Rekstokkoning Zonderland vier jaar zonder kroon 10 Boei gemist: geen vierde Europese titel voor powervrouw Van Rouwendaal Beenkrampen tollend hoofd Een boei missen, terugzwemmen, een fenomenale achtervolging inzetten en dan na 25 kilometer net 0,1 seconde tekortkomen. Sharon van Rouwendaal deed het allemaal. Kilometer Een 'Sharonnetje'. Zo noemt Sharon van Rouwendaal (24) het zelf als ze een domme fout maakt in een open- waterrace. In 2016 zwom ze op de EK in Hoorn opeens tussen de water planten toen ze aan de verkeerde kant van het parkoers was beland. Dit voorjaar knalde de Nederlandse powervrouw bij de World Cup op de Seychellen in het zicht van de haven tegen een ponton. En gisteren miste ze in de 25-kilo- meterrace op de EK in Schotland een boei en moest ze ruim 200 meter te rugzwemmen. De olympisch kampi oene van Rio verloor meer dan een minuut en zette met nog 5 kilometer te gaan de achtervolging in. In de laatste meters ging het tussen Van Rouwendaal en Arianna Bridi. De Italiaanse tikte na bijna 5,5 uur zwemmen één tiende van een se conde eerder aan. Na drie Europese titels in Loch Lo mond (5 en 10 km, plus gemengde estafette over 5 km) moest Van Rou wendaal door een onnodige fout ge noegen nemen met zilver. Het is een smetje op een formidabele week voor de in Frankrijk trainende zwemster. Ze kwam voor één titel naar het prachtige Schotse meer. Het werd driemaal goud en een keer zilver. Van Rouwendaal imponeerde. Zij maakte de wedstrijden hard en in de ge mengde estafette wist ze zelfs man nelijke tegenstanders bij te benen. Fenomeen De vrouw die onder de Franse coach Philippe Lucas gemiddeld 18 kilome ter per dag zwemt, is gewoonweg een fenomeen. Maar wel een fenomeen dat erkenning mist in Nederland, zo vertelde Van Rouwendaal vorige maand in deze krant. Waar ze in het zwemgekke Frankrijk op handen wordt gedragen, mist ze in eigen land waardering. „Niemand kent mij in Nederland. Ik ben nog nooit herkend als ik in de trein zit van Schiphol naar mijn ouders in Eindhoven." Van Rouwendaal groeide met haar ouders, oudere zus en broer op in Baarn. Op haar derde begon ze met zwemles en toen ze zeven was, zei ze al dat ze olympisch kampioen zou worden. De energieke Sharon zag overal een wedstrijd in. Op kinder feestjes wilde ze alle spelletjes win nen. Het gezin Van Rouwendaal woonde van Sharons zevende tot veertiende jaar in Frankrijk. Daar deed ze niet alleen viermaal per week aan zwemtraining, ze was ook een ta lentvol atlete. Door al dat gesport viel ze bij klasgenootjes een beetje buiten de boot. Die vonden het maar raar dat Van Rouwendaal tussen de middag ging zwemmen. Van Rouwendaal trok zich er niets van aan. Zoals ze ook als volwassene haar eigen plan trekt. Op haar twin tigste vertrok ze naar Zuid-Frankrijk om te gaan trainen onder het Spar taanse regime van coach Lucas. Hij leidde haar naar olympisch goud in Rio op de 10 kilometer. In Frankrijk leerde Van Rouwendaal afzien en pijn lijden. Het kwam haar afgelopen week weer allemaal van pas. STOMME FOUT' GLASGOW Gelegenheid om rustig in een hoekje van de SSE Hydro- arena zijn nederlaag te overdenken, kreeg Epke Zonderland (32) niet. Een cameraman hijgde in zijn nek. De Fries stak twee vingers in de lucht naar de televisie. Zijn glim lach verraadde dat hij kan leven met uitbreiding van zijn collectie zilver werk. Ook in verliezen is Zonder land groots. „Ik ben blij met mijn oefening. De vluchtelementen zijn de grote uitdagingen." Op dat on derdeel kent hij nog altijd niet zijn gelijke. „Ik heb zin om door te wer ken naar de WK. Ik krijg hier veel energie van." Hij wordt internationaal al jaren erkend en bewonderd als de groot ste vakman in het rekstokturnen. Met de Londen-triple zette Zonder land op de Olympische Spelen van 2012 een nieuwe standaard. Drie vluchtelementen aan elkaar ge knoopt: dat was nooit eerder ver toond en zes jaar later heeft nog niemand hem dat ooit nagedaan in een wedstrijd. De koning van de rekstok slaagt er echter al vier jaar niet meer in om zijn unieke talent om te zetten in ti tels. Na zijn WK-goud van 2014 werd hij nooit meer kampioen. Niet van de wereld, niet van Europa, zelfs niet van Nederland. Een ko ning zonder kroon. Om studieredenen sloeg de Eu ropees kampioen van 2011 en 2014 de EK's van 2016 en 2017 over. De verplaatsing van de Europese titel strijd naar later in het jaar, vanwege het omnisportevenement in Glas- gow, kwam Zonderland goed uit. In het voorjaar zou hij weer afgezegd hebben, omdat hij toen druk was met het behalen van zijn dokters bul. Niemand die donderdag in de kwalificaties kon tippen aan zijn score van 14.333 punten. Als uitge sproken favoriet begon Zonderland aan het slotonderdeel in Glasgow. De inschatting van Zonderland dat de Zwitser Hegi (25) een van zijn belangrijkste tegenstrevers zou zijn, bleek juist. In uitgangswaarde had hij een voordeel van een half punt op Hegi. Na twee geslaagde vluchtcombi's was het hachelijke deel van de oefening achter de rug. Vervolgens kon Zonderland na een doorsteek zijn draai niet afmaken. Een technische fout die hem zwaar werd aangerekend. „Ik kom daar nog wat kracht tekort, kon 'm niet houden. Mijn rug blijft een zwakke plek. Ik heb de afgelopen tijd wat dat betreft ook nog wat rustig aan gedaan. Dat moet nog groeien." maandag 13 augustus 2018 GO 'Sharo veranc Natasja Weber Loch Lomond Onder het Spartaanse regime van trainer Philippe Lucas zwemt Van Rouwendaal gemiddeld 18 kilometer per dag. Sharon van Rouwendaal is na haar inhaalrace gefinisht op 0,1 seconde van een vierde gouden medaille, foto reuters LOCH LOMOND Sharon van Rouwendaal was helemaal kapot na haar race over 25 kilometer (en enkele honder den meters extra). „Ik maakte een stomme fout na 20 kilome ter. Opeens hoorde ik iemand schreeuwen en bleek dat ik de verkeerde kant op ging. Ik ben teruggegaan, moest huilen en probeerde weer aansluiting te vinden bij de groep. Gelukkig lukte dat. In de laatste meters wist ik dat ik die Italiaanse kon pakken, maar kort voor de fi nish kreeg ik kramp in mijn been. Mijn hoofd tolde. Ik was echt dood. Toch voelt mijn zil ver van vandaag als goud." Epke Zonderland met zijn zil veren medaille, fotoneilhall/epa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 38