Aanval 'Nederlander' op Turks consulaat 5 Plannen voor monument liggen gevoelig Maleisië heeft nog steeds geen monument voor de slachtoffers van de neergeschoten vlucht MH17. „De ramp wordt overschaduwd door die met MH370." Rouw is een luxe. Als ik alleen zou huilen, doe ik mijn man geen recht Nederlandse en een Belgische ji- hadist in het gebied. Zij behoor den tot het aan Al Qaeda-geli- eerde labhat al Nusra, maar zien zich nu als 'freelancer'. Ze zeggen te zullen 'vechten tot het einde'. Andere bronnen stellen echter dat sommige jihadisten inmiddels een terugkeer naar Europa probe ren te regelen. AMSTERDAM Een man (34) heeft zaterdagavond het Turkse consulaat in Amsterdam aange vallen. Hij gooide volgens het con sulaat met drie zelfgefabriceerde brandbommen. Het gebouw raakte daardoor licht beschadigd. Volgens een verklaring van de consul-generaal Tolga Orkun gaat het om een Nederlander. De poli tie doet over de afkomst van de aanvaller geen uitspraak, maar be vestigt wel dat een 34-jarige man is opgepakt. Volgens Orkun blijkt uit came rabeelden dat de man zaterdag om 22.10 uur drie projectielen gooide naar het gebouw bij het Museum- Als de strijd in Idlib begint, gaat een cruciale fase van de Syrische burgeroorlog in. Na een overwin ning van Assad heeft hij weer de controle over een groot deel van het land. De Koerden beheersen nog wel een groot gebied. In juli zijn de Koerden en Assad bespre kingen begonnen over de toe komst van die regio. plein. Het eerste projectiel viel brandend in de tuin, een tweede bij de entree van de hoofdingang. De derde richtte geen schade aan doordat die niet tot ontbranding kwam. De brandbommen beston den uit bij elkaar gebonden spuit bussen. De politie kon de dader op basis van zijn signalement op 1 kilome- afstand van het consulaat aanhou den. Wat hem tot zijn daad be woog, is niet bekend. Consul-generaal Orkun liet in zijn korte verklaring weten dat de medewerkers van het consulaat zich niet uit elkaar laten drijven door deze actie. Maleisië beleefde in 2014 twee trage dies. Op 8 maart verdween de MH370 van de ra dar en op 17 juli werd de MH17 bo ven Oekraïne neergeschoten. „In vier maanden verloren we twee vliegtuigen. Wat er is ge beurd met MH370, is nog steeds niet duidelijk", zegt Fuad Sharuji, crisisdirecteur bij luchtvaartmaat schappij Malaysia Airlines. „We hebben een paar wrakstukken ge vonden van het vliegtuig, maar het wrak zelf niet. Veel familieleden willen geen monument voor MH370 voordat het vliegtuig is ge vonden. Vooral Chinezen zijn er tegen. Ze denken dat inzittenden nog leven, dat het toestel ergens staat. Tot op de dag van vandaag geloven ze dat hun geliefden nog in leven zijn en dat ze met mede weten van de regering gegijzeld worden. Als we het vliegtuig en de lichamen niet vinden, zullen ze nooit geloven dat ze dood zijn." De weerstand van de MH370- nabestaanden, hield ook een mo nument voor MH17 tegen. Zonder ruchtbaarheid, wordt wel aan plannen daarvoor gewerkt. Er lig gen een ontwerp in de vorm van een hibiscus, de nationale bloem van Maleisië, en een ontwerp rond een staartstuk van een vliegtuig. Beide ontwerpen bevatten de na men van de 298 slachtoffers. „We vragen er al om sinds 2026. De overheid heeft twee plekken aan gewezen waar een monument zou kunnen komen, dus we hebben goede hoop dat het er komt", aldus Sharuji. Maleisië is een land met meer dere religies: moslims, boeddhis ten, hindoes en christenen. Iedere groep herdenkt anders. Als het monument er komt, zo heeft de regering besloten, zijn religieuze ceremonies en gebeden daarbij verboden. Evenmin komen er grote jaarlijkse herdenkingen. Wie wil, kan er als individu heengaan. „Dat is het culturele verschil tus sen Maleisië en Nederland, waar leden van alle families samenko men om de slachtoffers te herden ken. In onze samenleving werkt dat niet zo. Als het monument af is, zijn daarbij geen officiële her denkingen. Families kunnen er zelf herdenken als ze dat willen." Asmaa Aljuned, weduwe van MHi7-copiloot Ahmad Hakimi Hanapi, betwijfelt of het monu ment er ooit komt. „Mensen zul len zeggen: 'Moet dat nu nog wel, kan dat geld niet beter besteed worden, en waarom zo veel aan dacht voor deze doden en niet voor anderen?"' Als het er wel komt, zal zijzelf het zeker bezoe ken. „Er moet iets komen." Asmaa (32) kreeg een staande ovatie toen ze in Nederland op de eerste herdenkingsbijeenkomst haar speech afsloot met de woor den die haar man had moeten zeg gen bij de landing in Kuala Lum pur. „Namens Malaysia Airlines en de rest van de bemanning: harte lijk dank dat u met ons heeft wil len vliegen. Wij wensen u een prettige dag." „Een herdenking zoals in Ne derland - die me echt raakte - is hier ondenkbaar. Het idee dat de premier hier iets tegen je zou zeg gen, of dat je de koning bijna kunt aanraken... Het is nog maar vier jaar geleden en er is dit jaar in Ma leisië helemaal niet herdacht." Ze is veranderd sinds die speech. Een hoofddoek draagt ze niet meer. „Ik ben verplicht aan mijn man dat onze zoon Abderrahman, die bijna 5 is, een goed leven krijgt. Dat kan ik hem niet geven als ik doe wat de omgeving van mij ver wacht." Ze opende na de dood van haar man een cafeetje met verse sappen en ze ging aan de slag als HR-adviseur bij de Verenigde Na ties. In de avonduren studeert ze. „Rouw is een luxe die ik met niet kan veroorloven. Als ik alleen zou huilen, doe ik mijn man geen recht. Hij was mijn jeugdliefde. Hij hield zo veel van Abderrahman. Ze hebben hem vermoord, maar ze kunnen Abderrahman en mij niet beroven van ons geluk." Asmaa is ervan overtuigd dat de daders gepakt en veroordeeld zul len worden. „Ik weet het zeker. Dat is een zaak van de lange adem. Ik kijk maar naar aanslag op de PanAmvlucht boven Lockerbie in 2988. Het duurde ook heel lang tot er een uitleveringsovereenkomst kwam om de verdachten daarvan te kunnen berechten." maandag 13 augustus 2018 Maleisië houdt het liever stil rond MH17 GO in de tang Ton Voermans Kuala Lumpur Asmaa Aljuned, de vrouw van MH17-copiloot Ahmad Hakimi Hanapi (onder), en hun zoon Ab- derrahman. foto ton voermans -Asmaa Aljuned (32) provincie Idlib, waarbij 39 mensen om het leven kwamen, fotoafp TURKIJE Raqqa Homs SYRIË JORD. Provincie Idlib Het Syrische leger richt zijn pijlen nu op Idlib. IRAK 50 km 1308181 BRON: ISW, LIVEUAMAP Syrisch leger Turks leger/Syrische geallieerde rebellen Syrische rebellen, Jihadisten Koerden IS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5