Brandweer heeft handen vol aan natuurbranden 3 Tekort aan vrijwilligers en sloten zorgen voor onbespeelbare velden Voetbalclubs willen weer beginnen met trainen. Maar waar dat in bijvoorbeeld Tilburg geen probleem is, werd gisteren in Rotterdam een speelverbod uitgevaardigd. Een persbericht van het Sportbedrijf Rotterdam, gisterochtend: Natuur- grasvelden voor voetbal tot eind au gustus niet te gebruiken. De inhoud: 'een groot deel van de honderd voet balvelden in de stad zijn er door de droogte en de hitte zo belabberd aan toe, dat de rest van de maand geen voetballer erop mag trainen, laat staan een (oefen)wedstrijd spelen'. En dat wordt precies afgekondigd op het mo ment dat de meeste voetbalclubs weer beginnen met trainen, om klaar te zijn voor de eerste bekerwedstrijden begin september. We begrijpen dat we de clubs hier mee in een lastige situatie brengen, maar we treffen deze maatregel om te voorkomen dat zij gedurende het sei zoen last blijven houden van de gevol gen van de droogte", legt Bart Gaell van het Sportbedrijf uit. Het is inderdaad bar en boos, beves tigt voorzitter Jaco Hoekman van w Pernis. „De natuurgrasvelden zijn gortdroog. Je kunt er gewoon echt niet meer op spelen", zegt hij. Bij de club spreken ze inmiddels van 'Afrikaanse toestanden'. Ze zitten dus met de han den in het haar; deel maar eens 25 teams in op dat ene overgebleven kunstgrasveld. Bij het ook Rotter damse Neptunus overwegen ze in middels de conditietraining maar in een park te gaan geven. De problemen zijn niet uniek voor Rotterdam. Ook in Zeeland blijft de bal in bijvoorbeeld Middelburg nog tot eind van de maand in het ballenhok. „Dan gaan we kijken hoe de velden er bij liggen. Het onderhoud dat we tot nu toe aan de velden hebben gedaan, is door de droogte niet effectief ge weest. De velden moeten zeker nog doorgezaaid worden", zegt een ge meentewoordvoerder. Het contrast met bijvoorbeeld Til burg en Oss is groot. „De velden liggen er goed bij, er kan gewoon op gesport worden", stelt een woordvoerder van de gemeente Tilburg. En in Oss meldt de gemeente: „Hier kan de competitie gewoon van start." Van de vijftig na tuurgrasvelden in Tilburg hebben er 48 een automatisch bewateringssys- teem. Ook in Oss 'zijn de velden goed beregend'. Water is echt het enige dat dit probleem kan oplossen In Rotterdam was dat vaak wel een probleem. „Lang niet alle clubs hier hebben een sloot in de buurt waaruit ze water kunnen halen", zegt Gaell van het Rotterdamse sportbedrijf. En als die sloot er wel is, zijn er niet altijd vrijwilligers beschikbaar die slangen kunnen (ver)leggen en het systeem 's ochtends vroeg aan en weer uit wil len zetten. „Veel clubs hebben een te kort aan vrijwilligers." Bij GFC in Goor (Overijssel) hebben ze wel iemand daarvoor. „Onze vrij williger John van der Worp begint elke morgen om 6.00 uur met sproeien. Met een paar mensen zorgt hij dat de velden er goed bij liggen. Wij hebben vier groene velden", zei voor zitter Eddy Gruppen recent. FC Twente oefent niet voor niets bij ons." De KNVB kan dan ook niet zeggen waar het probleem met de droge vel den in Nederland het grootst is. „Het speelt overal, maar het verschilt per club", zegt woordvoerster Lisanne Schellens. Uitstel van het beginnen van de bekerstrijd (eerste weekend van september) of de reguliere compe titie (later in september) is dan ook vooralsnog niet aan de orde. Een oplossing is ook nog niet in zicht. Het weerbericht van de ko mende dagen voorspelt wel regen, maar niet heel veel. „En water is echt het enige dat dit probleem kan oplos sen", zegt Gerdien Vloet van het Lim burgse bedrijf Hendriks Graszoden, dat het gras levert voor veel grote sta dions in Europa. De profclubs berege nen hun velden uiteraard, maar de amateurclubs die dat niet kunnen, hebben aan één dag regen niet genoeg. „De grond is nu zo droog, dat het wa ter er dan niet goed intrekt. We heb ben echt een paar dagen regen nodig, daarna kun je het veld gaan helpen met extra mest." Voordat dat jonge gras dan speelklaar is, ben je toch zes weken verder. „En dan is de competi tie al aan de gang." „De hitte waarin onze mensen in deze periode van droogte moesten werken, was vaak groot", zegt voor zitter Stephan Wevers van Brand weer Nederland. „De inzetten wa ren lang en inspannend. Daarom zijn in veel gevallen extra maatre gelen getroffen. Zo wisselden brandweercollega's elkaar vaker af dan onder normale omstandighe den en werd extra drinken en eten aangevoerd." Ook kregen brandweerkorpsen vaak hulp van collega' s uit andere regio's en op sommige plekken ook van boeren. Ondanks de vakantie periode waren er volgens Wevers steeds voldoende brandweerlieden beschikbaar. „De slagkracht heeft nergens onder druk gestaan." Ook waren er extra controles en werkte de brandweer nauw samen met natuurbeheerders en defensie. Nablussen van een heidebrand gisteren in Drenthe, foto anp Zo zette het leger op sommige plaatsen blushelikopters in die grote waterzakken leegden boven vuurhaarden. Vliegtuigjes Bovendien was de brandweer goed voorbereid op mogelijke natuur branden. „Er zijn meerdere preven tieve maatregelen getroffen. Zo wordt er dit jaar in de maanden juli en augustus gesurveilleerd met vliegtuigjes", aldus Wevers. Ook waren op verschillende plekken in bos- en heidegebieden extra water putten gemaakt om snel aan blus water te kunnen komen. donderdag 9 augustus 2018 GO Het voetbalveld weer op? In Rotterdam niet, in Tilburg wel Cyril Rosman Marjolein Kooyman Rotterdam/Tilburg Vrijwilligers be sproeien voetbalvel den in Zuid-Beijer- land. FOTOQPHOTO -Gerdien Vloet, Hendriks Graszoden In de droge maanden juni en juli waren er in Nederland meer dan twee keer zoveel natuurbranden als vorig jaar in die periode. Dit jaar waren er daarin 2811 na tuurbranden, tegen 1213 in 2017, meldt Brandweer Nederland. ANP Den Haag n wLjLL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3