De mythe van de zelfsturina <D O O WêMÉÊê 4 Contra-experts bij Achmea buitenspel 13 'Verzekerden zijn de dupe van dit besluit' AAN HET WERK gezaaid en chaos geoogst ZON TAPIJTEN Wat zou er gebeuren als bedrijven zon der bazen gaan werken? Toon Fran ken van Nextlevel Organiseren voor spelt dat werken zonder baas, ook wel zelfstu ring genoemd, over twintig jaar de norm is. Dan werkt iedereen zoals bij Buurtzorg. Dat is een organisatie met 14.000 werknemers zon der leidinggevenden. Oprichter Jos de Blok noemt managen flauwekul: 'Je moet mensen gewoon hun werk laten doen'. Zou zelfsturing echt zo verstandig zijn? De voorstanders van zelfsturing menen van wel. Naast Buurtzorg komen zij graag op de proppen met het Braziliaanse bedrijf Semco. Oprichter Ricardo Semler reist de wereld over om als duurbetaalde managementgoeroe ie dereen te vertellen over het succes van zijn zelfsturende bedrijf. Wat Semler er niet bij vertelt, is dat er van zijn bedrijf inmiddels weinig meer over is. Van de meer dan 3000 zelfsturende werknemers waar Semler in zijn boeken over schrijft, zijn er nog maar 80 over. gemeente Hollands Kroon hebben ze zelf sturing gezaaid en chaos geoogst. Budget overschrijdingen alom. Wethouders zijn hun leven minder zeker dan runderen in de Oost- vaardersplassen. En als triest dieptepunt een enorm aantal rechtsza ken van burgers tegen hun eigen gemeente. De wetenschap helpt ook niet echt mee. Na het lezen van meer dan twintig studies kan ik je vertellen: er valt ei genlijk geen zinnig woord te zeggen over 'succesvol' implementeren van zelfsturing. Soms lukt het, zoals bij Buurtzorg, en soms gaat het faliekant mis, zoals bij Hollands Kroon. Waar dat precies aan ligt, is nog altijd een raadsel. De resultaten van zelfsturing zijn net zo grillig als Nederlandse inzendingen op het Eurovisiesongfestival. Bij de gemeente Hollands Kroon hebben ze zelfsturing We weten inmiddels wel veel meer over de duistere kant van zelfsturing: het kan leiden tot meer stress (dankzij de onduidelijkheid over wat er nu precies moet gebeuren), meer burn-outs (omdat niemand meer je grenzen bewaakt) en rattengedrag. Ook blijven de rot klusjes vaak liggen. Aanklacht tegen Musk natweet LUCHTVAART Ryanair zoekt hulp bij mediator De vrije contra-experts waarschu wen particulieren en bedrijven voor lagere vergoedingen na brand, wateroverlast of andere schade als het tegenonderzoek, waar een ver zekerde wettelijk recht op heeft, al leen nog wordt gedaan door taxa teurs met een Nivre-certificaat. De contrabranche wijst op de af spraak binnen het Nivre dat aange sloten schade-experts eikaars oor deel niet in twijfel mogen trekken. Een neutraal tegenonderzoek bij een schade is in zo'n geval onmoge lijk, zegt contra-expert Jeroen Bolier van SchadeKing Nederland namens een aantal collega's. Verschil „Nivre-taxateurs praten elkaar en de verzekeringsmaatschappijen naar de mond, terwijl wij enkel het belang van de klant voor ogen heb ben. Als die recht heeft op een ho ger schadebedrag dan is vastgesteld - en dat komt vaker voor dan je denkt - dan proberen we dat eruit te slepen. Het verschil kan duizen den euro's bedragen. Een contra expert met Nivre-papieren zal zich CIJFERS er volgens ons niet bovenmatig voor inspannen." Behalve Achmea sluiten ook de dochters Avéro, Centraal Beheer, FBTO en Interpolis taxateurs zon der certificaat definitief uit. De maatschappijen zijn van mening dat schade-experts, inclusief dege nen die tegenonderzoek doen, goed opgeleid