II bolderman.nl Najaarsreizen met vertrekgaranties! fm balderman.nl EUWS 11 maandag 13 augustus 2018 te ontkomen. Vanaf dat moment werden de evacuaties met vlieg tuigen uitgevoerd. Ondertussen was Arous een doorslaand succes geworden. Egyptische en Britse soldaten, maar ook buitenlandse diploma ten en zelfs Soedanese hoogwaar digheidsbekleders vierden er va kantie. Van de winst werden nieuwe boten en trucks voor de evacuaties gekocht. „Vergeleken met de rest van Soedan boden wij een Hilton-achtige luxe", zegt Shimron. „Het zag er uit als een plek uit de Verhalen van Duizend- en-een-nacht. Het was ongeloof lijk." In 1984 verslechterde de situatie in Soedan en Ethiopië en werden de evacuaties naar Israël opge voerd. Het volgende jaar pleegde het Soedanese leger een staats greep en opende de jacht op 'bui tenlandse agenten'. De Mossad gaf haar agenten opdracht Arous di rect te verlaten. De toeristen die er op dat moment vakantie vierden, waren plots alleen in de woestijn. Alle duik-en windsurfmstructeurs waren vertrokken. In totaal wer den bijna 18.000 Ethiopische Jo den in verschillende clandestine operaties naar Israël geëvacueerd. De operatie in Arous wordt nu in Hollywood verfilmd. Red Sea Diving Resort, met in de hoofdrol len Chris Evans en Ben Kingsley verschijnt later dit jaar. sussen windsurfen aan, een tot dan onbekende sport in Soedan. Andere spionnen deden zich voor als duikinstructeur. Voor de dage lijkse werkzaamheden werd lokaal personeel ingehuurd. De Soedanese koks, schoonma kers en chauffeurs hadden geen flauw idee dat hun bazen Israëli sche spionnen waren. Alleen de kamer met duikapparatuur bleef altijd gesloten. Daar stonden de radio's waarmee de spionnen con tact hielden met het hoofdkwar tier van de Mossad in Tel Aviv. Terwijl de spionnen overdag hun gasten vermaakten, trokken ze er 's avonds regelmatig op uit, naar eigen zeggen voor afspraakjes met Zweedse verpleegsters van een lokaal ziekenhuis. Soms ble ven ze dagen weg. In werkelijk heid pikten ze dan tientallen Ethiopische Joden op uit de Soe danese vluchtelingenkampen en reden met hen 800 kilometer door de woestijn, een tocht vol gevaren. Op een strand niet ver van Arous werden de vluchtelin gen in het holst van de nacht door Israëlische commando's opgepikt en naar een voor de kust gelegen marineschip geëvacueerd. Vervol gens gingen ze over de Rode Zee verder naar Israël. De operatie was uiterst riskant. Israël en Soedan, een overwegend islamitisch land, onderhouden geen diplomatieke relaties. Ont dekking zou vrijwel zeker leiden tot openbare executies van de spi onnen op een plein in de hoofd stad Khartoum. „De operatie was een staatsgeheim. Zelfs mijn fami lie wist van niets", zegt Gad Shim ron, een van de agenten van de Mossad die in Arous werkten en zijn ervaringen in een boek be schreef. In 1982 - twee jaar na de start van de operatie - ging het bijna mis. Soedanese soldaten ontdek ten een evacuatie en schoten op de bootjes. De vluchtelingen wisten Reddingsteam in de Soedanese woestijn. De operatie was staatsgeheim. Zelfs mijn familie wist van niets -Gad Shimron Arous SOEDAN Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! w 5 www.bolderman.nl 6-daagse najaarsreis Berlijn Kurfürstendamm 7-daagse najaarsreis Tarrenzin Tirol 8-daagse najaarsreis Bretagne en Normandië met de invasiestranden 8-daagse najaarsreis Beierse Woud, Bayerisch Eisenstein 8-daagse najaarsreis Bijzonder Moravië, Blansko 8-daagse najaarsreis Bloemenrivièra en Cöte d'Azur GO voor evacuatiecentrum SAOEDI ARABIË EGYPT Khartoum Vertrekdata: 13, 22 okt. Vertrekdatum: 22 okt. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. ANVR Brochure en (0318)58 09 58 boekingen: Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten Vertrekdatum: 13 okt. Vertrekdatum: 15 okt Vertrekdatum: 13 okt. Vertrekdata: 13,22 okt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11