V 23 iut*. ademend materiaal is de verstandig ste keuze. Vermijd bij voorkeur polyester of iets anders synthetisch. „Wil je per se naakt slapen, leg dan een laken over je heen", adviseert Smolders. „Waarschijnlijk ben je eraan gewend om ergens onder te slapen. Je slaap is vooral gebaat bij ri tuelen." Het is wel slim om niet helemaal onder dat laken te gaan liggen. De uiteinden van je lichaam, zoals je handen en voeten maar ook je hoofd zijn het meest betrokken bij het re guleren van je lichaamstemperatuur en dus bij het koelen van je lichaam. Als het warm is, kun je daarom beter je handen en voeten uit de lakens ste ken. Zorg voor lakens van katoen en Wil je per se naakt slapen, leg dan een laken over je heen niet van synthetische stoffen, want deze ademen het best. Ijsblokjes bij de ventilator Behalve jezelf koelen is het handig om je slaapkamer lekker fris te ma ken. De ideale slaapkamertempera- tuur verschilt per persoon, maar ligt ongeveer tussen de 18 en 22 graden Celsius. Is het warmer, dan kun je de kamer koelen met bijvoorbeeld een airco. Let erop dat je je huis niet té koel maakt. Uit onderzoek is gebleken dat de temperatuur binnen niet meer dan 6 graden lager mag zijn dan bui ten, omdat anders het verschil voor je lichaam te groot wordt en je gezond heidklachten kunt krijgen zoals een verkoudheid. Een goedkopere oplossing is met een ventilator je eigen aircosysteem te maken. Een ventilator maakt de lucht in de slaapkamer niet koeler, maar zorgt wel voor een verfrissend effect. De lucht die langs je huid stroomt zorgt ervoor dat het zweet op je lichaam sneller verdampt en je het koeler hebt. Je kunt de ventilator voor het open raam plaatsen of ijs blokjes ervoor leggen. Let er wel op dat de ventilator stil is, anders ben je zo weer wakker. Of koop er eentje met een timer, die uitgaat zodra je slaapt. De ramen kun je het best 's avonds pas openen zodra het buiten frisser wordt. Houd ze overdag dicht om de warmte buiten te houden en sluit ook gordijnen en lamellen. Na deel van met de ramen open slapen is dat je meer geluiden hoort, wat voor een slechte nachtrust kan zor gen. Slaap daarom met oordopjes, adviseert Smolders. „Zo leer je je brein meteen een goed slaapritueel. Zo'n ritueel is belangrijk en werkt veel beter dan een slaappilletje." Plaats een hor of een klamboe rond je bed om muggenbeten voor te zijn. DOE NORMAAL Slaap met oordopjes. Zo leer je je brein meteen een slaapritueel. Beter dan een pilletje Vind je zo'n net te benauwend? Je kunt ook een lamp aanschaffen die muggen doodt. Deze trekt de beest jes aan met uv-licht en doodt ze ver volgens met een elektrische schok. Overigens houden muggen niet van de sterke luchtstroming die ventila toren produceren, omdat ze ervan uitdrogen. Dus als je deze op je slaap kamer neerzet, sla je twee vliegen in een klap. Een siësta houden mag Behalve de warmte kan ook het lan gere licht je 's zomers uit de slaap houden. Hierdoor maken je hersenen 's avonds pas later melatonine aan. Melatonine is een stof die je slaperig maakt. Het is daarom zeker in de zo mer belangrijk om je kamer niet al leen voldoende koel, maar ook don ker te maken. „Zorg voor goede dikke verduiste rende gordijnen en eventueel een slaapmasker, ook om tegen te gaan dat je 's ochtends vroeg wakker wordt door het licht", adviseert Luik. „Lukt slapen 's nachts niet, dan kun je overdag even gaan liggen als je fit moet zijn. Maar houd zo'n siësta wel kort, maximaal zo'n twintig minu ten. Anders kom je de nacht daarop weer moeilijk in slaap." vrijdag 10 augustus 2018 GO Annelies Smolders —Annelies Smolders Zomerse slaap problemen wor den niet alleen door de warmte veroorzaakt. Veel mensen krij gen ongewild ook last van het aan passen van hun schema aan de hoge temperatu ren. Dat vertelt Annemarie Luik, slaaponderzoeker bij het Erasmus MC. „Ze gaan bij voorbeeld pas hardlopen om 21 uur 's avonds als het is afgekoeld in plaats van om 19 uur, wat ze nor maal gesproken doen. Op zich een logische ge dachte, maar door zo laat nog actief te zijn, val je wel veel later in slaap."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 23