Je hoeft niet naar de tropen om op snorkelsafari te gaan 9 CHECK DIT! Verzamelaar Wim de Meij (78) stelt zaterdag 11 augustus de historische bunker aan de Louwerse Wegeling in Ritthem weer open voor bezoekers. Een schat aan voorwerpen en foto's wekt het verleden van Ritthem tot leven. Altijd Ritthem „Ik ben in Ritthem geboren en opge groeid. Mijn vrouw Riet niet, maar zij heeft wel een band met dit dorp. Haar ouders komen hiervandaan. Toen we trouwden in 1963 hadden we best op Ritthem willen blijven wonen, maar in die tijd was er ge woon niks aan huizen beschikbaar. We wonen nu in West-Souburg. Al les is gelijkvloers, dus hier kunnen we wel honderd worden." Verleden „Het verleden en vooral de tijd rond de Tweede Wereldoorlog in Ritthem had altijd al mijn belangstelling, maar pas nadat ik gestopt ben met werken, ben ik echt gaan verzamelen. Vooral foto's. Ik werkte bij de techni sche dienst van een touringcarbedrijf en ben net voor mijn zestigste met pensioen gegaan. Mijn grootvader was helemaal een geschiedenismens en op een gegeven moment is een deel van zijn verzameling bij mij te rechtgekomen. Ik kwam tot de ont dekking dat in veel families de oudste in een gezin vaak de foto's meekreeg. Toen ben ik vooral op zoek gegaan naar families die niet te krap bij kas zaten, want foto's maken was vroeger toch een kostbare geschiedenis." Foto- en filmmiddagen „Over het verleden van Ritthem valt veel te vertellen, zo blijkt uit al die fo to's en daar houd ik van. In het begin had ik nooit verwacht dat ik het zo lang zou volhouden, maar de belang stelling is zó groot. Ik heb nu circa 4000 foto's verzameld. Eerst hield ik het bij de periode 1900 tot 1950, maar mensen die daar nog iets over kun nen vertellen, sterven uit. Toen kwa men er mensen die zeiden: 'Ja, maar Wim wij willen ook wel'. Dus nou is de collectie uitgebreid tot ongeveer 1970. Daar zijn filmmiddagen en - avonden uit voortgekomen. Die zijn heel eenvoudig begonnen met een tv-toestel en een videorecorder. Het Lucht en water vind ik het mooiste van deze provincie is uitgegroeid tot elke keer een volle zaal. Peter en Esther de Neef hebben het opgepakt en nu draai ik in hun Theater De Verwachting. Dan krijgt het meer publiciteit en is er een groot doek in de zaal. Ik hoef nu alleen maar de stekker erin te steken." Bunker in tuin „Ik heb me altijd betrokken gevoeld bij Ritthem. Het is een mooi dorp. Mijn dochter Willeke kwam ruim twaalf jaar geleden hier op een boer derijtje wonen en daar stond een bunker in de tuin. Dat vond mijn kleinzoon Johnny, toen circa dertien jaar, ook leuk. Ik trok veel met hem op. Ik ben ook een paar keer met hem in Normandië wezen fietsen in de vakantie. Ja, dan kom je van alles te gen natuurlijk en toen hebben we besloten die bunker te gaan schoon maken. Het zag er vrij redelijk uit, met een tegelvloer. De ruimte was door de boer gebruikt voor opslag van aardappelen en materiaal. Het was een manschappenbunker waar in de oorlog de militairen hun vrije tijd doorbrachten en waar ze over nachtten. Het is een soort klein mu seum geworden. In de ene ruimte staan spullen uit de oorlogstijd en in de andere ruimte hangen 350 foto's, waarvan er 50 echt met de oorlog en die inundatie te maken hebben." Familieaangelegenheid „Mijn kleinzoon is nu inmiddels 25, hij heeft een vaste baan en hij sport veel, dus zie ik hem hier niet meer zoveel. Maar zijn moeder heeft het overgenomen. Mijn vrouw doet ook mee. Willeke en Riet weten ook alles over de vele spulletjes hier in de bun ker te vertellen. Achter alles schuilt wel een verhaal." Lucht en water „Ik ben nooit uit Zeeland weggegaan. Geen bewuste keus, het is zo gelo pen, maar ik heb er zeker geen spijt van. Mijn vrouw en ik fietsen veel. Walcheren heeft onze voorkeur, maar we komen ook graag in de Zak van Zuid-Beveland. Lucht en water vind ik het mooiste in deze provincie. Tijdens vakanties mis ik Zeeland vaak. Als we terug komen, is prak tisch het eerste wat ik doe even een rondje over de Boulevard en de zee dijk en naar Fort Rammekens." donderdag 9 augustus 2018 GO 'Achter alles schuilt wel een verhaal' Ali Pankow —Wim de Meij, verzamelaar Wim de Meij: Ik ben vooral op zoek gegaan naar families die niet te krap bij kas zaten, want foto's maken was vroeger toch een kost bare geschiedenis." foto lex de meester Zaterdag 11 augustus is de bunker aan Louwerse Wegeling in Ritthem van 10.00 tot 16.00 uur open voor bezoekers. Op die dag is er tevens ringrijden in Ritthem. Dacht je dat je al leen kon snorke len in de Caribi sche zee of andere tro pische gebieden? Goed nieuws: je hoeft niet in een vliegtuig te stappen om een snorkeloutfit aan te trekken. In Zee land kun je ook gewoon snorkelen. Nee, je ziet geen maanvissen of an dere vissen die je ge wend bent in een aqua rium te zien. En nee, het water is niet azuur blauw, maar toch valt er genoeg te zien. Leendert Verbiest biedt Naam voorstelling: Snorkelsafari Wie: De Witte Boulevard Genre: excursie Leeftijd: vanaf 8 jaar Waar: Havenkanaal Zie- rikzee/Brouwers- dam, Scharendijke Wanneer: di in de Ooster- schelde do en zon in de Grevelingen met zijn duikcentrum De Witte Boulevard in Renesse twee soorten snorkelsafari's aan. Bij de een duik je in de Oosterschelde bij Zie- rikzee. Nou ja, duiken? Je steekt bij het snor kelen eigenlijk alleen je hoofd onder water. Alle deelnemers krijgen na melijk een veiligheids vestje aan waarmee ze blijven drijven. En dat is niet alleen om niet te verdrinken, maar ook om zichtbaar te zijn voor andere waterspor ters. Op safari, maar dan onder water. FOTO DE WITTE BOULEVARD De andere snorkelsafari is op het Grevelingen- meer. Dan worden de deelnemers met een bootje, een rib, naar het eiland De Ossenhoek gebracht en gaan ze van daaruit snorkelen. De natuur in de twee wateren is verschillend. Bij de Oosterschelde heb je te maken met getijdenatuur en daar door zie je steeds iets anders, zoals wieren, krabben, anemoontjes en garnalen. In de Gre velingen staat het water stil en daardoor is er een andere flora en fauna te zien. Zo zwem men er veel naaktslak- jes rond. De Witte Boulevard zorgt voor de duikuit- rusting, de deelnemers moeten ervoor zorgen dat ze minimaal zwem diploma B hebben. En bij de boottocht moet er altijd een volwassene mee. Maar, die mag ook mee snorkelen. - Vateska Nastaly

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 53