5 PvdA: Duijndam rooft onze raadszetel 9 ZILTE ACADEMIE KINDEREN KOKEN Ouders opgelet: hier volgt een gezond Zeeuws kindermenu in plaats van frites met kroket. Kapiteinsbrood met zeemansboter, garna- lenpoffertjes en zee wierwafels prijken binnenkort bovenaan kindermenu's in de Zeeuwse ho reca. Als het aan de Zilte Academie en haar jongste studenten ligt, al thans. Lize Breukink (8) wijst naar de met kleurrijke eetbare bloemetjes versierde bramencupcakes van twee tafels verderop. Haar ogen worden groter: „Die zijn zo-süper- lekker!" Vier van de vijf gerechten heeft het groepje van Lize dan al ge proefd en beoordeeld. Het mo ment suprème dient zich aan: de zeewierwafels en romige garna lensalade met zeekraal die Lize met zus Tara (9) en Lucas Capelle (bijna 9) hebben bereid. De hele ochtend zijn ze er druk mee ge weest, onder toeziend oog van de Reizende Zeeuwse chef Marianne Koopman in vakantiepark Port Greve bij Brouwershaven. Nu mo gen ze eindelijk zelf het resultaat van al die inspanning proeven. Lize neemt een hap, sluit de ogen om nog beter te kunnen proeven en barst uit in opperste verruk king. „Whoh! Dit is lekker!!! We mogen ons zelf geen cijfer geven, maar anders was dit voor mij toch echt een tien." Zeventien kinderen deden woensdag mee aan de kookwork- shop in het kader van het Yammie Yammie Lekker Zeeuws Kinder menu. Het is een initiatief van de 1 Zilte Academie, binnen het pro gramma Jong Leren Eten van het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV). „In Zeeland hebben we eigenlijk een snoepkeuken aan allerlei ingre diënten die hier gewoon groeien", zegt Vincent van der Veen van Jong Leren Eten. „Lamsoor, zee wier, noem maar op; daar kun je lekker gezond mee koken. Dat is wat de kinderen hier vandaag aan het doen zijn." Frikandel „Waar het op neerkomt", zegt voorzitter Marianne Ketting van de Zilte Academie, „is dat we kin deren zelf een gezond alternatief willen laten maken voor de spreekwoordelijke friet met fri kandel of kroket in restaurants." De gerechten die onder deze vlag worden ontwikkeld, komen op een online-platform. De bedoeling is dat de Reizende Chef her en der in Zeeland de menu's samen met kinderen ontwikkelt. Op rs, 17 en r8 augustus staat Terra Maris in Oostkapelle als eerstvolgende halte op het pro gramma. Het gaat om een voortra ject dat na de vakanties uitgebreid door scholen zou moeten worden opgepikt, hoopt Brenda de Haan van Jong Leren Eten. Het project wordt 5 oktober in Middelburg of ficieel gelanceerd. Ketting ver wacht dat dan de eerste typisch Zeeuwse gerechten kunnen wor den gepresenteerd. De Haan wil met de scholen nog nét een stapje Zelf garnalen vangen. Leuk! Maar dan duurt het nog veel langer voor je klaar bent verder zetten. „We willen de kin deren bewust maken waar hun eten vandaan komt. Dus zou het mooi zijn als ze zelf hun spullen gaan halen bij de boerderij of langs de waterkant." Lize houdt een potje omhoog wanneer wordt gevraagd naar het zeewier. Veel liever had ze dat zelf bij elkaar gesprokkeld langs het Zeeuwse strand, bevestigt de Hoe- velaakse de denkrichting van De Haan. „Of zelf de garnalen vangen. Leuk! Maar dan duurt het nog veel langer voor je klaar bent." Net als Tara en Lucas kookt Lize vaker thuis. „Maar niet zo vaak als mijn zus", zegt ze trots. „Zij kan echt héél goed koken." Lucas helpt re gelmatig zijn grote broer, die kok is. „Maar zelf wil ik later liever de cafetaria overnemen. Even Pause, hier bij Den Osse. Ken je dat? Echt goed!" Het Kapiteinsbrood met Zeemansboter