II Verongelukt in het laatste uur van zijn vakantie 10 REDDING ETHIOPISCHE JODEN De Israëlische spionagedienst Mossad runde jarenlang een nep-duikresort in Soedan. Via die plek werden bedreigde Ethiopische Joden naar Israël gesmokkeld. Gasten en werknemers wisten van niets. De operatie wordt nu verfilmd. 'Arous' was een vakantiedorp aan de Rode Zee in Soedan, een idylli sche plek waar je geweldig kon duiken. In de jaren 8o werden duizen den reclamefolders over Arous verspreid onder Europese reisbu reaus. Honderden vakantiegangers maakten de avontuurlijke tocht door de woestijn naar het afgele gen dorpje en laafden zich aan zon, zee, strand en goede wijn. Het gastenboek stond vol lovende re censies. Maar niemand wist dat Arous werd gesticht en bestuurd door spionnen van de Israëlische in lichtingendienst Mossad. Het doel van de operatie was de evacuatie naar Israël van duizenden Ethiopi sche Joden uit vluchtelingenkam pen in Soedan. Zij waren op de vlucht voor oorlog en hongers nood. De toenmalige Israëlische Toen we in Arous kwamen, voelde het als een geschenk premier Menachem Begin, die zelf tijdens de Tweede Wereldoorlog voor de nazi's uit Europa was ge vlucht, gaf de Mossad opdracht een reddingsoperatie op touw te zetten. Dat laat zich lezen als een spannend jongensboek. „De evacuaties moesten over zee, dus een paar van ons gingen stranden in Soedan bekijken", ver telde een van de betrokken Mos- sad-agenten tegen de BBC. „Toen we in Arous kwamen, voelde het als een geschenk uit de hemel. We dachten: als we hier een duikre- sort beginnen, hebben we een re den om in Soedan te blijven en de kust te verkennen." De agenten gebruikten valse paspoorten en deden zich voor als werknemers van een Zwitserse reisorganisatie. Op dat moment was Arous niet meer dan een paar vakantiebunga lows, zonder water, elektriciteit of toegang tot een weg. De spionnen betaalden omgerekend 276.000 euro aan de Soedanese autoritei ten om het dorpje drie jaar te mo gen exploiteren. Met uit Israël gesmokkelde ap paratuur werd Arous binnen een jaar omgetoverd tot een vakantie paradijs. De Israëliërs boden cur- Het drama gebeurde in de nacht van donderdag op vrijdag. De poli tie heeft vastgesteld dat de bestuur der van de tegemoetkomende auto dronken was. De taxichauffeur van Gerben en Anouk heeft geprobeerd de wagen te ontwijken, waardoor het voertuig in de flank werd ge raakt. „Gerben was op slag dood", melden de ouders van Eskes. Gerben was sportleraar in Warnsveld, Anouk geeft sportles en werkt als gezondheidsadviseur. Haar dochter heeft geluk gehad, zegt de moeder van Mijnheer. „De taxichauffeur stuurde naar rechts om de auto op zijn weghelft te ont wijken. Daardoor raakte dat voer tuig de taxi vol in het achterportier aan de kant waar Gerben zat. Hij had geen enkele kans. Anouk heeft slechts een paar flinke striemen van de gordel op haar schouder, ribben en heupen. De rugzakken van Ger ben en haar die tussen hen in ston den, hebben als een stootkussen ge fungeerd en vingen de grootste klap op." De bestuurder van de auto die de aanrijding veroorzaakte, is volgens plaatselijke media aangehouden op verdenking van dood door schuld en roekeloos rijden. Gerben en Anouk reisden door Guatemala en El Salvador maar wil den oorspronkelijk naar Nicaragua. „Daar zagen ze vanaf omdat het daar te onrustig is", aldus Anouks moeder. De Graafschaptrainer Henk de Jong sprak zaterdag voor de clubca- De rugzakken tussen hen in hebben als een stootkussen voor Anouk gefungeerd mera over Gerbens plotselinge overlijden. Hij noemde de Zutphe- naar 'een echte clubman, een leuke vent'. De fanatieke supporter zorgde er hoogstpersoonlijk nog voor dat De Graafschap trainings hoedjes in de clubkleuren kreeg, nadat hij De Jong erop had gewezen dat de verkeerde kleur hoedjes op het veld stonden. „Nu is die arme jongen verongelukt. Een domper op alles. Dit is heel dichtbij, ik had heel goed contact met die jongen." De oefenmeester gaf aan dat het fantastisch zou zijn als de spelers in de wedstrijd tegen Feyenoord alles zouden geven voor Gerben. De Graafschap won gistermiddag ver rassend van de Rotterdammers. De trainer droeg de overwinning aan Eskes op. maandag 13 augustus 2018 Snorkelen als dekmantel Jan Franke Tel Aviv Gad Shimron wijst in de jaren 80 op een foto van de toenmalige Soedanese president Nimeiry. FOTO'S GAD SHIMRON -Agent van de Mossad Boven: Oefening van Israëlische commando's. Onder: Evacuatie van Ethiopische joden per vliegtuig in 1991. fotoonderafp Een verkeersdrama in El Salva dor heeft het leven gekost aan Gerben Eskes (28) uit Zutphen. De taxi waarin hij met zijn vrien din Anouk Mijnheer (25) zat, werd op weg naar het vliegveld aangereden door een auto die op de verkeerde weghelft reed. Caspar Naber Zutphen Anouk Mijnheer en Gerben Eskes voor een waterval in El Salvador, fotofacebook - Moeder van Anouk Mijnheer iKiium Mirtitiiif Ui

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10