'Misschien is het nu jouw tijd' 22 M ANGELA KIJKT EVEN GEENTV INTERVIEW MATTHIJS VAN NIEUWKERK In MobyDick praat Matthijs van Nieuwkerk over de kracht van boeken en andere verhalen. De Dl/l/DD-presentator over zijn passie voor lezen: „Ik ben een Kees de jongen, ik droom me er een leven naast." BBC zoekt lek Dr Who Experiment NPO mislukt „We hebben met Moby Dick eigenlijk gewoon een programma gemaakt dat ikzelf heel graag zou willen zien: twee gasten vertellen over de boeken die er in hun leven toe deden en doen. We leren de gasten zo op een iets andere manier kennen en er pas seert een aantal boektitels waarvan de kijker zou kunnen denken; hé dat boek wil ik ook eens lezen. Zoals dat bij het kijken naar De Wereld Draait Door ook af en toe zal gaan. Natuur lijk, de culturele zendeling in mij slaapt nooit, en het zal ook niet zo maar zijn dat dit tv-uitstapje over boeken gaat, maar de groteske ge dachte dat Moby Dick de ontlezing wel eens een halt zou kunnen toe roepen, komt ondanks de wel erg warme zomer gelukkig niet in mij op. Dat zou wat zijn." „Lezen is natuurlijk vaak ook gewoon een tijdver drijf, iets te doen heb ben, en op die speel plaats neemt het aantal aanbiedingen wekelijks toe. Wat dacht je alleen al van alle opwinding die in het wonderdoosje van de iPhone te bekij ken en beluisteren is. Daar ben je, als je het op je heupen krijgt, zo maar een dag mee zoet. En dan heb je je geen se conde verveeld en dom mer ben je er ook niet per se van ge worden." „Ik heb er eigenlijk niet over nage dacht. Is het zo? Is lezen nu per se zo highbrow? Er is zeker literatuur die een meer dan gemiddeld beroep doet op eruditie en intelligentie, en bij voorbeeld poëzie en essays zijn er meestal maar voor een kleine lezers- schare, maar de CPNB hitparade is toch vooral een lijst van juist zeer toegankelijke boeken voor iedereen." „We hadden een grote boekenkast met op de bovenste plank, ik zie het nog zo voor me, uiterst links Exodus van Leon Uris, daarnaast zo'n beetje alles van Jan Wolkers en daar weer naast Couperus en Jan de Hartog en tot slot Ik Jan Cremer. Mijn moeder zat vaak met een boek op schoot. En ze las elke dag de Kronkel van Car- miggelt aan ons voor. Dat was een goed begin." Geheel in stijl met een programma over boeken, vindt dit interview met Van Nieuwkerk schriftelijk plaats. En de vraag die hij nog menige gast zal voorleggen, krijgt hij zelf ook: Het boek van Theo Thijssen bevestigde mij als middelbare scholier in fantasie en dagdromerij „Kampioensvragen, ik mag ze zelf ook graag stellen. Ik zeg vandaag als inwoner van een van de buitengebie den in het oosten van het land: De Heilige Rita van Tommy Wieringa. Of hij volgende week nog wint van bij voorbeeld reuzen als Philip Roth en Gabriel Garcia Marquez weet ik niet, maar nu ben ik bekaf van be wondering voor dit meesterwerk." „De AFC-ers van J.B. Schuil, elf keer gelezen. De brief voor de Koning van Tonke Dragt, negen keer gelezen, Oorlogswinter van Jan Terlouw, vier keer gelezen." „We hebben sinds kort een boek in huis waar ik nog nooit van gehoord had. We kregen het cadeau. Het heet We'reHere To Getyou Uked. Onderti tel: 'Leer ukelele spelen in een week end.' Gemaakt doorBar- bara Tammes en Lise- lotte Goed. Ik ken ze he lemaal niet, nooit ont moet. Ik heb dus geen belangen, ik zeg het er maar even bij. Dit boek kregen we zomaar ca deau en is zo formidabel mooi en aantrekkelijk, dat ik deze week op weg ga naar Dedemsvaart om mijn eerste ukelele te kopen. Daar hebben ze de beste. Of dit boek onderschat is weet ik niet, dat zal wel niet, maar waarom had ik er nog nooit van gehoord?" „Ik ben gek op thrillers, heb mijn ei gen helden uiteraard, maar een favo riet van velen krijg ik maar niet in mijn vingers, Lee Child. Het moet aan mij liggen, want er zijn er niet veel die meer boeken verkopen dan Lee, en a millionfans can't be wrong, en zo is het ook, maar ik verveel me kapot." „Kees de jongen van Theo Thijssen. Nou, het heeft mijn leven niet zozeer veranderd, maar mij als middelbare