kreeg van de junior masterchefs zelf het hoogste to taalcijfer voor smaak, presentatie en originaliteit. En bleef de bra mencupcakes daarmee vijfhon derdste punt voor. De zeewierwa fels met garnalensalade van Lize, Tara en Lucas eindigde als derde. Vlissingen heeft daarmee sinds dinsdagavond een gemeenteraad met dertien fracties met vijf één persoonsfracties. De raad heeft 27 zetels. Frances Oreel zegt overrom peld en met stomheid geslagen te zijn door Duijndams stap. In een schriftelijke verklaring stelt Duijn dam gistermiddag: „Ik wil aan een ieder laten weten dat de beslissing die ik heb genomen, niet zomaar uit de lucht kwam vallen. Bin nen de fractie van de PvdA Vlissin gen heb ik geen eerlijke kans gekre gen om datgene te doen wat ik de mensen die op mij gestemd heb ben, heb beloofd." Oreel wilde als fractievoorzitter te zeer de agenda bepalen, zegt Duijndam. „Ik mocht niet naar be paalde bijeenkomsten vanwege mijn te spontane reacties en onder werpen die ik aandroeg, waren steeds niet aan de orde. Sinds mei zijn er elke twee weken gesprekken geweest over mijn funcioneren. Ik wil wel mezelf kunnen zijn." De PvdA, die bij de verkiezingen al de derde zetel verloor, is nu gere duceerd tot één zetel. „Duijndam heeft voor de verkiezingen gete kend dat ze de zetel teruggeeft als ze stopt als raadslid. Daar zullen we haar aan herinneren. Ze maakt zich wel heel kwetsbaar," zegt Oreel, doelend op de afkeurende re acties van andere oppositie partijen (VVD, Christen- Unie, POV en CDA) in de raad gistermorgen. Niet goed voor de volksverte genwoordiging, niet goed voor Vlissingen en niet goed voor de beeldvor ming over de politiek, stellen zij. Duijndam kwam afgelopen voor jaar nieuw in de raad voor de PvdA. De maatschappelijk werkster zegt verder te gaan met als speerpunten het sociaal domein. Ze kreeg bij de verkiezingen 165 voorkeurstem men. Voor een zetel lag de drempel in Vlissingen op 640 stemmen, maar eenmaal geïnstalleerd kan een raadslid op persoonlijke titel blijven. Duijndam noemt in een schriftelijke verklaring haar eer ste vier maanden in de PvdA-fractie een 'leerzame er varing'. Die erva ring beslaat volgens Oreel amper twee maanden sinds de installatie van de raad, half juni. „Ze heeft voor het reces zeker drie raadsvergade ringen verzuimd. In de meivakan tie had ze een geboekte vakantie en het is nu een maand reces. Als je kritiek hebt, moet je daar wel over praten. Met onze samenwerking was niets aan de hand. We hebben gezonde, professionele gesprekken gehad." De PvdA had in de vorige raadsperiode ook te maken met fractieleden die opstapten. Fractie voorzitter Barend de Lange vertrok omdat hij te weinig vertrouwen er voer. Hij gaf de zetel terug. Rens Reijnierse stapte drie maanden voor de laatste verkiezingen op, maar bleef op eigen titel in de raad. Hij is nu wethouder voor 50-Plus. donderdag 9 augustus 2018 GO Weg met die frietjes met kroket Marcel Modde Brouwershaven Tara, Lucas en Lize (vlnr) zijn druk bezig met hun zeewierwafels en romige garnalensalade met zeekraal, foto dirk-jan gjeltema -Lize Capelle (9) Angélique Duijndam pleegt ze- telroof nu ze uit de PvdA is ge stapt, maar wél aanblijft als raadslid voor Vlissingen. Dat zegt fractievoorzitter Frances Oreel, met wie Duijndam de PvdA-fractie vormde. Duijndam wil zelfstandig verder als Lijst Duijndam. Oreel gaf haar geen ruimte om als raadslid te functi oneren, zegt Duijndam. Claudia Sondervan Vlissingen Angélique Duijndam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 37