Meriete wordt 25 .TREURNIS B FEYENOORD liMrent Criminelen ruilen voor duistere zaakjes dark web in voor Russische WhatsApp Walcheren HitvanSurrender in nieuw jasje Bart Nieuwkoop buigt het hoofd na de 2-0 van De Graafschap. Drie dagen na de ontluisterende Europese nederlaag tegen het Slowaakse Trencin (4-0), incasseerden de Rotterdammers bij de start van de eredivisie ook in Doetinchem een flinke tik: 2-0 tegen promovendus De Graafschap. Cocaïne, paarse xtc-pillen met Tes- la-logo en sets om een wietkweke- rij te beginnen. Maar ook valse bil jetten van 50 en 20 euro, stroom stootwapens en pistolen. Het is volop te koop via Nederlandse groepen op berichtendienst Tele gram. Het illegale aanbod is voor elke Telegram-gebruiker toegankelijk, maar aanbieders verschuilen zich achter anonieme accounts. Berich ten via Telegram zijn versleuteld. Omdat Telegram vooralsnog geen gegevens verstrekt aan opsporings diensten, voelen criminelen zich er veilig. Telegram, de Russische variant van WhatsApp, heeft de rol overge nomen van dark web, het versleu telde deel van het internet. „Dat ge beurde met name nadat politie diensten in de zomer van vorig jaar de grote illegale marktplaatsen Al- phabay en Hansa Market oprol den", zegt onderzoeksanalist Rafael Amado van Digital Shadows. De politie moet criminelen één voor één aanpakken, via pseudokopen De specialist in digitaal risico management publiceerde deze zo mer een onderzoek naar cybercri- minaliteit. Want ook de verkoop van onder meer creditcardgegevens en beveiligingslekken blijkt van het dark web naar Telegram te zijn overgegaan. „We vonden op hac kerforums op internet de afgelopen maanden meer dan 5000 verwij zingen naar Telegram-groepen", zegt Amado. Volgens it-experts is de handel op Telegram lastig te bestrijden. In te genstelling tot marktplaatsen op dark web is de verkoop niet gecen traliseerd. „Het is lastiger om in één keer een heel kanaal op te rollen", zegt Roel van der Valk van Red Team Cyber Security. „De politie moet criminelen één voor één aan pakken, bijvoorbeeld via pseudo- koop." Maar op Telegram zijn crimine len en kopers ook kwetsbaar, zegt Van der Valk. „Er wordt geen repu tatie bijgehouden van betrouwbare kopers en verkopers, zoals op het dark web. Oplichting ligt daarom meer voor de hand." Volgens de beveiligingsexperts heeft het geen zin om Telegram te verbieden. „Er zitten genoeg goede kanten aan. Deze beveiligde berich- tenservice wordt ook gebruikt door mensenrechtenactivisten en jour nalisten", aldus Amado. De Nationale Politie zegt te we ten dat criminelen overstappen op Telegram, maar wil geen details kwijt over de aanpak. „Het heeft onze aandacht", zegt een woord voerder. Telegram heeft niet gerea geerd op vragen van deze krant. »P8 Nieuwsmedia pi6 Sport 1 en 2 FOTO ANP/PRO SHOTS Dark web is uit, Telegram is in Criminelen handelen groot scheeps in drugs, wapens en vals geld via berichtendienst Te legram. Ze hebben massaal het dark web verlaten, nadat de po litie daar vorig jaar twee grote il legale marktplaatsen oprolde. Koen Voskuil Amsterdam -Roel van der Valk, Red Team Cyber Security Flinke buien, ook zon maandag 13 augustus 2018 pzc.nl Ook voor het laatste <n> regionale nieuws 22°C Jaargang 260 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,35 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 1