1-2 Smeets na prachtgoal: 'Lucky? Nee, slim gedaan' 1-1 6 REPORTAGE DEBUUT FC EMMEN Het was gisteren net kermis in Den Haag. Terwijl ADO in het spookhuis leek beland, stapte nieuwkomer FC Emmen dol van vreugde - en toch ook een beetje misselijk - uit de achtbaan. Dat FC Emmen na 33 jaar in de eerste divisie het hoogste niveau haalde, maakte een hoop los in Drenthe. Zoveel dat de club de KNVB gevraagd had om de eerste wedstrijd 'uit' te mogen spe len. De Oude Meerdijk was nog niet klaar voor de eredivisie. Het verzoek werd gehonoreerd, zodoende was ADO gisteren in Den Haag de eerste opponent. Al om 12.25 uur. „Een on mogelijke tijd, maar dat hoort er dan bij", vond trainer Dick Lukkien, die zaterdag met zijn selectie al het land doorkruiste. In Nieuwerkerk aan den IJssel stopte de bus. Daar werd in een hotel overnacht. Gewijde grond voor de Drenten, want ze sliepen er in mei ook al. Dat was kort voordat Sparta uit de eredivisie werd gekegeld. Luk kien: „Het gaf een vertrouwd gevoel. De voorbereiding zo was ideaal." In het logement werd op verzoek bij het ontbijt al pasta uitgeserveerd. Spaghetti „Om negen uur aan de spaghetti, dat was niet lekker kan ik je vertellen", keek aanvoerder Anco Jansen (29) te rug op de start van de dag waarop Emmen de eredivisie binnenkwam. Met een grijns: „Normaal lig ik op zondagochtend op die tijd ook nog in mijn nest. Ja, er komt veel bij kijken. Misschien moet ik er ook iets meer voor laten, maar dat doe ik met een doel." Dat bleek gisteren op het veld. Na dat Emmen het eerste halfuur aardig had doorstaan, kwam het uit het niets op voorsprong. Glenn Bijl scoorde op prachtige wijze Emmens eerste in de eredivisie. De stofzuiger op het middenveld uit Stadskanaal kreeg veel ruimte en schoot de bal met veel effect buiten bereik van AD O-doelman Indy Groothuizen. „Die goal hadden we nodig om alle schroom van ons af te gooien", con stateerde Lukkien. Vijf minuten later stond het al 0-2. Jansen benutte een strafschop. De Emmen-spelers kon den hun geluk niet op en bleven aan vallen. Lukkien bleef er nuchter on der. „Waren we na de pauze ook zo effectief, dan hadden we misschien met 0-4 voorgestaan. Dat was iets te veel van het goede geweest." Onwerkelijk Met name Jansen liet een goede mo gelijkheid op de 0-3 liggen. Het bleek niet bepalend, want ondanks de aan sluitingstreffer van Sheraldo Becker hield Emmen stand in Den Haag. Tot genoegen van Jansen, duidelijk de publiekslieveling van de iets meer dan honderd meegereisde fans in het *2.4 uitvak. „Het is nog een beetje onwer kelijk allemaal, we zitten in een acht baan. Nu moeten we ervan genieten en lekker een beetje normaal doen." Met AZ (thuis) en Ajax (uit) zijn de volgende wedstrijden pittig. Voor smaakmaker Jansen was het tegen ADO al aanpoten. „Fysiek is de eredi visie veel zwaarder", aldus de oud speler van onder meer Roda JC en De Graafschap. „Dat er we er hard aan hebben getrokken in de voorberei ding is nodig ook, want we zullen niet elke wedstrijd de betere zijn. Er zit spirit in de ploeg, dat geeft een Er komt veel bij kijken. Ik moet er misschien ook iets meer voor laten De dag dat FC Emmen debuteerde in de eredivisie met een zege gevangen in vier beelden. De rode draad in de foto's is duidelijk: jui chen en blijd schap, zowel tijdens als na het duel. paar procent extra." Dat deed ook Nicklas Pedersen, die samen met Jansen voorin stond. De Deense oud-spits van FC Groningen kwam afgelopen week pas over van KV Mechelen, maar mocht van trai ner Lukkien direct beginnen. Hij ging zo diep tegen de Hagenaars, dat hij de zo vroeg genuttigde sport- maaltijd niet kon binnenhouden. „Hij is nog niet helemaal fit, maar ik ben meer dan tevreden", besloot Lukkien. „Ik heb heel veel geloof en vertrouwen in de spelers. Dit is een droomdebuut." Zestien jaar en ruim drie maanden lang was René van Dieren de laatste doelpuntenmaker van Fortuna in de eredivisie. Met die verder onbe duidende treffer tegen NAC - de gradatie was reeds een feit - heeft de middenvelder klaarblijkelijk geen blijvende herinnering achter gelaten in Limburg. „Geen idee wie dat is", bekent Jorrit Smeets (23), die sinds zaterdag zijn opvolger is. „Het is ook al even geleden, hè." Zelf was hij destijds zeven jaar oud en meer in Ajax geïnteresseerd dan in Fortuna. Maar Smeets - ge boren in Landgraaf- weet inmid dels dondersgoed wat de donkere, eindeloze dwaaltocht in de eerste divisie met de club heeft gedaan. „Je ziet het aan de opkomst hier in Rotterdam. Niet alleen het uit vak zat vol, onze fans zaten ook in de thuisvakken. Fortuna leeft enorm. Ze hebben jaren naar dit moment uitgekeken. Vorig seizoen heb ik rond de promotie zoveel mensen zien huilen. Dit doelpunt maakte opnieuw veel los. Mooi dat ik 'm mocht maken." Die belangrijke r-i in het begin van de tweede helft, nadat Jurgen Mattheij de Rotterdammers op een 1-0 voorsprong had gebracht, was een bijzondere. Op enkele meters van zowel zij- als achterlijn leek Smeets niet direct in een kansrijke positie. Maar de middenvelder krulde zijn inzet toch over de ver bouwereerde doelman Alessandro Damen tegen het net. „Het was een voorzet", luidt zijn eerlijke com mentaar. „Maar het was wel mijn intentie om de bal scherp voor te geven, zodat hij er eventueel ook in één keer in kon vliegen. Een lucky? Dat vind ik niet. Gewoon slim ge daan, denk ik." maandag 13 augustus 2018 GO 'Normaal lig ik zondag om negen uur nog in bed' Yorick Groeneweg Den Haag ADO DEN HAAG - FC EMMEN tWBOBHil -Anco Jansen (29) FOTO ANP, PRO SHOTS EXCELSIOR - FORTUNA SITTARD De rentree van Fortuna Sittard in de eredivisie leverde een punt op. Een prachtige treffer van Jorrit Smeets zorgde voor een 1-1 gelijkspel tegen Excelsior. Tim Niemantsverdriet Rotterdam financ Jorrit Smeets maakte de 1-1, een fantastisch doelpunt, fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 34