Vergeten, maar spannende combinatie Ane Brun en de zeven zussen 2 PIANOFORTE Ane Brun met orkest Rescue De boulevards van Vlissingen zijn woensdag opnieuw het decor voor hét grootste hulpverlenings- evenement van Nederland. Het wordt 'zien, doen en beleven' tijdens de elfde editie van Rescue Vlissingen. Uitgelicht Als je aan een gitaar denkt, hoor je ofwel het elektrische instrument dat op pop concerten wordt gebruikt, de steel- stringgitaar die gebruikt wordt voor folk en blues of de klassieke gitaar. Joan Boaz bege leidde zichzelf altijd als ze volksliedjes zong op gitaar en de flamencogitaar die iets lichter ge bouwd is en een harder en scherper geluid heeft dan de klassieke gitaar is uiterst geschikt om het opzwepende karakter van de flamencodans te begeleiden. Die klassieke gitaar klinkt te zacht om onderdeel te zijn van het orkest, maar als solo-instrument en in combinatie met piano is het geweldig. Een vergeten combinatie is die van gitaar met fortepiano. Izhar Elias bespeelt een Spaans instrument, een Guadagnini uit 1812 en Chie Hirai bespeelt een fortepiano uit 1812 (een Zah- ler uit de collectie Geelvinck). Deze twee origi nele 19de eeuwse instrumenten klinken qua klankkleur en transparantie prachtig samen, geen overdreven geluidsdecibellen maar een harmonieuze versmelting van klanken. Composities van mensen die schreven voor de salons in Wenen en/of Parijs. Rossini, Diabelli, Guilliani Molino, en Mertz Dat ZG nu hadden ieder een ei gen stijl, vaak ver- tweemaal te werkten zij muziek Zien ziin in uit hun geboorteland in hun werken. Voeg Zeeland is daarbij twee groothe- bijzonder denSchubert(Im- J promptu) en de vari aties op een thema uit de Zauberflöte van Mozart geschreven door Beethoven en je hebt een virtuoos, romantisch en heel toegankelijk programma. Twinkelende geluiden en sprankelende vir tuositeit. Trefwoorden die bij dit recital horen. Hirai is een Japanse musicus die schitterde op Oude Muziekfestivals (Utrecht, Spanje, Frank rijk). Izhar Elias gaf concerten over de hele we reld, won de Nederlandse Muziekprijs in 2011 en speelt muziek uit verschillende stijlen. Beiden werken met andere musici samen in ensembles, nu als gedroomd duo. Dat ze nu tweemaal te zien en beluisteren zijn in Zeeland is bijzonder. Mis het niet. MUZIEK TOP 3 ATTHEGATES 5 REDENEN OM THUIS TE BLIJVEN Cd e laatste editie van Rescue Vlissingen L trok in 2016 ruim 180.000 bezoekers, f Kan het evenement zichzelf nog over treffen? Dennis Ca- stel - woordvoerder van de organisa tie - verwacht van wel, maar volgens hem is dat zeker niet het uitgangs punt. „Of er dit jaar meer of minder mensen komen dan de vorige keer, heeft voor ons geen prioriteit. Onze belangrijkste doelstelling is laten zien wat hulpverlening voor onze maatschappij betekent." Een kijkje nemen in een trauma helikopter of getuige zijn van een reddingsactie op zee, het is mogelijk tijdens de aankomende editie van het gratis evenement. Castel is blij dat honderden hulpverleners woensdag weer hun bijdrage zullen leveren. „Hulpverlenende instanties staan ie dere dag voor ons klaar bij noodsitua ties. Wat deze partijen zoal kunnen en hoe ze te werk gaan is niet altijd goed zichtbaar. Tijdens Rescue Vlis singen krijgen de bezoekers letterlijk een kijkje achter de schermen." Niet alleen uit Nederland, ook uit het buitenland komen aansprekende hulpverlenende instanties naar Vlis singen om inzicht te geven in hun werkzaamheden. Een greep uit de lijst deelnemers: Traumateams, kust