Eigenwijze filerijders en tortelduifjes J De thuiskomers Ook voor hond Dax is het zomervakantie mm llpi», NIEUWS 9 OF 15 L ~N Vakantie in Europa! Deze zomer stropen we in het spoor van honderdduizenden Nederlandse vakantiegangers de Europese snelwegen af, van P naar P. De vierde halte: tussen Pula (Kroatië) en Ljubljana (Slovenië). e hebt altijd Nederlanders die het beter weten en denken dat zwarte zaterdag 'wel mee zal vallen'. Helaas, voor alle gele num merborden die aansluiten in een lange, lange polonaise bij de grens van Slovenië. Judith, Gerard en de kinderen - geen achternaam, om die ven niet op een idee te brengen thuis - moeten nog maar zeventig kilome ter tot Rovinj, een stadje dat veel wegheeft van Venetië, maar dan zon der gondels. Hun volgepakte Skoda staat de laatste anderhalf uur onge veer stil. Genoeg tijd voor raadspelle- tjes. Leuk! Wij doen mee. 'Het is rood met wit'. Dochter Bridget rolt met haar ogen: „Het AD-logo?" Wij we ten het ook niet meer. Een stop bij een van de tankstations biedt geen afleiding: weinig beschutting of ver tier. Het laatste stukje naar Rovinj, waar het barst van de lokale boeren die in de ochtend graag een borrel of truffelhapje aanbieden, is wél leuk. Maar zo ver zijn ze nog niet. Eerder spraken we daar Mattie Rasker (21) uit Boxmeer, met een pleister over haar grote teen. Op va kantiedag één schopte ze tegen een zee-egel. De dokter moest de stekels er één voor één uittrekken, vertelt ze. „Pijnlijk." Maar ze is het al bijna ver geten. Ze is met haar liefde Roel op tortelduifvakantie en steekt haar hoofd lachend door een grote an sichtkaart (foto). De familie in de Skoda zal pas drie uur later dit vro lijke stekje passeren. Judith doet zichzelf een belofte over de app: „We reizen nóóit meer op zwarte zater dag." Ze hebben haast. Mijoslaven Pavka Lucic zijn op weg naar huis en willen na een snelle tankbeurt, hier langs de A9 in Kroatië, in één ruk doorsto men. Maar waar is thuis? Landgraaf, ver telt Pavka (56). „Je weet wel, dat dorpje van Pinkpop." Haar hart zegt iets anders. Ze is net bij haar moe der in het Bosnische dorpje Gornji Vakuf- Uskoplje geweest. En dat was een heerlijk weerzien. De armen van haar moeder om zich heen, de tafel vol zelfgemaakte baklava. „Niemand kan bakken zoals zij." 24 jaar geleden liet Pavka alles achter zich en vluchtte met haar man en drie kinderen - toen 11,6 en drie maanden - naar Ne derland. De Bosnische burgeroorlog kostte bijna honderdduizend mensen het leven, meer dan twee mil joen inwoners sloegen op de vlucht. Pavka's man - een Bosnische Kroaat - zat een half jaar gevangen, van wege een ander ge loof, zegt hij zelf. Mijoslav (57) wil er niet veel over kwijt. Hij kijkt liever voor uit, wat niet meevalt. „Als we familie bezoe ken proberen we ons te verplaatsen naar de tijd vóór de oorlog. Toch is het niet het zelfde. Veel huizen zijn nog kapot en niet iedereen is teruggeko men." Troost vindt hij in de bergen, bossen, rivieren. „De vrijheid van de natuur mis ik constant." Mijoslav werd metaalbewerker in Nederland. Zijn kinderen gingen stu deren, hij werd drie keer opa. Ja, zegt ook zijn vrouw Pavka, Ne- derland heeft hen veel gegeven. „We hebben een mooi leven." En nu willen ze echt door. Naar de klein kinderen, hun tweede thuis. Een vrouw met een buggy na dert. Twee beentjes bungelen lui uit de wagen. Wacht, het zijn pootjes. Lammie Lubberts (43) uit Hoogeveen duwt haar hond Dax voor zich uit, alsof het de normaal ste zaak van de wereld is. Er worden foto's en filmpjes gemaakt, verbaasd gewezen en onder zijn oortjes ge kriebeld. Als een diva tilt de bruin- witte bullterrier af en toe verveeld zijn kop op. Zijn koets werd twee jaar geleden voor het eerst van stal gehaald. Hij weigerde destijds over het hete as falt te lopen, vanwege de zweertjes onder zijn poten. „Die vakantie heb ben we hem gedragen, maar hij weegt 45 kilo. Daar moesten we iets op bedenken. Inmiddels tikt Dax soms zelf met zijn pootje op de buggy, als teken: stop mij er maar weer in." Zonder de hond op vakan tie gaan was geen optie, vertelt Lam mie. Dax is haar kind, slaapt tussen haar en echtgenoot in, eet op de zelfde tijden en heeft thuis het beste plekje op de bank geconfisqueerd. „In een hotel wisselen mijn man en ik elkaar af bij het ontbijt, zodat Dax nooit alleen is." Door hem mist ze de één na grootste druipsteengrot ter wereld. Het mooiste van Slovenië ligt namelijk onder de grond. Hier werd in de dertiende eeuw een grotstelsel van bijna 21 kilometer lengte ontdekt. Busladingen Neder landers stoppen op dit parkeerter rein in Postojna, zo'n drie kilometer vanaf de snelweg. Wat veel toeristen niet weten is dat het massieve, be tonnen hotel naast de grot eveneens een geheim herbergt. Tijdens een renovatie, twee jaar geleden, stuitte de directeur op een metalen deur. In een hotel wisselen mijn man en ik elkaar af bij het ontbijt, zodat Dax nooit alleen is Daarachter bleek een kamer te liggen die nooit op de plattegrond heeft ge staan en uitmondt in de grotten. His torici vonden spionagemateriaal en oude tapes van telefoongesprekken, vermoedelijk afkomstig van de Joe goslavische geheime politie UDBA die in de jaren 70 gasten van de toen malige communistische leider Tito afluisterde. In oktober wordt het een toeristische attractie die Dax duide lijk een worst zal zijn. Hij rekt zich nog eens flink uit. donderdag 9 augustus 2018 GO immx Tiüffel, Souve iiamit Kijkend door de Roel Verdijck. ansichtkaart: Mattie Rasker en vriend Tekst: Hanneke van Houwelingen en op familiebezoek In de grijze Renault Megane: Mijoslav en Pavka Lucic. Dierenliefhebbers met hond in buggy: Lammie Lubberts, zoon Troy, man Paul en hond Dax. —Lammie Lubberts Kijk op de site bij /video Op de terugweg van Kroatië naar huis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9