van naar Een pissige pa 'W Voetbalfanaten en de moedeloze moeder 8 Voor veel Nederlanders zit de vakantie er alweer op. Op de terugweg van Kroatië naar huis kom je herkenbare types tegen. Van voetbalfanaten tot tortelduifjes. Van Pula (Kroatië) naar Ljubljana (Slovenië) ie heeft de deur open laten staan?" Geen reactie. „WIE HEEFT DE DEUR OPEN LATEN STAAN?" Drie engel achtige toetjes kijken omlaag alsof de dader zich onder de auto heeft verstopt. Het trio klom uit de auto, nét toen papa deze bij de pomp een stukje wilde verplaatsen. Ar- noud Jonker foetert nog even door als hij met een blauw nagel lakkwastje de krassen in zijn deur lakt. Zijn polo plakt aan zijn rug. „Nóóit meer een BMW. De volgende keer koop ik een bar rel. Zet maar in de krant dat ik pissig ben." Zijn 12-jarige dochter (en hoofdver dachte) Juliette houdt wijselijk haar mond. De Amsterdamse fa milie staat op een loei- hete parkeerplaats vlakbij de populaire kustplaats Pula in Kroatië, waar ze afge lopen week met hun zeilboot over de Adri- atische zee scheerden. Elke dag werd aange meerd op een ander beeldschoon eiland. Juliette maakte er nieuwe vrienden, ver fijnde haar zeiltech- niek, spotte dolfijnen en kocht een vriend schapsbandje voor haar buurmeisje Fieke, vertelt ze. Volgens toerismestatistieken gingen vorig jaar 218 duizend 'Jonkertjes' naar Kroatië op vakan tie, 65 duizend meer dan het jaar ervoor. Met een kras op de auto rijden ze terug. Dwars over het schier eiland, geroemd om het helderblauwe zee water, de wijngaar den, de truffelboerde rijen en de havenstad jes met gekleurde huisjes. Maar dat ziet vader Jonker (nog) even niet. Mar jon Mulder wilde slente ren door een charmant Kroa- tisch stadje, of lezen op het strand terwijl haar zoons een ver kwikkend drankje brengen. Mooi plan, maar in werkelijkheid is de 53- jarige moeder uit Egmond naar de achterbank van de huurauto verban nen. Haar man en twee zoons zetten koers naar het vierde voetbalstadion deze vakantie. In elke stad waar ook ter wereld - behalve in Rotterdam, daar komen de Ajaxfans niet - kopen ze een nieuw voetbalshirt. Mike (20) heeft er minstens zeventig in de kast, broer Nick (15) ook, maar die is door de groeispurt uit zijn halve collectie gegroeid. Quasi-hulpeloos zoekt moeder steun bij de journaliste: „Dit gaat toch nergens over? Elke keer als we in een stadje komen, denk ik: nee hè, niet weer. Ook tijdens het WK moes ten ze elke wedstrijd zien." Zij lag boven op bed, kijkend naar Engelse detectives. Mike negeert de klaagzang en be schrijft de magie nog eens fijntjes. „Het mooiste moment is wanneer we plots een lichtmast boven de da ken zien uitsteken. Er is altijd wel er gens een stadiondeurtje dat open staat." Nick kleedt zich ter plekke om op de parkeerplaats en toont het uit- tenue van Dinamo Zagreb. Een zeld zaamheid, zegt hij. Moeder schudt haar hoofd. Ook van de Kroaten hoeft ze geen begrip te verwachten. De finalisten krijgen geen genoeg van hun voetbalsucces en herhalen, zelfs weken na het WK, nog altijd de beelden in hotels en kroegen. Ook in dit tankstation, dat naar de grensovergang met Slovenië leidt, is nog wel een rood-witgeblokt vrouwenshirtje te koop, maar Mar jon zit alweer achterin. Dromend van haar zonen als strandobers. donderdag 9 augustus 2018 Zeilen, stadions kijken Juliette, verdacht van bekrassen van haar vaders auto, toont haar vriend schapsbandje. Het voetbalgezin: Marjon Mulder, man Jos Twisk, zoon Mike (blauw shirt) en Nick (zwart shirt).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8