II Actie voor terugkerende Syriërs nog geen succes Ivana Smit overleed 5 laten getuigen", zegt familie-advo caat Nair. Manager Vanessa van het apparte mentencomplex werd door de bewo ner op de zesde verdieping gebeld dat zijn afdak was ingestort. Zij vond Ivana. „We gingen met de politie ei genlijk meteen naar de 20ste, naar het appartement van de Johnsons. In de andere wonen gewone families." De rechtszaak die gisteren begon, is nog geen strafzaak, maar louter be doeld om de feiten te achterhalen. De rechter kan wel oordelen dat er een strafbaar feit is gepleegd en een straf rechtelijk onderzoek gelasten. Voor het zover is, worden de komende twee weken nog 23 getuigen en elf experts gehoord. Ik heb ook om een dummy van 60 kilo gevraagd, maar die was niet op voorraad om haar over de rand te laten glijden. De familie vermoedt dat de Amerika nen zich van het lichaam wilden ont doen om vervolging wegens dood door schuld te ontlopen. De politie stelt dat Ivana's dood een ongeluk was. Op de houten plan ken van het balkon zijn voetstappen van Ivana gevonden. Van de schuif pui naar de linkerhoek van het bal kon. Precies naar de plek waar ze 42 meter lager werd gevonden. Haar voeten waren plakkerig. Er schijnt Van deze hoogte mogelijk appelcider te zijn gemorst viel Ivana Smit naar op de witte natuurstenen vloer van beneden. het appartement waar ze doorheen gelopen heeft. De Maleisische patholoog heeft niet onderzocht wat het was. „Ik ga Frank van de Goot meteen vragen om het te analyseren", zegt Agenjo. Forensisch patholoog Frank van de Goot onderzocht het lichaam van Ivana in Nederland. Hij vond ver wondingen op het achterhoofd en blauwe plekken op de armen die niet passen bij een val van grote hoogte. „We hebben toestemming van de rechtbank om meneer Van de Goot te „We zijn dankbaar voor de dona ties", zegt Merlijn Stoffels van het Rode Kruis. „Maar we roepen men sen die kunnen helpen en dat nog niet gedaan hebben, op om dat als nog te doen. We hebben veel nodig om de zwaarst getroffenen te kun nen helpen. Dat zijn heel pijnlijke keuzes. Zo helpen we in Aleppo mensen die zonder geld naar huis zijn gegaan om een winkeltje te starten. Maar we kunnen het aantal verzoeken niet aan, dus geven we Syriërs voorrang die gehandicapt zijn geraakt of weduwe zijn gewor den met kinderen." Honderdduizenden Syriërs keer den de afgelopen maanden terug naar hun woning, vaak in totaal verwoeste wijken. Het Rode Kruis wil hen ondersteunen om hun hui zen leefbaar te maken en ze te hel pen aan drinkwater, eten en medi sche hulp. Volgens Stoffels zijn Ne derlanders 'relatief gul', maar zijn mensen sneller geneigd te geven aan slachtoffers van rampen dan van oorlogen. „Terwijl deze men sen in nood onze hulp nodig heb ben om te overleven, net als slacht offers van rampen. Veel mensen lij ken te zijn vergeten dat wij tijdens en na de oorlog, bijvoorbeeld via het Marshallplan, zijn geholpen. Voor veel mensen was dit het ver schil tussen leven en dood." Triest „Ik weet nog dat ik een paar jaar ge leden eerst in Syrië was en direct daarna afreisde naar de Filipijnen na de verwoesting door de tyfoon Haiyan", vervolgt Stoffels. „Voor beide rampen openden we een gi ronummer. Het was fijn om te zien hoe massaal de Nederlanders in ac tie kwamen voor de Filipijnen, maar het maakte me ook triest om te zien dat de slachtoffers in Syrië grotendeels aan hun lot werden overgelaten." De Syrische terugkeerders zijn vooral mensen die naar andere Sy rische steden waren gevlucht. Vluchtelingen die in Libanon of el ders over de grens zitten, keren nog nauwelijks terug. Ze weten vaak niet hoe de situatie in hun stad is: op diverse plekken in Syrië wordt nog altijd hevig gevochten. Ook zijn er aanwijzingen dat de Syrische overheid het de vluchtelingen in Li banon moeilijk maakt terug te ke ren. Kijk op de site bij /video Kijk op de site bij /video De laatste momenten van Ivana Smit werden vastgelegd op beveiligingscamera's donderdag 9 augustus 2018 PC Een aanwezige die ongeveer even groot is als Ivana laat de rechter zien of het mogelijk is om over de rand van het balkon te stappen zonder voetafdrukken ach ter te laten. PRIVÉFOTO'S - Rechercheur Faizal Fred Agenjo, oom van Ivana, in het nu lege appartement waar ze de bewuste nacht was. Voor de wederopbouw in Syrië is veel geld nodig, foto rode kruis Het Rode Kruis heeft in een week tijd 160.000 euro binnen gekregen om Syriërs te helpen die zijn teruggekeerd naar huis. De inzamelingsactie voor terug kerende Syriërs, via giro 7244, is daarmee nog geen doorslaand succes. Peter Groenendijk Den Haag Drie Nederlanders reisden naar Syrië. Rode Kruis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5