Koester rol van streektaalmuziek Overlast door brand in loods Antwerpse haven Zeeuwse missie op Sziget is geslaagd Inruil 16 ZE SURRENDER JUBILEUM 'Meriete' is 25 jaar geworden. Reden voor de Zeeuwse band Surrender om hun geliefde geesteskind in een nieuw jasje te steken. En niet alleen 'Meriete'. De complete debuutplaat wordt opnieuw opgenomen. Of zoals de band het zelf noemt: 'ingeschreeuwd en -geknetterd'. Commentaar Ach Meriete, 25 jaar alweer. Kleintjes worden groot. Het jubileum is voor de Zeeuwse band Surrender reden om hun grootste hit opnieuw op de plaat te zetten. „Me binne noe 25 jaer vadder en zulle dr nog us flink porre op zette", belooft het kwartet. Je zou Meriete als de vaandeldraagster van de Zeeuwse dia- lectmuziek kunnen zien. Het nummer is bijvoorbeeld steevast terug te vinden in de hoogste regionen van de jaarlijkse Zeeuwse Top 40 van Omroep Zeeland. In 2011 was het zelfs goed voor een nummer 1-notering. Het succes laat zich makke lijk verklaren, vanwege de hoge meezingfactor en het tragische verhaal. Tegelijkertijd roept het inmiddels ook vragen op. Kan de weinig subtiele tekst in het huidige #metoo-tijdperk eigenlijk nog wel? Het zal de fans een zorg zijn. Er zijn streektaalartiesten - Normaal, De Kast en Rowwen Hèze zijn de bekendste voorbeelden - die erin slagen ook lan delijk furore te maken. Verder vervullen ze toch voornamelijk hun functie in de eigen regio, zoals Surrender maar ook de La- maketta's dat doen in Zeeland. Ongeacht of de muziek nu je smaak is of niet, moet die rol vooral worden gekoesterd. Het zingen in de eigen taal draagt bij aan het behoud van de regionale cultuur en raakt uiteindelijk aan het diepste van de mens. Nummers zoals 'Meriete' - en hun succes - zeggen iets over de Zeeuwse identiteit. Wat dat ook moge zijn. Het zingen in de eigen taal draagt bij aan het behoud van de regionale cultuur ANTWERPEN De brand die afge lopen weekeinde uitbrak in een loods in het Leopolddok in Ant werpen zorgde voor veel hinder op de rechteroever van de Antwerpse haven. In dorpen als Stabroek en Kapellen ondervonden bewoners er overlast van. In Brabant en Zee land werden geen klachten over stank genoteerd. De Veiligheidsre gio Zeeland heeft nauw contact met de Belgische instanties en de Veiligheidsregio Midden- en West- Brabant. De metaalbrand in de loods in het Leopolddok, was buitenge woon moeilijk te bestrijden. De brandweer heeft eerst geprobeerd zoveel mogelijk van de 5000 ton nikkelsulfide uit de loods weg te halen. Dat lukte voor voor ongeveer de helft. Oplopende temperaturen maakten verder werken mogelijk. De rampenfase die de gemeente gisterochtend afkondigde, werd la ter weer opgeheven. Een gebied van 1,8 kilometer rond de brand werd ontruimd, inclusief de bemanning van aangemeerde schepen. Nikkelsulfide is een giftige en kankerverwekkende stof die wordt gebruikt in de mijnbouw. De rook De brand is moeilijk te bestrijden, omdat de hitte steeds nieuwe brandjes veroorzaakt alleen al kan irritatie aan de ogen of hoest veroorzaken. Vanuit Brabant en Zeeland zijn geen klachten bin nengekomen. De smeulende brand is onder controle, maar het nablussen kan nog dagen in beslag nemen. ALMANAK De trouwe bolide was al heel wat jaren in het bezit van dit Middelburgse gezin. Ze hadden er samen dus al talloze ritten op zitten. Ook dit jaar bracht de auto de vier weer naar hun va kantieadres. Helemaal in Zuid- Frankrijk. Toen ze weer veilig waren teruggekeerd, vonden ze het toch eens tijd worden om de auto in te ruilen voor een wat nieuwer exemplaar. Daarom to gen ze dit weekend naar de ga rage. De auto bleek het echter niet eens met de inruilplannen. Zo'n tweehonderd meter voor de garage besloot het voertuig zijn 'laatste adem' uit te blazen. Eigenaar vindt fiets op Marktplaats Oude Corvette brandt uit WESTDORPE Dronken man ramt verkeersbord Het was vooral nagenieten, sinds hun optreden. „We hebben de afge lopen dagen veel bandjes gekeken en gefeest", zegt Donna de Krijger. „We hebben niets speciaals gedaan, maar vooral de festivalganger uitge hangen." Ze was zelf het meest onder de in druk van de Israëlische deejay Bor- gore. „Dat was echt een feestje, met superleuke muziek en veel toffe vi- suals." Het festival duurt nog tot en met dinsdag. Woensdag reizen ze terug. Hun missie met Young Acoustic is geslaagd, gezien de positieve reac ties. „We hebben er veel volgers bij gekregen op Instagram. Mensen spreken ons ook aan en vragen: jul lie waren dat toch bij de Campfire- sessie?" Het is een goede stimulans om verder te gaan met de muziek. „Al die reacties zijn wel motive rend. Als we terug zijn, hopen we ook meer optredens te kunnen doen in de omgeving." maandag 13 augustus 2018 -Woordvoerster brandweer Tip? redactie@pzc.nl GOES De politie heeft gisteren een 24-jarige Goesenaar aangehouden wegens bezit en poging tot heling van een gestolen fiets. De fietsdief werd betrapt nadat de eigenaar zijn fiets online te koop had zien staan. Op vrijdag was de fiets uit een fiet senstalling aan het Stati onsplein in Goes gesto len. De eigenaar deed daarvan meteen aangifte. Een dag later zag hij op Marktplaats zijn fiets te koop staan. Hij maakte een verkoopafspraak en schakelde de politie in toen het om zijn fiets bleek te gaan. De verko per werd aangehouden. SINT-ANNALAND Op de Moggershilseweg in Sint-Annaland is gister ochtend vroeg een auto in vlammen opgegaan. Brandweerlieden werden rond 8.00 uur gealar meerd en troffen het voertuig, een oude Cor vette, brandend aan. De auto was niet meer te redden. Bij het blussen van de vlammen ge bruikte de brandweer water en schuim. De brand zorgde voor veel rookontwikkeling. Een bergingsbedrijf heeft de volledig vernielde auto weggehaald. Over de oorzaak van de brand is niks bekend. Een 54-jarige man uit Hulst is zaterdagnacht aangehouden omdat hij met 3,5 keer te veel drank op achter het stuur zat. Hij ramde met zijn auto een groot ver keersbord op de Trac- taatweg. Agenten namen poolshoogte nadat er melding was gemaakt van een onge luk. Ze zagen een auto die op de verkeerde weghelft was beland. De bestuurder was dui delijk dronken en wist niet dat hij geen auto, maar een verkeersbord had geramd. Zijn rijbewijs is ingevor derd. De zussen Donna (22) en Nina (16) de Krijger uit Hoek zijn op muziekfestival Sziget in Boeda pest. Daar mochten ze, als duo Young Acoustic, eind vorige week optreden. We volgen hun belevenissen in een vierdelige serie. Vandaag het laatste deel. Rolf Bosboom Sziget

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16