scholier wel bevestigd in mijn mate loze dagdromerij en fantasie. Ik was zelden waar ik was. En ik las dat Kees mij in die grote afwezigheid was voorgegaan. Toen gooide ik er, geloof ik, zelfs nog een schepje bovenop. Ik ben een Kees. Ik droom me er al een leven lang een leven naast. In stadi ons en paleizen." „Ik heb mijn columns over Charles Aznavour, die ik een aantal jaren voor de Vara Gids schreef, in een boekje gebundeld. Daar blijft het bij. En dat deed ik trouwens na jarenlang aarzelen eigenlijk ook omdat mijn Miljoenen Amerikanen hoorden de 40-jarige Glen nis Grace - echte naam Glenda Batta - een fraaie versie brengen van Nothing Compares 2U van Prince. Volgens de vakjury, bestaande uit presentator/ac teur/komiek Howie Mandel, ex-Spice Girl Mei B, model/actrice/producer Heidi Klum en producer Si- mon Cowell, heeft de ervaren Glennis een 'bepaalde gloed' over zich. „Misschien is het nu wel jouw tijd", oordeelde Cowell, die uitlegde dat platenlabels zich steeds minder richten op de piepjonge artiesten. „Wat dat betreft verandert de wereld, thank god." Grace imponeerde eer der met Whitney Hous- tons klassieker Run To You. Op aanraden van Mei B koos ze deze ronde voor de klassieker van Prince. „Ik moest origineel zijn van jou", zei Grace tegen Mei B. „Bedankt dat je mijn advies hebt opgevolgd", antwoordde de Britse. Gastjurylid en stand- upcomedian Chris Hard- wick was eveneens onder de indruk: „Ik vond het geweldig dat je a capella begon. Ik ben compleet weggevaagd." Jurylid Cowell bedankte Anthony, Glennis' 10-ja- rige zoon die zijn moeder het laatste duwtje richting de Verenigde Staten gaf. „Ik wil mijn zoon bellen en hem vertellen dat mama door is naar de live shows", zei Grace vlak na het optreden. Omdat de show al eerder was opgenomen, be keek ze de uitzending met voorkennis op haar smartphone. Op Cuba brengt ze de vakantie door met haar vriend Lévy Simon. De 23-jarige gitarist noemde haar onlangs de liefde van zijn leven. Grace gaat nu naar de liveshows. Als ze het uit eindelijk schopt tot de finale, op 18 en 19 septem ber, maakt ze kans op de hoofdprijs: 1 miljoen dol lar, een platencontract en een optreden in Planet Hollywood Resort Casino in Las Vegas. Naar de shows kijken gemiddeld elf miljoen Amerikanen. Ik moest origineel zijn van jou Bedankt dat je mijn advies volgde Quote van de dag „Ik schijt nooit op mijn oude nest, maar ik verdiende bij de NPO zó veel meer geld dan hier." donderdag 9 augustus 2018 GO Glennis Grace blijft scoren in de Verenigde Sta ten. Terwijl ze genoot van een vakantie met haar vriend op Cuba, bekeek de Amsterdamse zangeres op haar telefoon de uitzending van America's Got Talent. Ze is door naar de kwart finales van de populaire talentenshow van NBC. Suzanne Borgdorff TELEVISIE De BBC roept de hulp van Mi crosoft in bij de zoektocht naar degene die de eerste beelden van het elfde seizoen van Doctor Who op internet heeft gezet. De Brit ten willen dat het bedrijf alle relevante infor matie geeft. TELEVISIE De nagesyn chroniseerde Duitse serie Bad Banks flopt. Op NPO 1 trok de serie met Barry Atsma dinsdag nog maar 264.000 mensen. De NPO koos, bij wijze van expe riment, voor het eerst niet voor ondertiteling. Gudo Tienhooven Heb je het nobele streven met Moby Dick mensen weer massaal aan het lezen te krijgen? Lezen is een uitster vend fenomeen, hoe zou dat komen? Lezen wordt al snel highbrow ge vonden. In hoeverre neem jij dat mee in je programma? Werd lezen bij jou thuis gestimu leerd? 44 Wat is het beste boek dat je ooit las? Wat is je favoriete kinderboek? Wat is volgens jou een onderschat boek? Wat is volgens jou een overschat boek? Welk boek heeft jouw leven veran derd? Welk boek zou je zelf ooit nog wil len schrijven? Van Nieuwkerk tus sen boeken en publiek in Moby Dick. FOTO BNNVARA —Glennis Grace -MelB DJ Barend van Deelen, die vorig jaar overstapte van het publieke 3FM naar het commerciële Radio 538, vindt dat er bij de NPO met geld wordt gesmeten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 22