Van dance tot punk en Beethoven 4 Laus Polyphoniae leder jaar, in de tweede helft van augustus, komen liefhebbers van over de hele wereld naar Antwerpen om zich onder te dompelen in de polyfonie en muziek uit de middeleeuwen en de renaissance. Katoen XL begonnen als extraatje voor de gasten Dirty Rotten Imbiciles zet De Pit op stelten In Nederland kent elke klas sieke muziekliefhebber het Festival Oude Muziek in Utrecht. Zij die in Zeeland wo nen kunnen kiezen uit drie festivals in de vrij nabije om geving. Naast Utrecht zijn er de festivals in Brugge en Antwerpen. Vanaf 1993, toen Antwerpen de Culturele Hoofdstad van Europa was, vindt in de stad ieder jaar het Festival Laus Polyphoniae plaats, met muziek van Lassus tot Monteverdi en van Lully tot Campra. Dit jaar vindt de 25ste editie plaats, met de titel: 1618/ Before Beyond. Het is een dubbele mijlpaal, het festival viert naast het jublieum ook dat de Sint-Augustinuskerk vierhon derd jaar geleden zijn deuren opende. In dit volledig gerestaureerde ba rokke gebouw (AMUZ) vinden vele van de concerten in het kader van Laus Polyphoniae plaats. Tien dagen lang wordt de muziek van vóór 1618 belicht met gregoriaanse gezangen en meerstemmige composities. De kracht van dit festival is dat de beste binnenlandse- en buitenlandse musici en ensembles hier optreden. In het verleden waren Jordi Savall, Emma Kirby, Konrad Junghanel en Ton Koopman hier regelmatige te gast, dit jaar komen musici die al en kele keren van de partij waren. Zo vieren Paul O'dette, wereldvermaard luitist, het Belgische Huelgas Ensem ble onder leiding van Paul Van Nevel, de Kroatische Katarina Livljanic met het Franse ensemble Dialogos en Pe- dro Memelsdorff met Mala Punica het zilveren jubileum mee. Naast hen nieuwe musici die het publiek willen tonen dat zij de toekomst in pacht hebben en graag een plaats in dit fes tival willen veroveren. Het openingsconcert wordt ver zorgd door Scherzi Musicali met het programma La Pellegrina. In 1589 trouwden Ferdinando I de Medici met Christine de Lorraine. Het werd een groot feest, waarvoor kosten nog moeite gespaard werden. Het hoogte punt van de festiviteiten in Florence was de opvoering van het toneelstuk La Pellegrina van Girolamo Bargagli. Tussen de geacteerde delen werden muzikale tussenspelen vertolkt. Hierin werd de link gelegd tussen de Griekse mythologie en het jonge koppel. Een muzikaal verhaal waarin verschillende muziekstijlen te horen zijn die de luisteraar van de ene droom in de andere brengt. Nicolas Achten, zanger en luitist, leidt de bijna vijftig zangers en muzikanten van Scherzi Musicali. Opera Het slotconcert mag er ook zijn, op 26 augustus wordt in de Bourla- schouwburg L'Orfeo van Claudio Monteverdi gespeeld. Het is de eerste grote opera in de westerse muziekge schiedenis. Het verhaal van Orpheus en Euridice wordt semiscenisch (met slechts enkele decorstukken en te rughoudende regie) vertolkt door I Fagiolini, in de regie van de Britse re gisseur Thomas Guthrie. Speciaal wordt de uitvoering Land schap van het Huelgas Ensemble on der leiding van. Paul van Nevel in de Sint Pauluskerk (vrijdag 17 augustus om 22.15 uur). Het glooiende land schap in het noorden van Frankrijk vormde een inspiratiebron voor de componisten van wie tijdens dit con- L'Orfeo is de eerste grote opera in de westerse muziekgeschie denis eert werk wordt gebracht. Van Nevel is schrijver van het boek Het land schap derpolyfonisten, De