Geldweaaooier 'Een beetje noodzakelijk' 2 EREDIVISIE AJAX-HERACLES ALMELO A Na de dramatische competitiestart van Ajax tegen Heracles (1-1) krijgt de wedstrijd morgen tegen Standard Luik ontegenzeggelijk een nieuwe dimensie. Het positieve sentiment is snel gedraaid. Column HUGO BORST TEN HAG Frank Wormuth komt Klaas-Jan Huntelaar tijdens het interview even snel de hand schudden. De Duitse coach van Heracles is fan van de Ajax-spits die jarenlang in Wor- muths vaderland speelde. Hunte laar knikt even naar de trainer, maar zijn humeur staat helemaal niet naar complimenten. Want Huntelaar, gisteren 35 geworden, was net bezig in klare taal de pijn punten van zijn ploeg te benoe men. En indirect de boel al op scherp te zetten voor morgen als Ajax na de 2-2 in Luik tijdens de return tegen Standard de play-offs van de Champions League moet bereiken. De meest beklijvende quotes over het belabberde optreden van Ajax? „We moeten mentaal voor uit. Dat als je een keer wat minder bent, wel meer geeft en niet blijft hangen in 'ik voel me niet zo top'. Daar moet je doorheen." En: „We kunnen niet spelen zoals tegen Heracles en daarmee ongestraft wegkomen. We moeten veel meer investeren in een wedstrijd." Pijnlijke conclusies na het eerste weekeinde van de eredivisie. Want nadat Ajax dinsdag in Luik een 0-2 voorsprong weggaf, klonken woorden van gelijke strekking. Nee, dit Ajax is dan wel een elftal met grote namen, maar nog abso luut geen team dat gezamenlijk de strijd aangaat. Na de voorzichtig positieve start van het seizoen met overwinningen op Sturm Graz is dat sentiment vliegensvlug weg. Juist daarom ook is morgen zo belangrijk als de Johan Cruijff Arena is uitverkocht voor de be slissende wedstrijd tegen Luik. In woorden waarschuwt Huntelaar dus al. De daden moeten volgen. fans bedanken. „Schaam je kapot", zingen de zeshonderd, die al be kend zijn met het oeuvre. Juist om dat ze het repertoire afgelopen don derdag, na de 4-0 dreun tegen AS Trencin, ook al door het Slowaakse Zilina lieten weerklinken. Het geeft in essentie de status van de bekerhouder weer. Het seizoen is welgeteld drie officiële wedstrij den oud, en de Rotterdamse club gaat nu al gebukt onder grote twij fels en zorgen. Feyenoord vertoont de kenmerken van een ploeg die naar vakantie snakt. Merkwaardig, aangezien die vakantie zojuist ach ter de rug is. „Je móet door", stelt coach Giovanni van Bronckhorst na de 2-0 nederlaag op De Vijverberg. Tja, wat kan hij anders zeggen? Als geen ander weet Van Bronck horst dat de rust bewaren noodza kelijk is om de situatie niet verder te laten escaleren. De vraag is in hoeverre het realistisch is. Daarvoor oogt dit elftal te zwak. Het laatste fluitsignaal van De Graafschap-Feyenoord echoot nog na, als het decor de middag feilloos typeert. Enerzijds zijn er die dui zenden Superboeren- en boerin nen die uitgelaten rampen en stam pen op de klanken van Bennie Jo- link. Aan de andere kant de spelers van de Rotterdammers die met ge bogen hoofden hun meegereisde Daverende verrassingen, geen wedstrijd was saai. Toch meent een stelletje drammers van de Eredivisie CV (ze noemen zich trouwens innovatief) nog steeds dat onze competitieopzet moet veranderen. Ze hebben een Engels consultancybureau voor veel geld gevraagd zes nieuwe eredivisieformats te verzinnen. Dat moet onder andere leiden tot 'een stijging naar positie 