en van onbesproken ge drag moeten zijn. Alleen het Nivre- keurmerk geeft verzekerden de ga rantie dat er betrouwbare en be kwame taxateurs aan het werk zijn, schrijft de directie van Achmea in een waarschuwingsbrief aan de niet-aangesloten contra-experts. Wetgeving Volgens Bolier overtreedt Achmea de wet door haar polishouders niet langer de vrije keus te laten bij een tegenonderzoek naar schade. „Het wetboek is er helder over. Een ver zekerde heeft altijd recht op een contra-expertise en beslist zélf wie dat uitvoert. De kosten zijn ook al tijd voor de verzekeringsmaat schappij." Achmea wil niet reage ren op de aantijgingen. Het Nivre is volgens Bolier verre van onpartijdig, aangezien in het dagelijks bestuur vertegenwoordi gers zitten van Achmea en van de drie grootste schadebureaus. „Wiens brood men eet, diens woord men spreekt. Het is één en al belangenverstrengeling in de ver zekeringswereld. Het wordt tijd dat de ministers Dekker (Rechts bescherming) en Grapperhaus (Justitie en Veiligheid) zich buigen over de zaak. Ze hebben de plicht de burger te beschermen tegen deze praktijken." Volgens Nivre-directeur Henk Grootkerk is geen sprake van lip pendiensten aan de verzekerings maatschappijen. „Schade-experts die bij ons geregistreerd staan, rap porteren uitsluitend aan de bureaus waarvoor ze werken. Het is ook pertinent onjuist dat Nivre-experts eikaars taxaties niet in twijfel mo gen trekken." maandag 13 augustus 2018 GO Zelfsturing kan desas treus aflopen. Bij de Richard Engelfriet is dagvoorzitter en schreef het boek De Succesillusie. TESLA Investeerders hebben Elon Musk aange klaagd vanwege een tweet waarin hij zegt te overwegen om Tesla van de beurs te halen bij een koers van 420 dollar. De koers van het aandeel Tesla schoot omhoog. De ei sers noemen de tweets vals en misleidend en een kernaanval op 'shortsellers'. Er wordt een nieuwe poging gedaan om het geschil tussen piloten van Rya nair en de lei ding van de prijsvechter uit de wereld te helpen. De par tijen gaan maandag om tafel met een mediator. Het is naar verluidt voor het eerst in ruim drie weken dat de beide kampen bijeen komen. E o c .'f:' - Ambachtslieden uit Dosemealti in de Turkse provincie Antalya spreiden hun handgeknoopte kle den uit over de velden. De brandende zon heeft een blekende werking. De tapijten danken hun faam onder meer aan dit palet van verbleekte kleuren, foto reuters Inboedel- en opstalverzekeraar Achmea keert vanaf 1 juli geen schade meer uit aan klanten die voor een second opinion ge bruikmaken van contra-experts die niet zijn aangesloten bij het Nederlands Instituut van Regis ter Experts (Nivre). Volgens de ongebonden taxateurs zijn ver zekerden de dupe, omdat het Nivre niet onafhankelijk is. Marco Willemse Amersfoort Bij wateroverlast wordt de schade getaxeerd, fotoanp De Nederlandse verzeke ringsmaatschappijen had den in 2016 5,8 miljoen inboedel- en 3,8 miljoen euro opstalverzekeringen uit staan. Van de honderd klan ten met een inboedelverzeke ring claimde dat jaar 8 pro cent een schade. Het gemid deld uitgekeerde bedrag was 875 euro. Van de opstalverze kerden meldde zich in 2016 14 procent met schade. Ze kregen gemiddeld 1755 euro uitgekeerd. BRON BOND VAN VERZEKERAARS Nooit kun je eens rustig je werk doen. Om de haverklap krijg je van de baas te horen dat het 'anders moet'. Richard Engelfriet helpt je uit de brand en scheidt de zin van de onzin. Vandaag: omdenken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13