wereld van de Franco-Flamands. De muziek die hij daarin beschreef, van Ockeghem, Jos- quin des Prez en Antoine de Févin, is nu te horen. Het geeft een duidelijk beeld van de evolutie van de meer stemmige muziek, die beïnvloed werd door melancholie, schoonheid en variëteit van natuur en kathedra len. Alles was gebaseerd op symme trie en ritme. Sfeerbeelden van het landschap, gemaakt door fotograaf Luk Van Eeckhout geven het concert een extra filmische dimensie. Houdt u van romantiek? Ga dan eens luisteren naar de muziek van de troubadours. Viva Bianca Luna Biffi zingt en speelt (vrijdag 24 augustus) de liederen over liefde en ridderlijk heid, virtuoos, intens en verfijnd. In 2014 werd een 15de eeuws lied boek ontdekt:Leuven Chansonnier. Deze vondst kan rekenen op wereld wijde belangstelling. Het boek ver meldt geen componisten, maar de onderzoekers konden de herkomst van 38 liederen achterhalen door ver gelijking met andere liedboeken. Het festival besteedt tijdens een confe rentie een hele dag aandacht aan het liedboek. Internationale onderzoe kers buigen zich over het boekwerk. Naast concerten en de conferentie biedt Laus Polyphoniae een aantal nevenactiviteiten. Paul van Nevel geeft zijn visie op de polyfonie, er zijn educatieve activiteiten voor amateurs en gevorderde muzikanten, en een aantal concertwandelingen. 4 REDENEN OM UIT TE GAAN Dance Punk donderdag 9 augustus 2018 Kwart eeuw Laus Polyphoniae Jeanette Vergouwen Het Huelgas Ensem ble is ook deze jubile umeditie weer van de partij, foto koen broos 44 Laus Polyphoniae 16 t/m 26 au gustus. Concerten in de Augustinus- kerk, Carolus Borromeuskerk, Pau luskerk en op andere historische lo caties in Antwerpen. Verschillende aanvangsuren. Informatie: amuz.be Luister je graag ontspannen naar een pianoconcert van Liszt of Beethoven? Of ga je liever uit je dak bij punk of op een dance- feestje? Het kan kan komende week allemaal, in Zeeland. Voor de derde keer wordt bij hotel en brasserie Katoen in Goes Katoen XL gehouden. Edwin Vermast is betrokken bij de organisatie van het dance- evenement. „Twee jaar geleden kwamen de eigenaren van de zaak op het idee om eens iets anders dan anders te doen voor de gasten. Zo ontstond het idee voor een klein dance- festival. Het sloeg eigenlijk di rect aan, want er kwamen zo'n 900 mensen op af. leder jaar proberen we in ieder geval een grote naam te strikken, afge wisseld met onder andere lo kaal talent. Dit jaar hebben we dj Roog binnengehaald als hoofdact. De nadruk ligt niet zozeer puur op de muziek, maar op de sfeer in het alge meen. Daarnaast vinden we het belangrijk om de bezoekers te verwennen met eten en drinken van hoge kwaliteit." Wie nog een kaart wil kopen, moet snel zijn. „Het evenement slaat erg goed aan bij de doel groep. Nu is die vrij breed, maar je zult de groep van pak weg 25 tot 45 jaar het best ver tegenwoordigd zien bij Ka- toenXL." Zat 11 aug, Brasserie Katoen Goes, 16.00 uur Bij het grote publiek zal de naam D.R.I. (Dirty Rotten Imbeciles) weinig belletjes doen rinkelen. In de punk- scene is dit zeker wel het geval. De in 1982 in Houston opgerichte band speelt zogenoemde crossover trash, ook wel bekend als punkmetal. Tot dusverre heeft D.R.I. zeven albums uitgebracht, al dateert de laatste van 1995. Desondanks tourt D.R.I. ieder jaar nog steeds door Europa en de VS. Di 14 aug, De Pit Ter- neuzen, 19.30 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 48