ZEELAND GEBOEKT Expositie 'Aan Zee' in de boekenkast /\an Zee Denk niet te licht overdeAkkerput Voor de wrede wereld a mm 14 ZEELANI Met een verleden van tachtig jaar heeft een schip heel wat te vertellen. Veronica Frenks schreef het verhaal van het motorjacht Simba, bouwjaar 1938. Het beste motorjacht dat er tot nu toe is gemaakt. Dat schreef archi tect Frits Mulder in 1940, twee jaar nadat de door hem ontwor pen 'Simba' in de vaart was geko men. Een bakdeksalonkruiser werd het schip genoemd, geschikt voor de Zeeuwse wateren en de Belgische rivieren. In staal geklonken met een zware kiel en een licht gebogen romp, witte steunzeilen en een art deco-interieur. Met elegante maten: 15,40 meter lang, 3,70 me ter breed en een diepgang van 1,20 meter. Vorige maand legde de Simba weer eens aan in Veere, een haven die de afgelopen tachtig jaar vaak werd aangedaan. Deze keer voor een spe ciale gelegenheid. Om de tachtigste verjaardag van het schip te vieren werd het boek 'Simba, allure op het water sinds 1938' gepresenteerd. Veronica Frenks uit Vlissingen is de schrijfster. Zij was in 2013 al in beeld als maritiem chroni queur, toen ze de geschiedenis van de honderd jarige hoogaars Jetty boekstaafde. Bierbrouwer De Simba is in eerste instantie een Belgisch verhaal. Antwerpenaar Francois Caers, ver mogend bierbrouwer en ervaren schipper, laat het motorjacht in 2938 bouwen. Hij legt het schip op de linkeroever in de jachthaven van de prestigieuze Societé Royale Nautique An- versoise. Al in 1939 wordt Veere bezocht, tij dens de zogenaamde Pinkstertocht. De route loopt van Antwerpen naar Terneuzen, over de Westerschelde door het Kanaal door Zuid-Be veland en over de Oosterschelde. Vele cock tails, een groots diner ter afsluiting, het mag wat kosten. Na de Duitse inval in 1940 gaat het fout. De Simba verdwijnt van haar boei bij de jachtclub. Later vindt Caers zijn schip terug in dienst van een Duits marinekorps. Hij mag niet aan boord. Nog in dat eerste oorlogsjaar raakt de Simba beschadigd tijdens een bom bardement. Caers krijgt zijn schip in slechte staat terug, beschadigd door bomscherven, met een vastgelopen motor en een groot deel van de inventaris is ontvreemd. Veronica Frenks schrijft de geschiedenis van de Simba aan de hand van de eigenaren. In 1947 komt het motorjacht in bezit van de Gentse familie Hebbelynck. Adolphe Hebbe- lynck is vooraanstaand in de textielindustrie en vice-commodore van de Gentse jachtclub Royal Belgian Sailing Club. Hij heeft meerdere schepen. De Simba wordt het moederschip van zijn vloot, 's Zomers ligt het in de pas aan gelegde haven van Terneuzen. Albrecht Dü- rinck is in de weekeinden schipper en kok van de Simba. Doordeweeks is hij sleepbootkapi tein bij Muller. In de jaren vijftig doet het mo torjacht vaak mee aan de Veere-Terneuzen- tocht, de herdenkingsschildjes bevinden zich nog steeds aan boord. De periode 1964-1969 krijgt de Simba twee nieuwe eigenaren, eerst Haelterman, dan De Vos. Het zijn de jaren dat het aantal motor- en zeiljachten snel toeneemt. In 1969 komt de Simba in Nederlandse handen: Piet Wilten in het Brabantse Drimmelen slaat zijn slag, als hij de advertentie ziet waarin het schip voor 100.000 gulden wordt aangeboden. Het echt paar Wallenburg-Lootsma neemt de Simba tussen 1979 en 1986 in gebruik als woonschip, de ligplaats is in Vreeland aan de Vecht. In 1986 komt het jacht weer in Drimmelen te recht, als Gerard Wilten - zoon van de vorige eigenaar Piet - zich aandient. Hij laat de Simba compleet renoveren. In 1999 koopt Geert van der Wijst uit Breda de bakdeksalonkruiser. In 2001 is hij in Veere. Pagina 80: „Het schip krijgt meteen een ereplaats aan de steiger voor de Sociëteit." In het Gemeentemuseum Den Haag loopt de expositie 'Aan Zee', met 'Zeeuws' werk van ]an Toorop, Piet Mondriaan, Ja- coba van Heemskerck en Ferdi- nand Hart Nibbrig. Er is een extraatje: een zaal met zeventien foto's die de Vlaamse kunstenaar Stephan Vanfleteren op Walcheren