wacht, de Nederlandse Defensie (Luchtmacht, Marechaussee, Marine en Landmacht), ambulancediensten, brandweer en de dierenbescherming. „Maar er zijn ook buitenlandse in stanties, bijvoorbeeld van de politie. Naast Nederlandse agenten zullen er Het is ons bij eerdere edities nooit gelukt om mensen een F-16 van zó dichtbij te laten zien ook politie-eenheden uit Italië, Bel gië en Duitsland aanwezig zijn. Hulpverleners uit Zweden en Luxemburg zijn vertegenwoordigd en er is een grote stuntshow uit En geland. Kortom, het wordt één groot internationaal gebeuren." Ruim 1200 vrijwilligers zijn woensdag in de weer om Rescue Vlissingen tot een succes te maken. De happening is niet alleen informa tief, maar zeker ook interactief, bena drukt Castel. „Er is veel te zien, te doen en te beleven. Als bezoeker kun je meedoen aan workshops en cur sussen en er zijn vele spectaculaire shows. Het begint al met de aan komst van de traumahelikopters. Vervolgens zijn er de hele dag de monstraties van onder andere vlieg tuigen, brandweer, politie en Defen sie. Je ziet hoe mensen worden gered op zee of bevrijd uit een autowrak waarin ze bekneld zitten. Ook kan je diverse voertuigen van binnen bekij ken tijdens de static shows en dat al les wordt omlijst met muzikale op tredens." Een aantal momenten op de dag zijn volgens Castel extra bijzonder. Zoals de levensechte demonstratie die om 14.00 uur op de planning staat. „Er wordt een ongeluk nage bootst met een touringbus. Daarin zitten meer dan 30 slachtoffers waar voor meerdere hulpdiensten uitruk ken. Brandweer, politie en ambulan cemedewerkers zijn snel ter plaatste en een traumahelikopter wordt inge vlogen. Een spreekstalmeester zal stap voor stap uitleggen wat er ge beurt en waarom. Het is indrukwek kend om een ongeluk van die om vang van zo dichtbij mee te maken. Natuurlijk is het allemaal aan de donderdag 9 augustus 2018 GO Jeanette Vergouwen houdtvan cultuur en vooral vanklassieke muziek. Zij is muziekrecensente. Wat: Concert gitaar/pianoforte Waar: N. H. Kerk in Nieuwvliet Stadhuis Tholen Wanneer: woe 15 augustus 20.00 uur/ zat 18 au gustus 15.30 uur Dit duo koos voor 19de eeuwse muziek. De keuze van onze redactie: At The Gates - To drink from the night itself Donker als de nacht waaruit ze dronken. Zweedse deathmetal zon der mededogen, waarin de melo dieën overeind blijven. Now, Now - Saved Pakkende indie- rock met een zangeres die als een zuchtmeisje haar liedjes ver leidelijk in je oren blaast. Rita Coolidge - Safe in the arms of time Ze deelde podia met Joe Cocker, Bob Dylan en Jimi Hendrix, scoorde zelf hits in de jaren zeven tig en verrast nu met loepzuivere blues en roots. s Chie Hirai (links, pianoforte) en gitarist Izhar Elias spelen samen in Nieuwvliet en Tholen. Vivian de Gier denkt terug aan een concert van de Zweedse Ane Brun, en leest ondertus sen een romanserie over zeven geadop teerde zussen. Nooit eerder hoorde ik het publiek in het oude Utrechtse Tivoli zo muisstil als jaren geleden, tijdens een concert van Ane Brun. De Zweedse singer-songwriter weet met haar delicate stem te beroeren en te verrassen. Toen ze in 2011 meewerkte aan een album waarop Peter Gabriel zijn werk een nieuwe vorm gaf met een orkest, besloot ze ook zoiets te doen. Het resultaat komt morgen uit en heet Live at Berwaldhallen. Verschijnt bij Balloon Ranger Recordings. Zien, doen en beleven Hans Puik 44 - Dennis Castel, woordvoerder Rescue

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 46