Traantjes om verloren trouwringen Ijlwö- Miljoenen aan zwart geld werden via extreem dure aankopen witgewassen 15 uH^n| Bedrog, leugens, diefstal, overspel en belastingontduiking - een rechtszaak tegen Paul Manafort en Rick Gates schetst een ontluisterend beeld van de gewoontes van de ex-adviseurs van Donald Trump. bruiloft van Tom en Maaike Boon in Wijk bij Duurstede was al ge laden met de emoties, maar toen een zeearend de ringen van het kersverse paar kwijtraakte, werd het ze even te veel. In de trouwringen zaten name lijk de ringen van de opa en oma van Maaike versmolten. „We heb ben dus wel een traantje wegge pinkt, maar er óók nog een prach tige dag van gemaakt." Het moest een mooie traditie worden: de trouwringen doorge ven aan een volgende generatie, die er weer een nieuw paar rin gen van maakt. Dat plan werd woensdagmiddag wreed ver stoord, toen Tom (27) en Maaike (28) uit Alphen aan den Rijn op kasteel Duurstede in het huwe lijksbootje stapten. De zeearend die de ringen al vliegend zou ko men brengen, was ze verloren. „Ik dacht eerst nog dat de valke nier een grapje maakte toen hij zei dat de ringen verdwenen waren", reageerde Maaike een dag later. „Het was de bedoeling dat de vogel met nepringen zou vliegen. De valkenier zou ons op het laatste moment de echte rin gen in onze handen moffelen. 'Dat ziet toch niemand', zei hij nog." Door een misverstand waren de echte ringen met een lintje aan de poten van de vogel gebonden. Duikers van de brandweer en vrijwilligers met een metaalde tector zijn rondom het kasteel op zoek naar de ringen. Tot nu zon der resultaat. „We gaan ze zeker vinden", zegt een woordvoerder van het kasteel. i Manafort gebruikte ook de campagne van Trump om zich te verrijken voordat Manafort en Gates ingehuurd werden door Donald Trump. Maar in die nieuwe rol lijken ze hun illegale praktijken te hebben voortgezet. Manafort gebruikte de Trump- campagne om zich te verrijken. Hij beloofde volgens de aanklagers een bankier uit Chicago een mooie post als economisch adviseur van de pre sidentskandidaat in ruil voor een fikse lening. Gates suggereerde deze week dat hij ook van Trumps inaugu ratiecomité heeft gestolen, door valse onkostendeclaraties in te dienen, precies zoals hij eerder Manafort be droog. Moeras Ironisch genoeg beloofde Trump kie zers nog dat hij het 'moeras' van Washington zou opschonen, en zou ontdoen van hebzuchtige lobbyisten die politiek gebruiken om zichzelf te verrijken. Nadat eerder al kabinetsle den opstapten, omdat ze wel erg scheutig belastinggeld uitgaven aan persoonlijke reisjes, komt nu op nieuw in detail naar buiten hoe Trump zich juist heeft omringd met zulke types. Wat te doen met miljoenen dollars aan zwart geld dat je hebt verdiend in Oekraïne? Paul Manafort kocht voor 15.000 dollar een jas gemaakt van struisvogel, en besteedde aan een jack van pythonhuid nog eens 18.500 dollar. In de jaren voordat hij aan de slag ging als manager van de verkie zingscampagne van Donald Trump, spendeerde hij bijna een miljoen dol lar aan peperdure kleding, betaalde hij huizen in cash en schafte hij Per zische tapijten ter waarde van een miljoen dollar aan. Bij zijn vakantiehuis in de Hamp- tons, de deftige badplaats bij New York, liet Manafort een gigantisch bloembed in de vorm van een M aan leggen. De hovenier kreeg zijn gage via een mysterieuze overboeking van een buitenlandse rekening. Overdadig Aanklagers presenteerden de afgelo pen dagen in de rechtszaal de ab surde garderobe en overdadige le vensstijl van Manafort als bewijs van witteboordencriminaliteit. Hij wordt ervan verdacht 30 miljoen dollar, tus sen 2008 en 2014 verdiend met poli tiek advieswerk voor de Oekraïense president Viktor Janoekovitsj, te heb ben verborgen voor de Amerikaanse belastingdienst. Door middel van grote aankopen waste hij zijn weelde wit. Toen zijn inkomstenbron opdroogde, nadat Janoekovitsj was afgezet, zou Mana fort zich een ongeluk hebben gefrau deerd om geld los te krijgen bij Ame rikaanse banken, zodat hij zijn extra vagante bestaan kon voortzetten. De zwendel kwam naar boven in het Rusland-onderzoek van speciaal aanklager Robert Mueller. Voorals nog zijn er geen aantijgingen die di rect verband houden met eventuele samenwerking tussen Trumps cam pagne en de Russische overheid, waar Muellers zich vooral op richt. Maar Manafort zit hoe dan ook diep in de problemen, mede dankzij zijn voormalig protégé Rick Gates. Gates, ook ex-adviseur van Trump, getuigt régen zijn mentor, in ruil voor strafvermindering. Als hij zelf veroordeeld zou worden voor alle fraude die hij op zijn geweten heeft, zou hij tot honderd jaar cel kunnen krijgen, erkende hij deze week in de rechtszaal. Gates bevestigt alles wat Mueller Manafort aanrekent: de leu gens over het bestaan van buiten landse rekeningen, de inkomsten die als 'leningen' in de boeken gingen en de valse belastingaangiftes. Volgens Gates gebeurde het allemaal op ver zoek van zijn baas. Of was toch Gates de kwade ge nius? Dat is de grote vraag in het pro ces. Advocaten van Manafort wijzen erop dar Gates zijn eigen hachje pro beert te redden. Hij was bepaald geen koorknaapje en verduisterde grote sommen uit het in Cyprus gestalde kapitaal van Manafort. Zo bekostigde hij onder meer een affaire met een vrouw in Londen. Ontslag Trump stelt vaak dat Manafort een miniem rolletje in zijn campagne had. Maar Manafort had wel degelijk enkele maanden de leiding en hielp Trump om op de Republikeinse con ventie genoeg stemmen van gedele geerden te verzamelen. Hij werd ont slagen, toen verhalen over vage beta lingen van Janoekovitsj naar buiten kwamen. Rick Gates, zijn plaatsver vanger in de campagne, bleef aan. Na de verkiezingen stond Gates aan het hoofd van het comité dat Trumps in auguratie organiseerde. Het gesjoemel gebeurde met name vrijdag 10 augustus 2018 boek t/m 13 augustus WIJK BIJ DUURSTEDE De Maaike en Tom Boon. FOTO LITTLE BIRD PHOTOGRAPHY Boek nu op oad.nl/krant, bel 0547 20 16 32 of ga naar uw reisbureau Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., excl. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten. 'w'" Invasiestranden van Normandië Nationale parken van Kroatië 5-daagse busreis - Frankrijk I O-daagse busreis - Kroatië GO Manafort hield van overdaad Paul Manafort (mid den) samen met Donald Trump en zijn dochter Ivanka Trump tijdens de verkiezings campagne. FOTO AP Karlijn van Houwelingen Washington o.a Longues sur Mer, Pegagus Bridge en invasiestranden Sword, Juno Gold gegarandeerd vertrek op 3 september van 499,- A~7Q oad.nl/BEAT08 voor *t 7 o.a. boottocht NP Kornati incl. lunch, NP Plitvice, Zadar, Sibenik en NP Krka gegarandeerd vertrek op 24 september oad.nl/BEHR05 voor

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15