8 op de UEFA-ranking'. Wat een geldweggooierij. AZ liet zich uitschakelen door een club uit Kazachstan, omdat het wél spelers lucratief verkocht maar te zuinig was om op tijd fatsoenlijke vervangers te halen. Bij Feyenoord vonden ze het niet nodig om 24 uur eerder te gaan trainen op het veld van Trencin, een clubje met een begroting van twee miljoen. Lekker signaal aan je eigen spelers. Ajax verspeelde tegen Standard Luik op klassiek arrogante wijze een voorsprong, waarbij aangetekend dat de ge doemde Ten Hag in de rust ver zuimde de gruwelijke disbalans te corrigeren met effectieve wis sels. Je zou kunnen beweren dat de daaropvolgende wanprestaties van Ajax (1-1 tegen Heracles) en Feyenoord (2-0 nederlaag tegen het gepromoveerde De Graaf schap) ideaal zijn om de boel op scherp te zetten voor dinsdag (return tegen Standard Luik) en donderdag (return tegen Tren cin). Maar bij Ajax staat iedereen stijf van de zenuwen en bij Fey enoord heeft geen speler ook maar een vleugje zelfvertrou wen. Ik ben niet van dat Engelse consultancybureau, mijn advies om beter te presteren in Europa is gratis: Omdat de wedstrijden in de voorronden van de Europa League en Champions League meestal niet goed afliepen voor Belgische clubs, zijn ze in dat land het seizoen drie weken eer der begonnen aan hun nationale competitie dan bij ons gebruike lijk is. Sinds die verandering presteren ze beter in Europa. Be ter dan wij, losers uit Nederland. Logisch ook wel. Eerder begin nen betekent dat je op het cruci ale moment conditioneel verder bent en ook beter ingespeeld. Je zag het aan Standard Luik tegen Ajax. De voetballers van de Waalse club waren individueel minder, maar qua uithoudings vermogen en collectief veel be ter. Mentaal ook trouwens. Mede door nonchalance en zelfvoldoe ning (Ziyech moet 0-3 maken, Huntelaar 1-3) hielp Ajax de Bel gische vechtersbazen in de wed strijd. Het wordt een gruwelijke Eu ropese week. Mijn advies om beter te presteren in Europa is gratis maandag 13 augustus 2018 Nieuwe dimensie Daniël Dwarswaard Ajax-trainer Erik ten Hag heeft geen spijt dat hij tegen Heracles enkele spelers rust heeft gegeven. „Want dit is wel een beetje noodzakelijk", vond de coach, die zijn ploeg zonder Klaas-Jan Huntelaar, Nicolas Tagliafico, Frenkie de Jong en Lasse Schone liet aftrappen. Vooral het gemis van Huntelaar liet zich voelen. Kaj Sierhuis kon geen moment waarmaken waarom hij mocht debuteren in de eredivisie. „We missen Dol- berg", zei Ten Hag. „En Hunte laar heeft vorig seizoen vijf spierblessures gehad. Dan zijn drie wedstrijden in zeven dagen veel. Tagliafico en Schone hebben het WK ge speeld. Zij hebben amper va kantie gehad. Frenkie de Jong is lang geblesseerd geweest. Hij is nog steeds niet honderd procent fit. Dan moet je voor zichtig zijn met zulke jongens." Het pakte slecht uit. „We zou den de gaskraan opendraaien, maar we speelden zonder tempo." Amsterdam Feyenoord Voor Feyenoord dreigt het nu al een probleemseizoen te wor den. Na de gênante 4-0 neder laag van afgelopen donderdag tegen het Slowaakse Trencin verloren de Rotterdammers van De Graafschap met 2-0. Dennis van Bergen Doetinchem Eric Botteghin protesteert bij scheidsrechter Pol van Boekei na zijn rode kaart. FOTO STANLEY GONTHA/PRO SHOTS Speelronde 1 in de eredi visie was geweldig. .ff VvJA.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 30