maar al langer verschij nen rapporten dat het erg giftig zou Hij brengt de rest van zijn leven, hoe lang dat nog duurt, in luxe door zijn. Het middel wordt ook door consumenten gebruikt. In 2015 zei de Wereldgezond heidsorganisatie na onderzoek dat glyfosaat 'waarschijnlijk kankerver wekkend' is. In onder meer Frank rijk en België wordt daarom ge werkt aan een verbod, hoewel de Europese Commissie eind vorig jaar toch opnieuw voor vijfjaar ak koord gaf voor het gebruik. Tegenstanders kunnen de uit spraak in de zaak Johnson wel als munitie tegen Monsanto beschou wen. Uit de vrijgegeven documen ten zou blijken dat het bedrijf onaf hankelijke studies over de gevaren van Roundup met pr wilde bestrij den. Ook zouden medewerkers van het bedrijf heimelijk hebben mee geschreven aan onderzoeken die het middel vrijpleitten. Namens de Europese Commissie onderzoekt een commissie inmid dels of de goedkeuring van het middel volgens de regels is gegaan. De uitkomsten hiervan worden in december verwacht. Monsanto is direct tegen de uitspraak in de zaak van de conciërge in beroep gegaan. „Er liggen meer dan 800 studies waaruit blijkt dat glyfosaat veilig is", zei de vicepresident van Mon santo. Volgens de advocaat van klusjeman Johnson speelt Mon santo een woordenspel: glyfosaat is volgens hem vooral kankerverwek kend door de combinatie van an dere ingrediënten in Roundup. Of de uitspraak in hoger beroep standhoudt, is de vraag. „Maar De wayne gaat de rest van zijn leven, hoe lang hem dan ook gegeven is, in luxe en comfort doorbrengen," zei zijn advocaat hoopvol. Ook de 71-jarige Franse boer Jean Claude Teriet heeft een aanklacht gedaan tegen de producent van Roundup gedaan. Dat meldt Ie Pa- risien. Hij zegt dat hij teelbalkanker heeft gekregen door het gebruik van het bestrijdingsmiddel. SEATTLE Op het vliegveld van de Amerikaanse stad Seattle is een luchtvaartmedewerker ervandoor gegaan met een leeg passagiers vliegtuig en is daarmee niet veel la ter gecrasht op een eiland. Volgens de politie van Tacoma is de dader een vliegtuigmonteur en voerde hij diverse stunts uit in de lucht. De politie gaat uit van zelfmoord. Twee jachtvliegtuigen zetten on middellijk de achtervolging van het toestel in. Volgens de politie speel den die geen rol bij de crash. „De pi loten hebben ervoor gezorgd dat het gestolen vliegtuig uit de buurt bleefvan gevaarlijke plaatsen", zegt de politie van Pierce County waar Tacoma onder valt. Het gestolen toestel is een Bom bardier Q400 van Horizon Air, een dochteronderneming van Alaska Airlines, met een capaciteit van zo'n zeventig passagiers. Op Twitter zijn audiofragmenten te horen van het gesprek tussen de 'piloot' en de verkeerstoren. Daar uit blijkt dat de man zijn vliegerva- ring had opgedaan via de computer. Hij maakt een verwarde en wanho pige indruk. De verkeersleider pro beert de man te helpen met het lan den, maar dat lukt niet. Uiteindelijk crasht hij op Ketron Island, waar het vliegtuig een stuk bos in brand zet. De politie sluit uit dat het om een terreurdaad gaat. „Het is een 29- jarige man uit Pierce County die zelfmoord heeft gepleegd." Het vliegverkeer werd enige tijd stilgelegd. Gisteravond was de luchthaven weer normaal in be drijf. Voor zover gisteren bekend, raakte op de grond niemand ge wond bij de crash. k-iüL maandag 13 augustus 2018 PC Johnson is geëmotioneerd na de uitspraak. Hij heeft niet lang meer te leven, fotosap Tuinier krijgt250 miljoen van producent Roundup Een Amerikaanse tuinier krijgt ruim 250 miljoen euro aan scha devergoeding: hij zou kanker hebben gekregen van het om streden onkruidmiddel Roun dup. Dat middel is ook in Europa zeer omstreden. Tobias den Hartog Rotterdam/San Francisco - Dewayne Johnsons advocaat Kijk op de site bij /video Hoe de tuinman reageert wanneer bekend wordt dat hij 289 miljoen dollar krijgt als schadevergoeding. lniliit j -jrjl De rookpluim boven de plek waar de Bombardier Q400 (inzet) op Ketron Island neerstortte, fotosafp/epa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7