L 'Vraag vaccinatiebewijs bij opvang' 59.50 3 dagen Biesbosch Familie bekijkt met de Maleisische rechter appartement waar model 4 Op de eerste dag van de rechtszaak over de dood van fotomodel Ivana Smit is de familie gesterkt in het idee dat het Maleisische politieonderzoek aan alle kanten rammelt. justitie en een vertegenwoordiging van de Nederlandse ambassade zijn erbij. „Is er een valtest gedaan met een dummy van 65 kilo? Ivana was 60 kilo! Dan kun je net zo goed een si naasappel naar beneden gooien om te kijken hoe die valt. Wat is dat voor belachelijke test?" Oom Fred snuift van verontwaardiging. Rechercheur Faizal: „Ik heb ook om een dummy van 60 kilo gevraagd, maar die was toen niet op voorraad." Agenjo draait met zijn ogen. „En wat zeg je? Staat in het politierapport dat ze 1,75 meter was? Ze was 1,80 meter! Wat is dat voor autopsie?" Familie-advocaat Sankara Narayanan Nair probeert Agenjo te kalmeren. De Maleisische rechercheurs, de rechter en de offi cier van justitie kijken weg. Moeder Karin Smit is er niet bij. Zij verlaat samen met Ivana's peetmoe der Esther Schultz al na een uur de I red Agenjo, de oom I van Ivana Smit, staat in Kuala Lum pur op het balkon van Alexander en Luna Johnson. Het Ameri kaanse koppel met wie Ivana 7 december vorig jaar een wilde uitgaansnacht beleefde, 's Ochtends viel zijn nichtje van de twintigste verdieping naar beneden, dwars door een afdak van het balkon op de zesde verdieping. Agenjo haalt adem, doet een stap en kijkt naar beneden. De Maleisische rechtbank is ver plaatst naar het appartement, omdat rechter Mahyon Binti Talib de situa tie zelf wil zien. Politie, officier van zittingzaal. „Dit is echt de Muppet show. Mijn zenuwen kunnen hier niet tegen." Het appartement van de Johnsons is verlaten. De bedden staan er nog. De koelkast is beschimmeld. Op de muur bij de keuken is met een streepje aan gegeven hoe groot Johnsons 5-jarige dochtertje was toen ze in februari jarig was. Een paar weken later waren de Johnsons met onbekende bestem ming vertrokken. „Door dat toe te staan, heeft u ze eigenlijk al vrijge sproken", zegt Agenjo tegen hulpoffi cier van justitie Joy Rasan. Volgende week wil rechter Mahyon Binti Talib het Amerikaanse echtpaar, dat met Ivana doorzakte, in haar rechtszaal hebben voor verhoor. Ze heeft er een volledige dag voor uitge trokken. „Een ongeluk is uitgesloten", oor deelt Agenjo als hij probeert over de balkonrand te kijken. De balkonrand bestaat uit een betonnen muurtje van 60 centimeter hoog, daarop 30 centimeter sierhek en daarachter nog een brede geul waar de airco's staan. Het is een hele klauterpartij om daar overheen te komen. „Hield ze van hoogtes?", vraagt hulpofficier van justitie Joy Rasan aan Agenjo. Misschien is ze op het randje gaan zitten om te genieten van het uitzicht en toen gevallen. Maar waarom zijn er dan geen voet sporen op de airco's gevonden? „Onze theorie is dat ze in het appar tement is overleden", zegt Agenjo. Johnson kan haar met gemak hebben getild, op de camerabeelden bij de lift draagt hij haar ook of ze niets weegt, Dat vindt Boink, belangenvereni ging van ouders in de kinderop vang. Het aantal niet gevacci neerde kinderen neemt gevaarlijke vormen aan, vindt het Instituut voor Verantwoord Medicijnge bruik. Boink vindt het onaanvaardbaar dat ouders mogen verzwijgen of hun kind al dan niet is gevacci neerd tegen ziektes als bof, rode hond of mazelen. „Er moet meer duidelijkheid komen voor alle ou ders en hun kinderen. Opvangor- ganisaties moeten om een vaccina tiebewijs kunnen vragen", vindt Boink-voorzitter Gjalt iellesma. Zo kunnen andere ouders die hun kind willen beschermen tegen deze ziektes, kiezen of ze hun kind op die opvang willen laten. „Nu hebben ze die duidelijkheid niet." Vaccineren is niet verplicht. Ook is het wettelijk onmogelijk kinde ren die niet zijn gevaccineerd te weigeren op de opvang. Daarom wil Boink dat voor alle ouders dui delijk is of er kinderen op de op vang zitten die niet zijn ingeënt. In de zogeheten Biblebelt is soms maar driekwart van de kin deren beschermd, terwijl de vei lige ondergrens volgens voorzitter Ruud Coolen van Brakel van het Instituut voor Verantwoord Medi cijngebruik 90 procent is. „Het wordt echt gevaarlijk en het is on verantwoord om je kind naar een opvang te sturen waar de vaccina tiegraad lager is." Uit cijfers van het rijksinstituut RIVM blijkt dat de vaccinatiegraad in meerdere gemeenten ver onder het landelijk gemiddelde ligt. Van alle kinderen die in 2015 in Nun- speet zijn geboren, is 73,8 procent volledig gevaccineerd. In Staphorst is dat 76,4 procent. Van de grote steden daalt de vaccinatiegraad het hardst in Utrecht: van 95 procent vorig jaar naar net iets boven de 90 procent in 2018. Rotterdam en Den Haag zitten op 89,4 procent. incl. rondvaart 3 dagen Arnhem HP 3 dgn Brabant diner www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-235969370cPg donderdag 9 augustus 2018 PC 'Een rechtszaak? Dit is de Muppetshow!' Ton Voermans Kuala Lumpur C-'i- Moeder Karin Smit (r) verliet al snel de rechtszaal, fotoepa Ivana Smit op een foto tijdens de uit vaartplechtigheid. Ouders die hun kroost bij een kinderdagverblijf willen onder brengen, moeten verplicht wor den te melden of hun kind is ge vaccineerd tegen gevaarlijke ziektes. Ivar Penris Utrecht Voor maar: Ontdek Nationaal Park De Biesbosch vanaf het water met een fluisterboottocht! 2 nachten incl. ontbijt in 3* Tulip Inn Meerkerk (7,5) O 1 keer een rondvaart van 1,5 uur door de Biesbosch Gratis parkeren en wandel- en fietsroutes Aankomsten t/m juli 2019. Betaal pas bij aankomst! 3* Hotel Gieling, Duiven (7,8) 4* Teugel Resort Veghel (8,1) 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt 2x diner (hoofdgerecht) a jq lx 2-gangen diner 70 Gratis parkeren en wifi O/» Gratis parkeren en wifi jr*™ Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4