maakte met de kunstenaars van toen in het ach terhoofd. Ter ondersteuning van de tentoonstelling verscheen het magazine 'Aan Zee' met artike len over alle kunstenaars, co lumns van Franca Treur en Stine Jensen, interviews met commis saris van de koning Han Polman, topkok Sergio Herman en bassist Peter Slager van BL0F. PZC- journalist Jan van Damme stapte in de voetsporen van kunste naars in Domburg en Zoute lande. Het blad kost 7,50 euro. Op de cover staat een paal, met daarin de naam Ak- kerput gebeiteld. Joop de Smet staat in het zomernummer van het West-Zeeuws-Vlaamse 'TijdISchrift' uitgebreid stil bij de tussen Zuidzande en Nieuwvliet gelegen buurtschap de Akkerput. „Zes huisjes, twee boerderijen en een schuur die op instorten staat", meer is het momenteel niet. Maar denk niet te licht over het huidige vakantiegehucht: de Akkerput bestaat al 601 jaar, en is veranderd van dijk in buurtschap en momemteel is het een vakan tieoord. Dante de Ruijsscher maakte aan de Universiteit Gent studie van het verdwenen dorp Coxyde bij Oostburg. In dit nummer biedt ze een verkorte versie van haar scriptie. Verder in dit nummer de vijfde aflevering in de serie over de Scheldekwestie in internationaal perspectief. Zeeuwse schrijvers Op het omslag zien we een meisje in ogenschijnlijk wellustige pose. Maar wat is dat voor apparaat naast haar? En wat voor kledingstuk heeft ze aan? Als je het omslag van Adembene mend, het bijzondere boek van Sa- mantha Eising, wat beter bekijkt, zie je dat ze ziekenhuiskleding draagt. En dat vanuit het toestel een slangetje richting haar neus gaat. Op 3 juli stierf ze in Vlissingen, nog geen 28 jaar oud. Ze schreef een groot deel van haar leven, ook toen ze ziek was. Een geschenk aan de wereld die toch zo wreed voor haar was. Ademhalen, vanzelfsprekender bestaat er niet. Maar niet voor haar. Lang dacht men dat ze aan astma leed. Daarom besloot de fa milie Eising in 2003 vanuit Groningen naar Zeeland te verhuizen. De zee moest voor meer lucht zorgen, alleen lukte dat niet. Vanuit de medische wereld reageerde men aanvankelijk met weinig begrip. Op een dag, zo schrijft ze in Adembenemend, ver schijnen in haar kamer zelfs twee mannen die zich voorstellen met: 'Wij zijn van de psychiatrie.' De geneeskundigen in België bieden uitkomst, zoals verrassend vaak bij Nederlandse patiënten. Dat wil zeggen, ze stellen de verschrikke lijke diagnose, de schrijfster is dan 20: 'De diagnose Mucoviscidose, afgekort als Muco. Ook wel taai- slijmziekte of Cystic Fibrosis ge noemd.' Over haar ervaringen in het jaar na de diagnose, of eigenlijk een vonnis, gaat Adembenemend. Een ontroerend, maar wonderlijk ge noeg ook een troostrijk boek. Om dat de schrijfster, die zich geen il lusies maakt, toch optimistisch blijft, ze in het zicht van de dood volop blijft leven. Neem de lijst met voornemens 'Mijn Twenty-one Wishes'. Ze gunt ons een kijkje in 'Mucoland', ze dicht over de ziekte: 'Je doet me pijn/ Je geeft me kracht.' Ze voert ons haar wereld binnen, een we reld met ziekte en ziekenhuizen, maar ook met de hond Mr. Scoob en de kat Miss Manis, met skeele ren onder de Walcherse duinen, met fanatiek bedreven rolstoelbas ketbal. Adembenemend is een boek dat zij móest schrijven en dat wij alle maal moeten lezen. Om te besef fen: vergeet niet te leven, dat wordt ons slechts één keer gege ven. donderdag 9 augustus 2018 GO Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers Allure op het water Jan van Damme Veronica Frenks: Simba, allure op het water sinds 1938 - Uitgave van Ma Plume, hardco ver, 106 pagina's. 15,- euro Sergio Herman Interview met de Zeeuwse topkok éi Terre/Mer Exclusieve fotoserie vt Stephan Vanfleteren Alles over dé kunstenaars van Domburg Jan Toorop Piet Mondriaan Jacoba van Heemskerck Ferdinand Hart Nibbrig Op ontdekkingstocht door Domburg en Zoutelande Mario Molengraaf A De Simba is al sinds 1938 in de vaart, foto lexce meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 42